Zaloguj
Reklama

Co zrobić gdy dziecko nie chce myć zębów?

Autorzy: Ewa Chodkowska
Mycie zębów z dzieckiem
Fot. medforum
Mycie zębów z dzieckiem
(0)

Przekonanie dziecka do dbania o swoje zęby nie należy do łatwych obowiązków.

Reklama

Utrzymywanie higieny jamy ustnej jest bardzo ważne szczególnie kiedy dziecku zaczynają wyrastać mleczaki. Szczególną uwagę powinno się zwrócić kiedy dziecko spożywa wiele słodyczy i napojów sztucznie słodzonych, gdyż nasze pociechy są wtedy bardziej narażone na wystąpienie próchnicy. Dzieci reagują na różne taktyki, także nie należy zrażać się początkowymi niepowodzeniami.

Technika kopiowania

Jedną z technik jest technika „kopiowania”. W młodym wieku dzieci szukają wzorów zachowania, których najczęściej dostarczają im rodzice. Istnieje więc duże prawdopodobieństwo, że dziecko widząc rodziców przykładających dużą wagę do szczotkowania zębów powtórzy ich zachowanie.

Wskazane jest, aby uczynić z mycia zębów czynność dnia codziennego. Można je wykonywać przed kąpielą lub w jej trakcie. Druga opcja jest mniej wygodna jednak bardziej atrakcyjna dla dziecka. Wielu dentystów zaleca, aby dziecko swoją przygodę z dbaniem o zęby zaczynało od szczotkowania samą szczoteczką. Kiedy będzie przekonane do powtarzania tej czynności można dodawać mu pastę. Na rynku dostępne są różne warianty past przeznaczonych dla dzieci.

fot. pantherstock

Mycie zębów jako zabawa

Uczyń z mycia zębów zabawę. Przy wspólnym myciu zębów, warto wydawać śmieszne dźwięki np. naśladować zwierzęta. Można również śpiewać znane piosenki dotyczące mycia zębów. Dzięki temu higiena jamy ustnej nie będzie postrzegana jako przykry obowiązek i dostarczy dziecku wiele radości.

Do mycia zębów można zaangażować ulubione zabawki. Dziecko poczuje się lepiej kiedy najpierw będzie mogło „umyć” zęby swojemu misiowi bądź lalce a następnie sobie. Będzie to mniej stresujące i dostarczy świetnej zabawy. Dziecko chętniej będzie myło zęby, jeżeli pozwoli mu się samodzielnie wybrać szczoteczkę oraz rodzaj pasty. Da to im uczucie kontroli oraz większego komfortu.

Inne metody mycia zębów

Jedną z ciekawszych metod jest postawienie dziecka na krzesełku tak aby widziało się w lustrze i poproszenie o to, aby liczyło swoje zęby, a następnie dotykało je szczoteczką z niewielką ilością pasty.

Istnieje wiele sposobów na przekonanie dziecka do mycia zębów. Nie należy poddawać się gdy pierwsze metody nie podziałają. Należy pamiętać aby uczynić z tego zabawę a nie obowiązek. Wizyty w poradni stomatologicznej również mogą mieć pozytywny wpływ na dzieci, gdyż są one podatne na autorytet lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze