Zaloguj
Reklama

Bóle twarzy i czaszki

Boląca głowa u kobiet
Fot. medforum
Boląca głowa u kobiet
(5)

Znanych jest wiele przyczyn bólu twarzy oraz głowy. Nie zawsze muszą być one związane z urazami (np. wypadki komunikacyjne, domowe, w przedszkolu czy szkole, stłuczenia, obicia i wiele innych), mogą obejmować bóle zębów, bóle bez zmian wizualnych pacjenta (np. półpasiec), problemy z zatokami, infekcje, dysfunkcja i choroby kości czy stawów.

Reklama


Bóle twarzy i czaszki- co o nich wiemy, gdzie szukać przyczyny, jak sobie pomóc?


Każdy człowiek w ciągu życia doświadczył bólu głowy oraz czaszki. Przyczyn tego typu bólów jest bardzo wiele i nie zawsze znamy ich przyczynę.

Warto tutaj wymienić następujące przyczyny:

Różnego rodzaju choroby zębów oraz dziąseł, które mogą prowadzić początkowo do bardzo delikatnego bólu twarzy, który promieniuje do głowy lub bardzo silnego bólu, który uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Przyczyną tego bólu może być psujący się korzeń zęba, ropień lub zmiany w kościach szczęki. W wyżej wymienionej sytuacji należy jak najszybciej skontaktować się ze stomatologiem.


Problemy z zatokami, mogą także być przyczyną bólów twarzy oraz głowy. Pacjenci, bardzo często skarżą się na ból w okolicy czołowej, w okolicy nosa oraz oczu. Przy nasilającym się bólu pojawiają się uczucie skołowania, mdłości oraz problemy z utrzymaniem równowagi. Konieczna jest wizyta u lekarza i podjęcie stosownego leczenia.  

fot. ojoimages


Choroby i problemy ze stawem skroniowo- żuchwowym, mogą także prowadzić do bólu twarzy oraz głowy. Dodatkowo mogą pojawiać się problemy z otwieraniem ust, gryzieniem oraz żuciem pokarmów i inne. Maja one najczęściej charakter miejscowy. Pacjencie zgłaszają także, iż odczuwają napięcie/ ciągnięcie oraz blokadę w szczęce a nocą dochodzi do silnego zaciskania zębów (zgrzytania) co jest dla nich szkodliwe. Wielu pacjentów myli je z bólem ucha. Koniecznie w takim przypadku należy zgłosić się do dentysty.

Choroby nowotworowe, które obejmują okolice nosa, zatok oraz jamy ustanej (różnej wielkości oraz masy gazu oraz zmiany), które prowadzą do ucisku na tkanki i naczynia krwionośne co w konsekwencji prowadzi do bólu twarzy oraz głowy. Ból ten przyjmuje różny charakter. Konieczna jest wizyta u lekarza specjalisty.


Innego rodzaju bóle twarzy oraz głowy, które mają pochodzenie np. infekcyjne lub związane są z wadami kręgosłupa, postawy, guzami mózgu itp.


Pacjenci, nie powinni bagatelizować bólów głowy oraz twarzy, zwłaszcza tych, które utrzymują się przez dłuższy czas.
a (np. półpasiec), problemy z zatokami, infekcje, dysfunkcja i choroby kości czy stawów.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze