Reklama:

Bezwiertłowe leczenie zębów

Bezwiertłowe leczenie zębów

Panthermedia

Wizyta u dentysty

Wizyta u dentysty kojarzy się z borowaniem oraz wiertłem i jego nieprzyjemnym charakterystycznym odgłosem. Nie wspominając już o takich dodatkowych atrakcjach, jak nieprzyjemne uczucie nacisku, wibracje w zębie, a także specyficzny zapach. Powyższe czynniki powodują dyskomfort w gabinecie dentystycznym. Współczesna stomatologia stara się eliminować jak tylko to możliwe  nieprzyjemnedoznania pacjentów. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom tym wszystkim, którzy boją się dentysty, w ofercie leczenia stomatologicznego znalazło się leczenie bezwiertłowe.

Reklama:

Zalety leczenia bezwiertłowego

Niewątpliwie głównym plusem leczenia bez pomocy wiertła jest komfort pacjenta – wyeliminowanie tak nieprzyjemnych doznań, jak odgłos czy odczuwanie wibracji wiertła. Do innych zalet należy:

  • bezbolesność zabiegu,
  • brak potrzeby wykonania znieczulenia,
  • szybsze leczenie zęba,
  • ograniczenie mikropęknięć szkliwa.

W opracowywaniu ubytków metodą bezwiertłową wypełnienia trzymają się lepiej niż przy tradycyjnej metodzie leczenia. Ponadto w leczeniu bezwiertłowym oszczędza się zdrowe tkanki zęba, ponieważ usuwane są tylko tkanki zmienione próchnicowo. 

Wiertło wciąż najskuteczniejsze

Borowanie to wciąż najszybszy i najtańszy sposób usuwania chorych tkanek zęba. Wiertło w sposób precyzyjny wycina zmiany próchnicowe niezależnie od wielkości, a także miejsca ubytku.

Wśród bezwiertłowych metod leczenia próchnicy najbardziej zbliżona do tradycyjnego leczenia jest metoda za pomocą żelu Carislov – ma to związek z koniecznością wykorzystania wiertła do usunięcia szkliwa, o czym była już mowa powyżej.

Ważne! Nie ma metody bezwiertłowej, która okazałaby się na tyle odkrywcza, aby lekarze dentyści całkowicie zrezygnowali z tradycyjnych form leczenia.   

Dentyści chętnie wspomagają się w leczeniu innymi metodami niż wiertło, szczególnie u pacjentów z denofobią, aby choć w części zmniejszyć u tych osób strach przed leczeniem stomatologicznym.  

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie i profilaktyka

Dziura po ekstrakcji 8mki
Witam, w poniedziałek miałem przeprowadzoną ekstrakcję dwóch górnych ósemek. Czy tak powinny wyglądać dziury dwa dni po?
Rana po ekstrakcji chirurgicznej ósemki
W piątek 12go miałam zdejmowany szew po ekstrakcji chirurgicznej zatrzymanej ósemki. Późnym popołudniem zauważyłam u siebie dziurkę przy tej ranie i się obawiam co to może być, czy szew nie złapał? M...
gość
Pozostawione korzenie po ekstrakcji
Dzień dobry, cierpię na dentofobię. Zdecydowałem się jednak usunąć zęby pod protezę. Jednak na około 12 usuniętych zębów w 2 trzonowych lekarz pozostawił korzenie. Czy zdarza się to w praktyce stom...
gość
Rana po ekstrakcji ósemki
Dzień dobry, czy rana wygląda prawidłowo? Dzisiaj o godzinie 16:00 mijać będzie 3 doba od ekstrakcji zatrzymanej ósemki. Co prawda nie jest to mój pierwszy zabieg związany z pierwszą ósemką, gdy...
gość
ZAB SIE RUSZA
Rusza mi siw zab i boli . Boje sie go wyrwac czy to może być skomplikowane
gość
Zmiana osteolityczna
Witam, zaniedbałem stan uzębienia i wziąłem się za leczenie. W wyniku badania pantomogramu wyszlo m,.in. coś takiego Zęby leczone endodontycznie : 16 - cieniujące wypełnienie widoczne w świetle t...
Reklama:
Reklama: