Zaloguj
Reklama

Jak często zmieniać szczoteczkę do zębów?

Autorzy: Ewa Chodkowska
Rodzinne szczotkowanie zębów
Fot. Shutterstock
Rodzinne szczotkowanie zębów
(0)

Z czasem szczoteczki do zębów tracą swoje właściwości i zamiast utrzymywać odpowiednią higienę jamy ustnej tylko ją pogarszają.

Reklama

Naukowcy odkryli, że na naszych szczoteczkach do zębów występuje nawet do 10 milionów bakterii i zarazków. Na szczęście bakterie te nie stanowią wielkiego zagrożenia dla naszych zębów. Pasty do zębów zawierają antybakteryjne środki, które uniemożliwiają im rozwijanie się. Aby utrzymać szczoteczkę w czystości po użyciu jej należy przepłukać dobrze wodą z kranu, a następnie pozostawić aby wyschła.

Nie należy martwić się tym, że jedna szczoteczka znajduje się blisko drugiej, ponieważ bakterie nie potrafią przenosić się w powietrzu. Środki ostrożności należy zachować wtedy, kiedy ktoś ma problem z obniżoną odpornością. Jeżeli jednak nie jesteś pewny czy Twoja szczoteczka jest wystarczająco higieniczna wymocz ją w alkoholu. Ma on właściwości bakteriobójcze.

Właściwości antybakteryjne ma również płyn do płukania ust oraz woda z nadtlenkiem wodoru. Dla uzyskania większej pewności możesz zanurzyć szczoteczkę we wrzątku na ok. 5-10 sekund. Po umyciu zębów należy położyć szczoteczkę pionowo w miejscu, w którym łatwo może wyschnąć. Brak powietrza i wilgoć to najprostszy sposób do wyhodowania pleśni lub bakterii.

fot. pantherstock

Lekarze zalecają aby szczoteczkę wymieniać po około 3 miesiącach. Jeżeli używasz szczoteczki elektrycznej wystarczy wymienić głowicę. Czas ten jest bardziej spowodowany starciem włosia niż rozwojem zarazków. Zużycie szczoteczki zależy od osoby użytkującej nie od ilości myć. Osoba która mocno szczotkuje swoje zęby szybciej zdziera włosie. Należy zwracać również uwagę na kształt włosia. Jeżeli rozchodzi się na boki jest to sygnał aby zaopatrzyć się w nową szczoteczkę.

Szczoteczki dzieci powinny być częściej wymieniane niż szczoteczki osób dorosłych, dlatego regularnie sprawdzaj szczoteczki swoich pociech. Po chorobie nie trzeba wymieniać szczoteczki. Wystarczy upewnić się, że wyschła pomiędzy szczotkowaniem, gdyż bakterie rozwijają się w wilgotnym środowisku.

Niektóre szczoteczki posiadają takie włosie, które sygnalizuje czas wymiany szczoteczki zmieniając swój kolor. Możesz spróbować też wymieniać szczoteczkę pierwszego dnia sezonu (pory roku).

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze