Zaloguj
Reklama

Jak dbać o zęby pod aparatem ortodontycznym?

Stosowanie aparatu na zęby
Fot. Shutterstock
Stosowanie aparatu na zęby
(5)

Wiele osób nosi aparat ortodontyczny w celu uzyskania prostych zębów. Elementy aparatu zasłaniają znaczną część powierzchni zębów, powodując tym samym utrudnione dbanie o higienę jamy ustnej. Taki stan rzeczy grozi wystąpieniem próchnicy, jak i rozwinięciem się zmian zapalnych dziąseł. Dowiedz się, jak przeciwdziałać pogorszeniu kondycji zębów w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego. 

Reklama

Próchnica należy do najczęstszych chorób zębów. W przypadku noszenia aparatu ortodontycznego wzrasta ryzyko rozwoju próchnicy, bowiem dostęp do zębów jest znacznie utrudniony.

Przed założeniem aparatu, jak i podczas jego noszenia istotne jest, aby wszystkie zęby były zdrowe. Ponadto należy:

 • usunąć zmiany zapalne w jamie ustnej,
 • z powierzchni zębów usunąć osad oraz kamień nazębny.

Ważne! Już niewielkie zmiany próchnicowe lub nieszczelne wypełnienie może skutkować powstaniem rozległego ubytku i w następstwie doprowadzić do zniszczenia zęba.

Aparat ortodontyczny i próchnica  

Nosząc aparat ortodontyczny, przede wszystkim należy zadbać o staranną higienę jamy ustnej, jak i samego aparatu.

Elementy aparatu stałego (mowa tutaj głównie o tych, które są przyklejone do szkliwa) sprzyjają kumulowaniu się nie tylko płytki nazębnej, ale także i resztek pokarmowych. W przypadku nieusunięcia płytki bakteryjnej może dojść do miejscowej demineralizacji szkliwa – pozbawienia zębów cennych pierwiastków (m.in. wapnia, fosforu), co osłabia zęby, przez co są one bardziej podatne na próchnicę.

W wyniku demineralizacji tworzą tzw. białe plamy próchnicowe, które są wynikiem odwapnienia szkliwa. Przy złej higienie jamy ustnej kumulują się wokół elementów aparatów stałych (m.in. zamków, pierścieni, łuków), a także w okolicy przyszyjkowej zębów.

Ważne! Powodem pojawienia się plam próchnicowych jest długotrwałe leczenie ortodontyczne, jeśli pacjent nie przestrzega prawidłowej higieny wokół zamków aparatu.

Procedura zapobiegania próchnicy  

 • pacjent powinien kontrolować ilość płytki nazębnej i nauczyć się metod jej eliminacji,
 • należy wykonać profesjonalne zabiegi higienizacyjne w gabinecie stomatologicznym (np. skaling bądź piaskowanie).

Ważne! Zabiegi przeprowadza się również po założeniu aparatu w zależności od potrzeby (nie rzadziej niż co 3-4 miesiące).

 • polecane jest stosowanie szczoteczek międzyzębowych o różnych rozmiarach i jednopęczkowych, które mają lepszy dostęp do podstawy naklejonego zamka oraz łatwiej docierają pod łuk ortodontyczny.

Ważne! Rozmiar szczoteczki dopasowuje się do przestrzeni między elementami aparatu (włosie szczoteczki powinno wypełniać przestrzeń bez skutku utrudnienia).  

 • powinno się używać pasty do zębów – ortodontycznej. Najlepiej z fluorem. Dla lepszego efektu warto stosować płyn do płukania jamy ustnej, który powleka aparat i zęby cienkim biofilmem, w ten sposób zmniejszając urazy błony śluzowej,
 • należy ograniczyć spożycie cukrów,
 • istotne są wizyty w gabinecie ortodontycznym. Na wizytach kontrolnych powinno się zdjąć elementy ruchome aparatu i umożliwić pacjentowi umycie zębów przed ich ponownym założeniem.  

Szczoteczka do zębów to podstawa

W profilaktyce bardzo istotne jest stosowanie odpowiednich szczoteczek ortodontycznych do zębów:

 • miękkie,
 • średnio twarde.

Oba typy o nierównej, ząbkowanej powierzchni bądź mające specjalny rowek w kształcie litery „V”  ułatwiają ułożenie włosia zamka oraz metalowego łuku. Ponadto umożliwiają oczyszczanie zębów w obrębie elementów aparatu ortodontycznego.

Ważne! Tradycyjna szczoteczka polecana jest do oczyszczania zębów, które wolne są od aparatu.

Przed rozpoczęciem mycia zębów należy zdjąć wszystkie części aparatu ortodontycznego, które nie są przymocowane na stałe – ułatwi to dotarcie do pozostałych elementów.

fot. panthermedia

Istotna jest kolejność szczotkowania:

 • zacząć należy od elementów aparatu (powierzchni zębów trzonowych i zainstalowanych na nich m.in. pierścieniach),
 • następnie oczyścić obszar przydziąsłowy, wargowy i policzkowy,
 • przejść do zębów przednich (oczyszczać okolice wokół zamka oraz metalowego łuku). Następnie zacząć czyścić zęby wolne od aparatu,
 • oczyścić obszar powierzchni wewnętrznej (podniebną oraz językową),
 • zakończyć czyszczenie na powierzchni żującej.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze