Zaloguj
Reklama

Irygator do zębów – co to takiego?

Mycie zębów
Fot. Shutterstock
Mycie zębów
(5)

Irygator stomatologiczny to urządzenie pozwalające na szybkie, prawidłowe oraz skuteczne oczyszczenie przestrzeni międzyzębowych. Irygator jak najbardziej może być używany zamiast innych środków, które służą do higieny jamy ustnej (m.in. szczoteczki międzyzębowej). Przed zakupem tego typu urządzenia dobrze jest zasięgnąć opinii stomatologa, który doradzi, jaki typ irygatora będzie dla nas najlepszy.

Reklama

Spis treści: 

 1. Czym jest irygator stomatologiczny
 2. Rodzaje irygatorów
 3. Zbiornik i jego napełnianie
 4. Wybór irygatora

Higiena jamy ustnej jest bardzo ważnym elementem dbania nie tylko o stan zębów (przeciwdziałania próchnicy), ale także o zdrowie dziąseł i świeży oddech. Niestety, jak pokazują statystyki, wciąż większość osób nie potrafi należycie dbać o stan swoich zębów.

Ważne! Według przeprowadzonych badań przeciętny Polak ma 13 zębów zaatakowanych przez próchnicę, natomiast u dzieci jest to, co najmniej jeden ząb.

W dbaniu o stan jamy ustnej niezwykle istotną rolę odgrywa czyszczenie przestrzeni międzyzębowych – miejsca trudnodostępne, w których zbiera się najwięcej bakterii, co w efekcie powoduje rozwój próchnicy.

Do tej pory w czyszczeniu przestrzeni międzyzębowych pomagały nici dentystyczne bądź szczoteczki międzyzębowe. Obecnie na rynku pojawiło się urządzenie zwane irygatorem do zębów.

Ważne! Irygator umożliwia oczyszczenie z resztek pokarmowych, a także bakterii wszystkich miejsc niedostępnych dla szczoteczki do zębów.

Przyrząd ten jest zwłaszcza polecany osobom:

 • o stłoczonych zębach,
 • noszących aparaty ortodontyczne,
 • noszących implanty, mosty, korony.

Czym jest irygator stomatologiczny 

Urządzenie zwane irygatorem do zębów z wyglądu przypomina szczoteczkę do zębów, z tym tylko, że bez główki – w jej miejscu znajduje się dysza czyszcząca, która za pomocą strumienia oczyszcza dokładnie i bezinwazyjnie miejsca trudnodostępne (procedura przypomina mycie zębów). Irygator wspomaga także usuwanie płytki nazębnej oraz bakterii, które odpowiedzialne są za schorzenia dziąseł.

Urządzenie do higieny jamy ustnej wyposażone jest w różne wymienne końcówki, które przeznaczone są do specyficznego czyszczenia, jak np. końcówki poddziąsłowe, imitujące szczoteczkę do zębów.  

Regularne stosowanie irygatora wpływa na poprawę stanu dziąseł (strumień wody czyści i masuje dziąsła). Masaż poprawia krążenie, co wpływa na wzmocnienie dziąseł.  

Ważne! Specjaliści uważają, że irygator stomatologiczny jest skutecznym urządzeniem w walce z paradontozą.

Polecany jest w codziennym uzupełnieniu higieny jamy ustnej. Tak jak przypadku szczoteczki do zębów, którą powinno się zmieniać co 3 miesiące. Taki sam okres wymiany powinien cechować końcówki używane w irygatorze.

Rodzaje irygatorów 

Wybierając irygator do zębów, warto wpierw zapytać dentystę, jaki typ powinniśmy kupić. Lekarz znając potrzeby jamy ustnej, będzie wiedział najlepiej, na jaki zakup się zdecydować.   

Na rynku dostępne są dwa rodzaje irygatorów:

Irygator stacjonarny, który jest zasilany sieciowo. Urządzenie składa się z bazy, którą tworzy podstawa ze zbiornikiem na wodę, włącznikiem, pokrętłem służącym do regulacji ciśnienia strumienia i przewodem zasilającym sprzęt. Dodatkowo jest jeszcze rękojeść z gniazdem na końcówki, a także wężyk, który doprowadza wodę do rękojeści. W urządzeniu tego typu już jedno napełnienie zbiornika wystarcza, aby dokładnie oczyścić jamę ustną.

Irygator bezprzewodowy charakteryzuje się wbudowanym akumulatorem, co pozwala na używanie go w każdym miejscu. Tworzy go rękojeść, w którą wbudowany jest zbiornik na wodę oraz dysza mocowana bezpośrednio w uchwyt. Zbiornik w irygatorze bezprzewodowym jest mniejszy niż w stacjonarnym, dlatego też, aby dokładnie oczyścić jamę ustną, należy 2-3 razy napełnić zbiornik.

Ważne! Można nabyć zestaw, który składa się z irygatora stacjonarnego i elektrycznej szczoteczki do zębów – tworzy go irygator i wbudowana stacja ładująca do szczoteczki. Szczoteczka soniczna, jaka jest w zestawie, myje ścianki zębów ruchem wymiatającym oraz pulsującym, co wpływa na to, że nie uszkadza się szkliwa oraz nie dochodzi do recesji dziąseł. Ten rodzaj szczoteczki jest dokładny i delikatny.

Czy wystarczy myć zęby samą szczoteczka, fot. panthermedia

Zbiornik i jego napełnianie 

Zdaniem dentystów najlepsza do oczyszczania jest woda i to nią należy wypełnić zbiornik irygatora. Jak podkreślają stomatolodzy, w składzie płynów oraz płukanek znajdują się substancje słodzące oraz poprawiające smak (wpływa na zagęszczenie).

Ważne! Regularne ich stosowanie może doprowadzić do uszkodzenia elementów znajdujących się wewnątrz irygatora. Złe przepłukiwanie urządzenia wodą po każdym użyciu może skutkować osadzaniem się resztek w przewodach i zapchać pompę, a także ją uszkodzić.

Innym argumentem przemawiającym za zrezygnowaniem z używania płynów jest to, że płyn, aby mógł aktywnie działać (zawarte w nim składniki), powinien znajdować się w jamie ustnej nie mniej niż przez około minutę. W przypadku zabiegu irygacji czas, jaki poświęca się na tę czynność, to około kilka sekund – przez ten okres żaden płyn nie jest w stanie zacząć działać.

Wybór irygatora   

Jak już była mowa powyżej, najlepiej jest zapytać dentystę, jaki irygator wybrać. Na rynku dostępny jest szeroki wachlarz urządzeń tego typu. Ceny wahają się od 100 do 500 zł.

Zasadnicze różnice pomiędzy rodzajami irygatorów dotyczą:

 • zakresu ciśnienia strumienia (ciśnienie minimalne i maksymalne),
 • ilości stopni regulacji ciśnienia, liczby pulsacji (wystrzału płynu) na minutę,
 • dołączonych końcówek.

Ważne! Dobry irygator powinien cechować się kilkoma różnymi typami strumienia oraz opcją regulacji ciśnienia.  

Wybierając urządzenie tego typu, należy zwrócić uwagę na takie czynniki, jak choćby:

 • częstotliwość stosowania (regularnie czy okazjonalnie),
 • pojemność zbiornika,
 • awaryjność,
 • liczbę i rodzaj końcówek.

Ważne! Warto wybrać irygator najprostszy w obsłudze, bez żadnych timerów bądź wskaźników siły docisku. Najlepiej taki, którego serwisowanie ograniczy się do zmiany końcówek oraz przewodów.

Użytkując irygator, należy przestrzegać kilku zasad: 

 • urządzenie powinno być ustawione na płaskiej oraz równej powierzchni, aby np. nie wpadło do umywalki, 
 • nie wolno chwytać urządzenia za zbiornik (grozi uszkodzeniem),
 • nie należy obsługiwać irygatora mokrymi rękami (zagrożenie porażeniem prądem),
 • należy regularnie czyścić irygator z osadów oraz kamienia.

Ważne! Irygator do zębów można kupić w aptece, sklepie medycznym, markecie z AGD, a także w gabinecie dentystycznym.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze