Zaloguj
Reklama

Choroby, których objawem może być nieświeży oddech

Astma
Fot. ojoimages
Astma
(0)

Najczęściej przyczyną nieświeżego oddechu są zaniedbania higieniczne. Zdarza się jednak i tak, że problem pojawia się w związku z wystąpieniem u pacjenta jakiejś choroby – nieprzyjemny zapach z ust miewają zarówno pacjenci z cukrzycą, jak i osoby chorujące na trimetyloaminurię. Kiedy można więc podejrzewać, że nieświeży oddech jest następstwem jakiegoś schorzenia i co można w takiej sytuacji zrobić, aby pokonać tę dolegliwość?

Reklama

Spis treści:

 1. Podstawowa przyczyna nieświeżego oddechu – zaniedbania higieniczne
 2. Nieświeży oddech a cukrzyca
 3. Nieświeży oddech a trimetyloaminuria
 4. Nieświeży oddech a zaburzenia czynności wątroby
 5. Nieświeży oddech a zaburzenia czynności nerek
 6. Inne możliwe przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust
 7. Nieświeży oddech – co zrobić, aby zwalczyć problem?

Tak jak w zamierzchłych czasach higieną przejmowało się niewiele osób, a nawet mawiało się, że „częste mycie skraca życie”, tak obecnie jest już zdecydowanie inaczej i dbałość o utrzymanie higieny jest uznawana za jeden z podstawowych wyznaczników funkcjonowania człowieka. Osoby, które ją zaniedbują, nierzadko bywają odtrącane czy wręcz wyśmiewane przez swoje otoczenie. Ludzie zwracają uwagę nie tylko na ubiór stykających się z nimi osób, ale i na inne jeszcze, całkowicie inne aspekty. Jednym z problemów, który może być przyczyną wyjątkowo negatywnego odbioru innego człowieka, jest nieświeży oddech.

Podstawowa przyczyna nieświeżego oddechu – zaniedbania higieniczne

Szacuje się, że w około 90% przypadków za nieświeży oddech odpowiadają zaniedbania dotyczące higieny jamy ustnej. Wtedy, gdy człowiek zapomina o myciu zębów czy korzystaniu z odpowiednich płynów do płukania jamy ustnej, przestrzeń ta zaczyna stanowić wręcz idealne środowisko do rozwoju bakterii. Drobnoustroje mogą w takiej sytuacji rozkładać znajdujące się w jamie ustnej resztki pokarmowe, czego skutkiem jest powstawanie m.in. nieprzyjemnie pachnących związków siarki.

Nieświeży oddech pojawiać się może także i wtedy, kiedy w jamie ustnej – wskutek niedostatecznej higieny – wytwarza się płytka nazębna. Produkowane przez bakterie toksyny podrażniają dziąsła, w których obrębie toczyć się może stan zapalny i on również może odpowiadać za nieprzyjemny zapach z ust.

Czasami jednak dzieje się tak, że pacjent wyjątkowo wręcz dba o higienę swojej jamy ustnej, a mimo to nadal zmaga się on z nieświeżym oddechem. Taka sytuacja jest zwyczajnie alarmująca i wskazuje ona na konieczność konsultacji z lekarzem – nieprzyjemny zapach z ust może być bowiem efektem wystąpienia jakiejś choroby.

Nieświeży oddech a cukrzyca

Z nieświeżym oddechem mogą zmagać się pacjenci chorujący na cukrzycę – problem występować może szczególnie u tych osób, u których choroba ma niestabilny przebieg. Już same podwyższone poziomy glukozy we krwi mogą odpowiadać za nadmierny rozwój kolonii bakteryjnych w jamie ustnej, co – jak opisano powyżej – może skutkować nieprzyjemnym zapachem z ust. Oprócz tego, w związku z nieprawidłowym działaniem insuliny na komórki chorego, upośledzony może być metabolizm glukozy – w takim przypadku wykorzystywane do produkcji energii, zamiast cukrów prostych, mogą być związki tłuszczowe. Efektem ich rozkładu jest produkcja ketonów, które gromadzą się we krwi i moczu i również mogą być odpowiedzialne za nieświeży oddech.

Nieświeży oddech a trimetyloaminuria

Chorobą metaboliczną, której jednym z objawów może być nieświeży oddech, jest trimetyloaminuria. W przebiegu jednostki, ze względu na zaburzenia enzymatyczne, dochodzi do nieprawidłowości dotyczących rozkładu trimetyloaminy. Substancja ta ostatecznie gromadzi się w nadmiarze w organizmie, z którego jest usuwana wraz z potem, moczem i drogą oddechową, czego skutkiem jest specyficzny, przypominający rybi zapach m.in. z ust.

Nieświeży oddech a zaburzenia czynności wątroby

Nieprzyjemny zapach z ust bywa przejawem zaburzeń czynności wątroby. Dziać się tak może przez to, że wtedy, kiedy narząd ten staje się niewydolny, różne toksyczne związki nie są usuwane z organizmu, lecz w nim pozostają i doprowadzać mogą do pojawiania się u chorego nieświeżego oddechu.

Nieświeży oddech a zaburzenia czynności nerek

Podobnie jak zaburzenia czynności wątroby, tak i zaburzenia dotyczące pracy nerek mogą doprowadzać do występowania u pacjentów nieświeżego oddechu. W sytuacji, gdy różnego rodzaju toksyny nie są wydalane z organizmu w dostatecznych ilościach wraz z moczem, u chorych dochodzić może do gromadzenia się nadmiernych ilości mocznika zarówno we krwi, jak i w ślinie. Związek ten jest natomiast przekształcany do amoniaku, który odpowiadać może zarówno za odczuwanie przez pacjenta nieprzyjemnego posmaku w ustach, jak i za występowania u niego nieświeżego oddechu.

Inne możliwe przyczyny nieprzyjemnego zapachu z ust

Wymienione powyżej jednostki stanowią jedynie przykłady schorzeń, w których przebiegu u pacjentów pojawiać się może nieświeży oddech. Innymi problemami, których objawem może być nieprzyjemny zapach z ust, bywają:

 • białaczka,
 • mukowiscydoza,
 • zakażenia górnych dróg oddechowych,
 • choroba wrzodowa żołądka.

Nieświeży oddech powiązany może jednak być również i bmiesiączką, jak i z paleniem papierosów czy nadużywaniem alkoholu.

Nieświeży oddech – co zrobić, aby zwalczyć problem?

W sytuacji, gdy pacjent odnotuje, że nieprzyjemnie pachnie mu z ust, jak i wtedy, gdy – co gorsze – zwrócą mu na to uwagę jakieś inne osoby, w pierwszej kolejności należy przede wszystkim zwrócić uwagę na higienę jamy ustnej. Najczęściej zwiększona dbałość o higienę pozwala uporać się z problemem, wtedy jednak, gdy wszelkie starania nie przynoszą efektów, inwestycja w drogie produkty do oczyszczania jamy ustnej niekoniecznie przyniesie efekty. W takie sytuacji najlepszym rozwiązaniem może być udanie się do lekarza. Jeżeli za nieświeży oddech odpowiada bowiem jakaś choroba, skuteczne jej leczenie – np. normalizacja poziomu glukozy we krwi w przypadku cukrzycy – może doprowadzać do ustąpienia nieprzyjemnego zapachu z ust.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze