Zaloguj
Reklama

Ból zęba - przyczyny i objawy

Dolegliwości bólowe zębów
Fot. medforum
Dolegliwości bólowe zębów
(0)

Każdy z nas doświadczył w swoim życiu bólu zęba. Może być on wywołany przez bardzo dużą ilość bodźców bólowych (patofizjologicznych, termicznych czy mechanicznych).

Reklama

Kiedy pojawia się ból zęba?

Ból bardzo często pojawia się na skutek zapalenia miazgi zęba i jest subiektywnie nieprzyjemnym odczuciem, które prowadzi do dyskomfortu w okolicach szczęki oraz twarzy. Skąd się biorą? Czy można im jakoś zapobiegać? Czy bóle zębów mogą świadczyć o chorobie?

Ból zębów przez większość pacjentów opisywany jest jako bardzo nieprzyjemne czuciowo- emocjonalne odczucie. Prowadzi do dużego dyskomfortu w okolicach szczęki a także twarzy. Uniemożliwia pobieranie pokarmów, ich gryzienie, żucie czy nawet picie wody. W wielu przypadkach prowadzi do powstania nieprzyjemnego zapachu z ust na skutek niewłaściwego dbania o higienę jamy ustnej. Ból zęba odbierany jest przez nerw trójdzielny i może występować w różnym natężeniu. Może wystąpić zarówno u osób dorosłych, starszych oraz u dzieci. Przyczyn bólu zębów jest bardzo dużo - od próchnicy zębów, plombę w zębie, martwy ząb, zakażenie miazgi, nadwrażliwość zęba, zanikanie dziąseł, ekstrakcję zęba, wyrzynanie się zębów czy szkorbut.

Z każdym bólem zębów powinniśmy zgłosić się do stomatologa. Pamiętajmy o tym, że nawet niewielki ból może świadczyć o rozwijającym się stanie zapalnym, przy czym gdy zmieni się on w stan zaawansowany, konieczne będzie usunięcie zęba. Warto zwrócić uwagę na to, by nie bagatelizować bólu zębów u dzieci. W przypadku mleczaków warto podjąć leczenie (tak samo jak w przypadku zębów stałych).

Objawy bólu zębów i profilaktyka

Ból zęba może pojawić się o każdej porze dnia i nocy. Bardzo często pojawia się nagle i może być bardzo delikatny, po czym staje się nie do zniesienia, bądź bardzo dotkliwy już od samego początku. Do objawów bólu zębów zalicza się: ból podczas próby żucia pokarmu, jego przełykania, wrażliwość na ciepło oraz zimno, obrzęk szczęki, krwawienie z dziąsła, obrzęk wokół zęba czy nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Wielu pacjentów uskarża się także na bóle głowy, uczucie ściskania w okolicach uszu oraz szczęki. W takiej sytuacji powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do lekarza w celu ustalenia, co jest przyczyną tego stanu. Nie warto czekać, aż ból ustąpi sam i zażywać duże ilości środków przeciwbólowych (przy silnym bólu w większości przypadków one nie pomagają).

Jeśli chcemy by nasze zęby były zdrowe i piękne, a co ważne by nie bolały, należy przestrzegać kilku bardzo ważnych zasad. Wśród najczęściej wymienianych są: codzienne, bardzo dokładne dbanie o higienę jamy ustnej, szczotkowanie nie tylko zębów ale także języka i dziąseł, regularne wizyty lekarskie, używanie nici dentystycznych, stosowanie diety bogatej w wapń, picie dużej ilości wody, używanie płynu do higieny jamy ustnej, a także regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze