Zaloguj
Reklama

Choroby gruczołów ślinowych

Afty
Fot. Panthermedia
Afty
(0)

Ślinianki, zaliczane są do parzystych gruczołów, znajdujących się w jamie ustnej i odpowiedzialnych za proces produkcji oraz wydzielania śliny.

Reklama

Spis treści:

  1. Pary ślinianek
  2. Choroby ślinianek: rodzaje, przyczyny, objawy oraz leczenie

Pary ślinianek 

Posiadamy następujące pary ślinianek:

  • dwie przyuszne (są to największe ze wszystkich ślinianek),
  • dwie podżuchwowe (położone w okolicy żuchwy),
  • dwie podjęzykowe (znajdujące się pod językiem).

Co daje nam razem sześć par tych narządów. Ślina wyprodukowana przez ślinianki ma swoje ujście za pomocą przewodów wyprowadzających. Ślinianki pełnią należycie swoje funkcje jeśli są zdrowe i sprawne ale zdarza się tak, iż mogą ulec procesowi chorobowemu. Takiego stanu nie należy lekceważyć i koniecznie trzeba zgłosić się do lekarza.

Choroby ślinianek: rodzaje, przyczyny, objawy oraz leczenie 

Choroby dotykają najczęściej ślinianek przyusznych, czyli największych ślinianek w naszym organizmie. Zdarza się także, iż mogą one obejmować pozostałe cztery pary ślinianek. Pierwszymi niepokojącymi objawami są m.in. ból podczas dotykania, uczucie opuchnięcia (widoczne np. w okolicy policzków, koło ucha), ściągnięcie skóry, obrzęk, odczuwanie bólu i mrowienia podczas spożywania posiłków czy podwyższona temperatura. W każdym z tych przypadków należy skontaktować się z lekarzem, choćby na wizytę kontrolną. Nie należy czekać aż objawy ustąpią same, gdyż świadczą one o rozwijającej się powoli infekcji.
 
Wśród znanych chorób ślinianek wymieniamy:
 
Świnka, tj. zapalenie ślinianek, jest to bardzo znane i często występujące w u dzieci w wieku przedszkolnym lub szkolnym schorzenie. Choroba ta przenosi się droga kropelkową. Początkowo obrzęk widoczny jest po jednej stronie buzi, w okolicy ucha po czy zajmuje także drugą połowę twarzy, po czy schodzi w dół obejmując szyję.

Choroby ślinianek, fot. pantherstock

Dziecko odczuwa ból podczas jedzenia, może mieć także bóle głowy, brak apatytu i podwyższoną temperaturę. Leczenie związane jest z łagodzeniem objawów towarzyszących chorobie (przebywanie w cieple, odpoczynek, przyjmowanie dużej ilości płynów oraz delikatnych pokarmów). W przypadku dużej temperatury stosowane są leki przeciwgorączkowe. Pamiętajmy by szczepić swoje dziecko na świnkę.

Zapalenie ślinianek o podłożu bakteryjnym, dotyka głównie ślinianek przyusznych. Przyczyną jego powstania mogą być zażywane leki oraz inne choroby ogólnoustrojowe. Widocznym objawem jest obrzęk, który powiększa się, ból podczas spożywania pokarmów, napięcie skóry oraz stan podgorączkowy. Obrzmienie jest szczególnie bolesne podczas dotyku.

Zespół Sjögrena, dotyka głównie kobiet. Jest to niezapalna choroba ślinianek o podłożu autoimmunologicznym. Choroba ta atakuje wiele układów oraz narządów a wśród najczęściej występujących objawów wymieniamy: opuchnięcie ślinianek (głównie przyusznych), silne wysychanie błon śluzowych w całej jamie ustnej, zapalenie rogówki i wiele innych.

Znanych jest jeszcze wiele innych chorób o podłożu zapalnym i niezapalnym. Znane są także nowotwory ślinianek. W przypadku pojawienia się jakichkolwiek niepokojących objawów konieczna jest wizyta u lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze