Zaloguj
Reklama

Chrapiesz? Dentysta ci pomoże

Chrapiesz? Dentysta ci pomoże
Fot. panthermedia
(5)

Z problemem chrapania zmaga się spora część populacji - 40% kobiet i 60% mężczyzn. Wiele osób bagatelizuje tę „głośną” dolegliwość, nie zdając sobie sprawy, że nieleczona niesie za sobą poważne oraz groźne konsekwencje zdrowotne - przede wszystkim obturacyjny bezdech senny, który jest wielosekundowym zatrzymaniem oddechu podczas snu. Ponadto chrapanie to następstwa w postaci m.in. niewyspania, zmęczenia, problemów z koncentracją. Niezmiernie ważne jest dlatego, aby schorzenie leczyć.

Reklama

Leczenie chrapania - rola wewnątrzustnych aparatów dentystycznych

Metod leczenia chrapania jest wiele - jedną z nich jest wewnątrzustny aparat dentystyczny (przypomina typowy aparat ortodontyczny, który zakłada się na czas snu).

O leczeniu wewnątrzustnym aparatem dentystycznym decyduje lekarz stomatolog po zapoznaniu się z wynikami badania polismonograficznego - PSG (całonocne monitorowanie parametrów snu). Ponadto badań polegających na ocenie stopnia głębokości zgryzu, pozycji języka, pozycji żuchwy, rozmiaru łuków zębowych. Analizie podlegają również stawy skroniowo - żuchwowe, wielkość języczka oraz migdałków a także drożność nosa.

Ważne! Aparat ma zastosowanie u pacjentów, u których występuje łagodne i średnio zaawansowane nasilenie OBS.

Aparat wewnątrzustny jest podobnie jak inne aparaty ortodontyczne - tworzony indywidualnie dla każdego pacjenta. Jego budowa umożliwia pacjentowi oddychanie poprzez przesunięcie żuchwy do przodu. Rozbudza receptory znajdujące się pod językiem, które stymulują ośrodek oddychania w mózgu. Konstrukcja aparatu zapobiega ponadto otwieraniu ust w trakcie snu.


fot. shutterstock

W eliminowaniu chrapania stosuje się dwa rodzaje aparatów:

  1. Retainery, których rolą jest zapobiegać cofaniu się języka.
  2. Szyny protruzyjne utrzymujące żuchwę i język w pozycji pozostawiającej otwartą tchawicę

Ważne! W początkowej fazie terapii odczuwalne mogą być objawy drętwienia zębów oraz zwiększonego wydzielania śliny.

Leczenie chrapania przy pomocy wewnątrzustnego aparatu dentystycznego stosowane jest tylko w niektórych przypadkach. Ten rodzaj terapii nie ma zastosowania, gdy pacjent:

  1. Ma zbyt małą ilość własnych zębów (mniej niż 10). Minimum to 5 w dolnej oraz 5 w górnej szczęce.
  2. Choruje na przypadłości przyzębia lub ruchomość zębów.
  3. Posiada ruchomą protezę dentystyczną.
  4. Zmaga się z bólem w stawie skroniowo - żuchwowym.  

Ważne! Leczenie wewnątrzustnym aparatem dentystycznym jest nieinwazyjne oraz bezbolesne.

Aparat wykonany jest z miękkiego i wygodnego materiału. Co istotne, ogranicza możliwość pojawienia się symptomów ubocznych ze strony m.in. błony śluzowej oraz zębów. Stworzony jest w taki sposób, aby pacjent bez problemów mógł ziewać, mówić, połykać - nie musząc go zdejmować. Eksploatacja wystarcza na 2 do 3 lat. Koszt to 600 - 2000 tys. zł

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze