Reklama:

Jak rozwiązać 4 najczęstsze problemy z zębami po 50-tce?

Biuro Prasowe Periodent Centrum Leczenia i Profilaktyki Paradontozy

Ten tekst przeczytasz w 8 min.

Jak rozwiązać 4 najczęstsze problemy z zębami po 50-tce?

medforum

Prześwietlenie zębów

Bóle stawów, kłopoty ze wzrokiem, układem krążenia i słabsza pamięć – to dolegliwości, na które najczęściej skarżą się osoby w podeszłym wieku. O wiele rzadziej mówi się o kłopotach ze zdrowiem jamy ustnej, na które cierpią osoby po 50 roku życia. Próchnica, suchość w ustach, kłopoty z dziąsłami, to one najczęściej dokuczają osobom w tym wieku. Co zrobić, by się ich pozbyć i jak najdłużej cieszyć się własnymi zębami?

Reklama:

Choroby dziąseł

Ryzyko rozwinięcia się zapalenia przyzębia wzrasta wraz z wiekiem, dlatego to najczęściej osoby starsze mają problemy z chorobami przyzębia. Przy odpowiednim postępowaniu paradontozę można całkowicie wyleczyć, dlatego tak ważne jest jej wczesne rozpoznanie. Niestety, częsta zwłoka z rozpoczęciem terapii powoduje zmiany, które mogą prowadzić do obniżenia linii dziąseł, destrukcji tkanki kostnej w szczęce oraz żuchwie czy rozchwiania i wypadnięcia zębów.
- Paradontoza to bardzo podstępna choroba i często przez długi czas przebiega bez wyraźnych objawów. Palenie papierosów, zła dieta, picie alkoholu oraz przede wszystkim nieodpowiednia higiena jamy ustnej, to najczęstsze powody chorób przyzębia. Wszystkie te czynniki sprzyjają odkładaniu się kamienia nazębnego oraz bakterii, które są przyczyną przewlekłego stanu zapalnego. Dodatkowo, w przypadku kobiet, podczas menopauzy obniża się poziom estrogenów, co sprawia, że dziąsła stają się bardziej podatne na stany zapalne – mówi dr Stachowicz.
Chorób przyzębia nie można lekceważyć, ponieważ przewlekły stan zapalny zwiększa ryzyko innych poważnych schorzeń takich jak – udar mózgu, choroby nerek, choroby reumatyczne, astma czy nawet zawał serca.

Rozwiązanie

W pierwszej kolejności należy zadbać o higienę jamy ustnej i to nie tylko w domu. Przynajmniej raz na pół roku należy wykonać profesjonalną higienizację w gabinecie stomatologicznym, która polega na usunięciu kamienia nazębnego, piaskowaniu oraz nałożeniu na zęby fluoru. Osoby z problemami „dziąsłowymi” powinny wykonać zabieg oczyszczenia głębokich kieszonek przyzębnych za pomocą ultradźwięków. Podczas codziennej higieny jamy ustnej należy używać nici dentystycznej oraz płukać jamę ustną płynami o właściwościach ściągających i odkażających. Warto również pamiętać o odpowiedniej diecie bogatej w jogurty naturalne, białe sery, kefiry, ryby oraz drób. Produkty te są źródłem witamin z grupy B, które pomogą nam w walce z chorobami dziąseł. Witaminę C, która zmniejsza ryzyko infekcji, znajdziemy z kolei w czerwonej i zielonej papryce, brukselce oraz szpinaku.

fot. panthermedia

Braki w uzębieniu

Utrata zęba to nie tylko problem estetyczny. To przede wszystkim problem zdrowotny. Pojedyncze braki mogą prowadzić do rozchwiania i utraty sąsiadujących zębów, a tym samym zaburzenia funkcji żucia, co wpływa wyjątkowo niekorzystnie na układ trawienia. Dodatkowo braki w uzębieniu mogą powodować wady wymowy, sprzyjać powstawaniu zmarszczek, a nawet prowadzić do problemów z pamięcią.
- Zęby zbudowane są z tkanek, których komórki mają bardzo ograniczoną możliwość regeneracji i z wiekiem są coraz bardziej podatne na uszkodzenia oraz wypadanie. Dodatkowo z biegiem lat ściera się szkliwo, a zęby stają się bardziej kruche i podatne na urazy mechaniczne. Wiele osób ignoruje problem braków w uzębieniu, szczególnie gdy dotyczy on tylnych zębów. Jest to duży błąd i może wiązać się z poważnymi konsekwencjami dla zdrowia – m.in. kłopotów z prawidłowym przeżuwaniem jedzenia. Osoby z brakami w uzębieniu często połykają pokarm w dużych kawałkach, co prowadzi między innymi do problemów gastrycznych i wzdęć. Dla wygody sięgają również po produkty o papkowatej konsystencji, których jedzenie prowadzi do zaburzenia działania całego aparatu żującego. Co ciekawe, jest to bardzo prosta droga do osłabienia pamięci u osób starszych. Udowodniono bowiem, że przeżuwanie pokarmów aktywuje działanie struktury w mózgu, które są za nią odpowiedzialne – wyjaśnia stomatolog.

Rozwiązanie

Najlepszym rozwiązaniem problemu jest oczywiście uzupełnienie braków w uzębieniu. Nowoczesne rozwiązania stosowane w stomatologii pomagają przywrócić jego wygląd i prawidłowe funkcjonowanie. Pojedyncze ubytki możemy odbudować na implantach stomatologicznych, które dają nam możliwość idealnego odtworzenia naturalnego uzębienia oraz przywracają 100% siły żucia. Jeśli chcemy wypełnić większą lukę, możemy zdecydować się na most protetyczny osadzony na pozostałych zębach lub założyć protezę częściową, jest to dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają cześć zębów własnych i chcą uniknąć ich wypadnięcia. Możemy również zastosować licówki, które uzupełnią braki startego z wiekiem szkliwa.

POWIĄZANE DYSKUSJE NA FORUM Z KATEGORII Leczenie i profilaktyka

Dziura po ekstrakcji 8mki
Witam, w poniedziałek miałem przeprowadzoną ekstrakcję dwóch górnych ósemek. Czy tak powinny wyglądać dziury dwa dni po?
Rana po ekstrakcji chirurgicznej ósemki
W piątek 12go miałam zdejmowany szew po ekstrakcji chirurgicznej zatrzymanej ósemki. Późnym popołudniem zauważyłam u siebie dziurkę przy tej ranie i się obawiam co to może być, czy szew nie złapał? M...
gość
Pozostawione korzenie po ekstrakcji
Dzień dobry, cierpię na dentofobię. Zdecydowałem się jednak usunąć zęby pod protezę. Jednak na około 12 usuniętych zębów w 2 trzonowych lekarz pozostawił korzenie. Czy zdarza się to w praktyce stom...
gość
Rana po ekstrakcji ósemki
Dzień dobry, czy rana wygląda prawidłowo? Dzisiaj o godzinie 16:00 mijać będzie 3 doba od ekstrakcji zatrzymanej ósemki. Co prawda nie jest to mój pierwszy zabieg związany z pierwszą ósemką, gdy...
gość
ZAB SIE RUSZA
Rusza mi siw zab i boli . Boje sie go wyrwac czy to może być skomplikowane
gość
Zmiana osteolityczna
Witam, zaniedbałem stan uzębienia i wziąłem się za leczenie. W wyniku badania pantomogramu wyszlo m,.in. coś takiego Zęby leczone endodontycznie : 16 - cieniujące wypełnienie widoczne w świetle t...
Reklama:
Reklama: