Zaloguj
Reklama

Dlaczego boimy się wizyt u dentysty

Autorzy: Marcin Rokita
Wizyta u dentysty
Fot. Panthermedia
Wizyta u dentysty
(0)

Gabinet stomatologiczny - na sama myśl o tym miejscu u wielu z nas przechodzą ciarki… Boimy się bólu, który kojarzy się nam z tym miejscem, a można go łatwo uniknąć kiedy będziemy regularnie chodnic na wizyty kontrolne.

Reklama

Dentofobia powoduje, że zgłaszamy się do niego kiedy jest to naprawdę konieczne a nie skontrolować stan jamy ustnej. Takie postępowanie jest paradoksalne, bo to właśnie podczas zabiegów ratujących nasze zęby jesteśmy narażeni na ból, a nie podczas kontroli, która pozwala zawczasu tego leczenia uniknąć.

Często strach jest wynikiem przykrych doznań z naszego dzieciństwa kiedy technika i wyposażenie stomatologiczne miało się nijak do dzisiejszych standardów Nowoczesne gabinety są znacznie bardziej przyjazne środowisku, z kwiatami w poczekalni, obrazach na ścianach, przyjemnej okolicy i recepcji z uprzejmym personelem. Oczywiście, wciąż są obecne zapachy i dźwięki chirurgii stomatologicznej, ale te są mniej widoczne niż kiedyś z instrumentami ukryte przed wzrokiem i muzyka odtwarzaną. w tle.

Fot. ojoimages

Samo leczenie może być teraz całkowicie bezbolesne. Coraz częściej dentyści są wyposażeni w tzw “dental wand” (komputerowy system wtryskowy, który wygląda jak długopis i wykonuje znieczulenie bardzo powoli, więc jest bezbolesne) jest to dobre rozwiązanie dobre dla wszystkich osób, które także boja się igieł. Może również być stosowany żel znieczulający dziąsła przed tradycyjnym zastrzykiem aby nie czuć ukłucia. I co najważniejsze często wystarczy tylko jedna wizyta.

Nie straszmy dzieci stomatologiem niczym potworem z pod łóżka, gdy nie chce umyć zębów lub zapycha się słodyczami, to najgorszy błąd. jaki możemy zrobić powodując u nich lęki Maluchy powinny rozpocząć przygodę w gabinecie dentystycznym od miłych wrażeń, gdy mają jeszcze zdrowe zęby, Zabierajmy je ze sobą niech oswoją się z otoczeniem, niech mają możliwość spokojnego obejrzenia wszystkiego wokół. Być może na swoja pierwsza wizytę same pójdą z chęcią.

Lek przed dentystą to bardzo droga fobia, zaniedbywane zębów może doprowadzić do stanu, kiedy będziemy musieli poddać się drogiemu i długiemu leczeniu, bądź zastosowaniu protetyki, a tych kosztów można uniknąć. Wystarczy zgłaszać się regularnie na kontrole i reagować, gdy zmiany próchnicowe są niewielkie.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze