Zaloguj
Reklama

Jak rozróżnić ból twarzy pochodzenia zębowego i niezębowego?

Autorzy: lekarz Anna Aksamit
Jak rozróżnić ból twarzy pochodzenia zębowego i niezębowego?
Fot. medforum
(3)

Ból w obrębie twarzy niekoniecznie musi być skutkiem zapalenia miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Inne choroby, które objawiają się dolegliwościami bólowymi to: zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego, zapalenie zatok, neuralgia nerwu trójdzielnego, zapalenie nerwu trójdzielnego, zapalenie gruczołów śliwowych, półpasiec czy dusznica bolesna.

Reklama

Zaburzenia stawu skroniowo - żuchwowego

Objawiają się długotrwałym, przewlekłym bólem okolicy ucha, skroni, karku, zazwyczaj charakteryzuje się go, jako tępy i rozlany. Badanie przyczepów mięśni żwaczowych powoduje bolesność. Podczas rozwarcia może występować zbaczanie żuchwy oraz może być słyszalny charakterystyczny „trzask”. Aby zróżnicować, czy ból nie pochodzi od zęba, należy przeprowadzić testy: elektryczny, na bodźce termiczne oraz opukiwania. Zęby będą reagowały prawidłowo.

Zapalenie zatok

Przy zapaleniu zatoki szczękowej ból jest rozlany, występuje podczas pochylenia głowy do przodu. Opukiwanie zębów może dać fałszywie pozytywną odpowiedź, ponieważ może spowodować gwałtowny ruch płynu w zatoce. Należy również pamiętać, że zęby z obszaru zatoki mają obniżony próg pobudliwości na zimno. Ucisk na ujście nerwu trójdzielnego może powodować ból w wielu zębach.  W różnicowaniu pochodzenia bólu pomoże występujący wysięk z nosa.

Neuralgia nerwu trójdzielnego

W schorzeniu tym ból jest nagły, ostry, krótkotrwały i o bardzo dużym nasileniu. Powoduje charakterystyczne odruchy i tiki nerwowe, nie występuje w nocy. Ból może być spowodowany dotykiem, czy nawet podmuchem wiatru. Objawy bólowe pojawiają się cyklicznie, mogą występować kilkumiesięczne remisje. Nerwoból najczęściej występuje u kobiet po 50. r.ż. Zęby powinny reagować prawidłowo na bodźce.

Zapalenie nerwu trójdzielnego

Zapalenie charakteryzuje się stałym bólem o małym i średnim natężeniu. Trwa około 10 dni. Przyczyną może być infekcja bakteryjna lub wirusowa, lub miejscowe czynniki takie jak zapalenie miazgi lub zatoki szczękowej czy ślinianki.

Choroby gruczołów ślinowych

Główne dolegliwości to ból podczas spożywania pokarmu (zaczyna się przed jedzeniem, później się nasila). Gruczoł wykazuje zmniejszone wydzielanie śliny lub jej całkowity brak. Może być widoczny obrzęk spowodowany infekcją lub blokadą ślinianek. Podczas różnicowania może być przydane zdjęcie zgryzowe, na którym może uwidocznić się kamień blokujący śliniankę. Zęby powinny prawidłowo reagować na bodźce termiczne.

Półpasiec

Jest to choroba wirusowa, która objawia się bardzo silnym bólem na odcinku dotkniętych nerwów. Następnie pojawiają się pęcherzyki po jednej stronie ciała.

Czynniki etiologiczne to starszy wiek, obniżona odporność, stres. Gdy u pacjenta nie występują jeszcze zmiany patologiczne na błonie śluzowej (pęcherzyki), to różnicowanie jest trudne. W przypadku występowania bólu dwóch lub więcej zębów, badanie żywotności miazgi nie jest wiarygodne. Gdy pojawią się już pęcherzyki, w zróżnicowaniu pochodzenia bólu raczej nie ma problemu.

Dusznica bolesna

U 18% pacjentów z dusznicą bolesną ból objawia się tylko w żuchwie. Bój nie występuje w konkretnym zębie, ale umiejscawia się w trzonie żuchwy. Występuje podczas wysiłku fizycznego lub stresu. Zęby powinny reagować prawidłowo na bodźce. Pacjent wymaga natychmiastowej pomocy medycznej.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • „Chirurgia szczękowo-twarzowa” pod redakcją prof. Dra hab. Med. Stanisława B. Bartkowskiego, wydanie III, Kraków 1996, ISBN 83-86101-42-3
    „Współczesna endodoncja w praktyce” pod redakcją Bolesławy Arabskiej- Przedpełskiej i Haliny Pawlickiej, wydanie II, Łódź 2012, ISBN 978-83-927915-6-0

Reklama
(3)
Komentarze