Zaloguj
Reklama

Co powinniśmy wiedzieć o szczoteczce elektrycznej?

Autorzy: Ewa Chodkowska
Zdrowe zęby
Fot. medforum
Zdrowe zęby
(5)

Dbanie o higienę jamy ustnej jest bardzo ważnym obowiązkiem, dlatego wielu z nas decyduje się na kupno szczoteczki elektrycznej.

Reklama

Wybór ten nie należy do najtańszych, co powinniśmy więc wiedzieć przed jej zakupem?

Na rynku możemy spotkać się z trzema rodzajami szczoteczek elektrycznych w zależności od rodzaju zasilania:

  • zasilana na akumulator, 
  • zasilana na baterię, 
  • wymagająca podpięcia do gniazdka.

W szczoteczkach wykorzystywane są różne technologie. Mogą one być obrotowe, obrotowo-pulsacyjne, soniczne oraz ultradźwiękowe.

Przy wyborze szczoteczki należy zwrócić uwagę na prędkość obrotów oraz rodzaje ruchów. Ważne jest również dokładne określenie swoich potrzeb, gdyż dostępne są szczoteczki o działaniu wybielającym, masujące dziąsła, czyszczące powierzchnie międzyzębowe oraz dokładnie czyszczące.

Przy wyborze szczoteczki zwróć uwagę na rozmiar. Główka szczoteczki powinna być dostosowana do każdej powierzchni zębów. Dla dorosłych idealne wymiary szczoteczki to ok 1,3 cm szerokości i 2,5 cm wysokości. Większymi głowicami szczoteczki trudniej jest operować co może sprawiać problemy w umyciu boków zębów trzonowych.

Uchwyt szczoteczki powinien być długi, dzięki czemu będzie można wygodnie trzymać go w dłoni. Kolejnym ważnym aspektem przy wyborze szczoteczki jest włosie. W aptece będziemy mieć największy wybór pod tym względem. Dostępne są szczteczki z miękkich włókien, średnich lub twardych i nylonowych. Najbezpieczniejszym wyborem będzie ta z miękkim włosiem, gdyż nie uszkodzą nam dziąseł, powierzchni korzenia oraz szkliwa zębów. Jeżeli mamy taką możliwość powinniśmy wybrać zaokrąglone końcówki włosia.

fot. pantherstock

W sklepach możemy spotkać, również szczoteczki do zębów przeznaczone dla naszych dzieci. Są one dostępne w różnych kolorach oraz z naklejkami popularnych postaci bajkowych. Szczoteczki przeznaczone dla najmłodszych powinny charakteryzować się miękkim włosiem.

Przeprowadzono wiele badań naukowych mających na celu sprawdzenie skuteczności szczoteczek. Porównując szczoteczki elektryczne do szczoteczek zwykłych nie zauważono dużych różnic. Obie prawie jednakowo zmniejszają ryzyko choroby dziąseł oraz wyeliminowania płytki nazębnej. Zauważono jednak, że szczotkowanie szczoteczką obrotową (gdy włosie obraca się tam i z powrotem) jest bardziej efektywne, niż szczotkowanie ręczne.

Pamiętajmy, że kupując szczoteczkę elektryczną nie tylko dbamy w szczególny sposób o swoje zęby, ale również oszczędzamy swój czas. Szczoteczki elektryczne dokładnie pozwalają pozbyć się resztek pokarmu oraz zapewniają idealny uśmiech

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze