Zaloguj
Reklama

Aparat ortodontyczny – moda czy potrzeba?

Autorzy: Dorota Steliga, PR Agency
Wizyta u dentysty
Fot. Pantherstock
Wizyta u dentysty
(0)

Aparat ortodontyczny jest oznaką dbałości o siebie i swoje zdrowie. Noszą go zarówno dzieci, jak i osoby starsze. W zależności od wieku aparat może niwelować inne problemy. Im szybciej zostanie wykryta potrzeba jego zastosowania, tym większa szansa, że pacjent będzie mógł cieszyć się nie tylko zdrowym uzębieniem, ale także pięknym uśmiechem. I choć podejście holistyczne dla wielu jest wciąż niezrozumiałe, to właśnie tu należy szukać źródła wielu chorób naszego organizmu.

Reklama

Założenie aparatu ortodontycznego wielu osobom kojarzy się z chęcią poprawy wyglądu, względy zdrowotne pozostają na drugim miejscu. Jednak źle ustawione zęby mogą generować wiele uciążliwych dolegliwości towarzyszących nam na co dzień. Niestety w większości przypadków nie zdajemy sobie sprawy z tego, że nasze uzębienie może stać m.in. za migrenowym bólem głowy. Ortodoncja i stomatologia pozwalają wyleczyć nie tylko chore zęby, ale również cały organizm.

Wielu pacjentów trafia do mojego gabinetu niedługo po wizycie u neurologa lub po leczeniu farmakologicznym bólów głowy nieznanego pochodzenia. Bardzo często okazuje się, że przyczyną są starte zęby, nadmierne napięcie mięśniowe czy zaburzenia okluzji. Leczenie ma charakter kompleksowy, jednak w wielu przypadkach zaczyna się właśnie od ortodoncji. Kluczem jest znalezienie źródła dolegliwości i jego wyeliminowanie lub uzdrowienie – mówi dr Barbara Obłoj, stomatolog z Warszawy.

Wady zgryzu mogą powodować problemy z przeżuwaniem jedzenia i w konsekwencji z jego trawieniem. Leczenie i wyprostowanie zębów wpłynie więc na polepszenie procesu przemiany materii. Kolejną kwestią jest zmniejszenie ryzyka próchnicy i ograniczanie gromadzenia się kamienia nazębnego. Napięcie mięśniowe twarzoczaszki bardzo często przenosi się na mięśnie w zakresie obręczy barkowej i trzewi. Dolegliwości napięciowe mogą z kolei w sposób pośredni przyczynić się do problemów z zajściem w ciążę. Częste zapalenia przyzębia i paradontoza również mogą stanowić punkt zapalny, który blokuje fizjologię.

fot. panthermedia

Lepiej wyglądasz – lepiej się czujesz!

Wygląd ma duży wpływ na pewność siebie i otwartość na zawieranie nowych relacji z ludźmi. Szczególnie uśmiech – szczery i pełny skraca dystans i zjednuje sobie sympatię nowopoznanych osób. Większość z nas marzy o idealnych, równych zębach i pięknym uśmiechu. Dla wielu osób problemy z uzębieniem mogą stanowić poważny problem utrudniający kontakty towarzyskie, obniżający pewność siebie i generujący spory stres. Aparat ortodontyczny pomaga w poprawie wyglądu uzębienia i podwyższa komfort życia, bowiem wpływa nie tylko na zdrowie fizyczne, ale również psychiczne.

Patrząc na naszych pacjentów, można zauważyć pewne tendencje. Dzieci bywają kierowane do ortodonty przez logopedów, gdy zaburzenia w jamie ustnej powodują problemy z wymową. Pomiędzy 25. a 30. rokiem życia osoby odwiedzające gabinety najczęściej kierują się poprawą estetyki uzębienia. Od 30. do 50. roku życia celem jest głównie leczenie dolegliwości związanych z problemami jamy ustnej. Powyżej 50. roku życia pacjenci przychodzą przede wszystkim w celu uszeregowania zębów, aby można było wstawić implanty lub inne wypełnienia braków zębowych – dodaje specjalistka.

Pierwszym i najważniejszym skutkiem noszenia aparatów jest poprawa naszego stanu zdrowia – problemów z uzębieniem, ale również innych, na pierwszy rzut oka niezwiązanych dolegliwości. Choć estetyka powinna stać na drugim miejscu, może mieć istotny wpływ na zdrowie psychiczne pacjenta, a także jego samoocenę.
    

 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze