Zaloguj
Reklama

Choroby jamy ustnej a ryzyko schorzeń innych narządów

Leczenie zębów
Fot. pantherstock
Leczenie zębów
(4)

Do czego może doprowadzić próchnica lub choroby przyzębia? Pierwszym skojarzeniem są w tym przypadku zapewne braki w uzębieniu, do których powyższe problemy z pewnością mogą doprowadzić, przyczyniać się one mogą jednak i do zdecydowanie odmiennych schorzeń, takich jak… choroba Alzheimera, rak trzustki czy schorzenia kardiologiczne. W jaki jednak sposób miałoby do tego dochodzić?

Reklama

O tym, że stan zdrowia jamy ustnej wpływa na stan całego organizmu, wiadomo nie od wczoraj. Próchnica i inne schorzenia stomatologiczne doprowadzić mogą nie tylko do tego, że nasz uśmiech stanie się mniej urodziwy przez braki w uzębieniu, ale i ich skutkiem może być wiele różnych ogólnoustrojowych chorób. Badacze wciąż poszukują związków pomiędzy zdrowiem jamy ustnej a innymi problemami zdrowotnymi – na ten moment udało się im już znaleźć kilka dość zarówno interesujących, jak i przerażających powiązań.

Choroby zębów a ryzyko choroby Alzheimera

Związkiem pomiędzy chorobami jamy ustnej a ryzykiem zaburzeń otępiennych zajmowało się już wielu uczonych. Podczas jednych z tego typu prac wykorzystywano różne testy, które oceniały stopień czynności poznawczych u badanych (w przypadku różnych zaburzeń otępiennych, w tym przebiegu choroby Alzheimera, dochodzi do pogorszenia czynności poznawczych u chorych). Wnioski były dość intrygujące – okazało się bowiem, że ludzie, którzy kiedykolwiek doświadczyli zapalenia dziąseł (w porównaniu do osób, które nigdy nie zmagały się z tym problemem) mogą mieć nawet 9-krotnie niższe wyniki w testach czynności poznawczych. Dlaczego dochodzić by miało do powyżej opisanej sytuacji – tego na razie nie wiadomo.

Ciekawe były również prace naukowców z Wielkiej Brytanii – porównywali oni bowiem próbki tkanki nerwowej pochodzące od pacjentów z chorobą Alzheimera z próbkami od ludzi zdrowych. Intrygujące było tutaj to, że w materiale pochodzącym od osób z zaburzeniami otępiennymi stwierdzano obecność pewnej bakterii, którą była Porphyromonas gingivalis. Patogen ten uznawany za jeden z głównych czynników odpowiedzialnych za występowanie schorzeń przyzębia. U osób, którym krwawią dziąsła, bakteria może dostawać się do krwi, a potem – drogą naczyń krwionośnych – docierać nawet do mózgu. Czy wspomniany drobnoustrój rzeczywiście odgrywa znaczącą rolę w patogenezie choroby Alzheimera, pewności nie ma, istnieją jednak podejrzenia, że P. gingivalis – po pojawieniu się w obrębie tkanki nerwowej – mógłby pobudzać produkcję różnych substancji, które ostatecznie mogłyby być toksyczne w stosunku co do komórek nerwowych i prowadzić do ich destrukcji.

Choroby zębów a rak trzustki

Układ nerwowy nie jest jedynym, na który negatywnie mogą wpływać choroby jamy ustnej. Uczeni z Bostonu zauważyli bowiem, iż istnieje pewien związek pomiędzy jednym z najgroźniejszych ludzkich nowotworów – rakiem trzustki – a zapaleniem przyzębia. Po przeanalizowaniu danych, które dotyczyły ponad 50 tysięcy mężczyzn, okazało się, że osoby, które zmagały się w chorobami przyzębia, miały o ponad 60% zwiększone ryzyko zachorowania na raka trzustki.

W przypadku powyżej wspomnianego związku nie udało się stwierdzić, czy choroby przyzębia występują częściej u ludzi z nowotworem trzustki, czy też może sprzyjają one pojawieniu się raka tego narządu. Badania pozwoliły na postawienie jednego wniosku: pomiędzy chorobami jamy ustnej a rakiem trzustki jakieś powiązania po prostu istnieją.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze