Zaloguj
Reklama

Aparat ortodontyczny zakładany na noc

Aparat na zęby dla dzieci
Fot. medforum
Aparat na zęby dla dzieci
(4)

Każdy z nas chce mieć zdrowe i proste zęby, dlatego aparaty ortodontyczne stały się obecnie bardzo powszechne. Oprócz tradycyjnego stałego aparatu na zęby istnieje również aparat ruchomy - zakładany głównie na noc. Czy jest on dla każdego, jakie są jego wady i zalety i czy można go otrzymać w ramach bezpłatnego leczenia ortodontycznego?

Reklama

Spis treści:

  1. Czy aparat ruchomy można otrzymać w ramach NFZ?
  2. Leczenie retencyjne - na czym polega?

Korektę zębów można i należy zacząć już w młodym wieku (wczesnoszkolnym) stosując aparaty zdejmowane (czyli właśnie ruchome). Okres ten charakteryzuje się ciągłym rozwojem organizmu, dlatego aparaty stałe mają tu ograniczone zastosowanie. Młodym pacjentom brak jest najczęściej odpowiedniej ilości zębów.

Należy podkreślić też fakt, że nie wszystkie wady zgryzu podlegają regulacji w wieku wczesnoszkolnym. Aparatem ruchomym można leczyć jedynie te nieprawidłowości zębowe, które ortodonta uzna za skrzywienia lekkiego bądź średniego stopnia, niewymagające usuwania zębów. Do zalet tych aparatów zaliczamy mniejszą uciążliwość użytkowania (nie są noszone całodobowo - głównie w trakcie snu), łatwość prowadzenia higieny i małą bolesność zębów. Wymagają jednak dobrej współpracy ze strony pacjenta i nie zawsze pozwalają na ustawienie zębów w pozycji idealnej.

Aparaty ruchome mogą pełnić rolę wspomagającą leczenie, stanowią ważną część wczesnego leczenia młodych pacjentów, ale też leczenia pacjentów dorosłych oraz leczenia retencyjnego w każdym wieku (leczenie retencyjne stosuje się po zakończonym leczeniu ortodontycznym dla utrzymania rezultatów).

Czy aparat ruchomy można otrzymać w ramach NFZ? 

W ramach Narodowego Funduszu Zdrowia bezpłatne leczenie z zastosowaniem aparatu ruchomego możliwe jest do końca 12.roku życia.

Ponadto, w ramach bezpłatnego leczenia ortodontycznego małemu pacjentowi przysługuje m.in.:

  • zdjęcie pantomograficzne (czyli zdjęcie wszystkich zębów) – jeden raz w trakcie całego leczenia ortodontycznego – na takie zdjęcie skierowanie wydaje lekarz ortodonta i wskazuje, gdzie wykonać je bezpłatnie;
  • naprawa aparatu – do ukończenia 13. roku życia.

Natomiast do 18. roku życia w ramach leczenia ortodontycznego przysługuje:

  • badanie lekarskie stomatologiczne z instruktażem higieny jamy ustnej;
  • badanie przez lekarza specjalistę;
  • proteza dziecięca częściowa i proteza dziecięca całkowita (dla dzieci, które mają ubytki w zębach stałych lub mlecznych - protezę wykonuje ortodonta);
  • korekcyjne szlifowanie zębów.

Nakładki prostujące zęby,  fot. panthermedia

Leczenie retencyjne - na czym polega? 

Aparaty retencyjne dzieli się na stałe i czasowe. Ich główną właściwością jest umożliwienie zębom i dziąsłom przystosowania się do nowego ustawienia zgryzu oraz zapobieganie nawrotom wad. Aparaty retencyjne mogą mieć postać cienkich szyn mocowanych do przednich powierzchni zębów lub szyn zewnętrznych, przyklejanych do zębów od strony języka. Niektóre z nich przymocowuje się do uzębienia na stałe, inne natomiast – zakłada na zęby jedynie na noc. Wówczas leczenie retencyjne trwa mniej więcej tyle samo czasu, ile trwała terapia tradycyjnym aparatem ortodontycznym.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze