Zaloguj
Reklama

Kiedy założyć aparat ortodontyczny?

Pielęgnacja zębów
Fot. medforum
Pielęgnacja zębów
(5)

W dzisiejszych czasach coraz więcej osób chce mieć piękny, zdrowy i biały uśmiech. Co ważne każdy chce mieć proste zęby. Prawidłowy zgryz ułatwia dbanie o higienę jamy ustnej (szczotkowania zębów, stosowanie nici dentystycznych). Pozwala także skutecznemu zapobieganiu parodontozie a także próchnicy.

Reklama

Spis treści:

  1. Czy warto prostować zęby? Kiedy należy założyć aparat ortodontyczny?
  2. Etapy zakładania aparatu ortodontycznego

Krzywe zęby w wielu przypadkach to jednocześnie w przypadku wielu pacjentów- kompleksy. W dzisiejszych czasach stały aparat ortodontyczny, nie jest czymś dziwnym czy zaskakującym. Noszą go dzieci, osoby młode, a nawet starsze. Może on być kolorowy, przezroczysty a nawet zawierać ozdoby (kryształki, cekiny i inne). 

Aparat ortodontyczny nie utrudnia pobierania pokarmów, ich żucia, nie kaleczy dziąseł czy języka. Istnieje możliwość założenia aparatu ortodontycznego od strony języka bądź od strony zewnętrznej.

Ceny aparatów są bardzo różne a ich wybór jest kwestią indywidualną dla każdego pacjenta. Zabieg zakładania aparatu ortodontycznego wykonywany jest w gabinecie stomatologicznym. Pacjent po założeniu zobowiązany jest przychodzić na wizyty kontrolne.

Czy warto prostować zęby? Kiedy należy założyć aparat ortodontyczny? 

Wiele osób zadaje pytanie stomatologom, w jakim wieku trzeba/ powinno się założyć aparat ortodontyczny.  W przypadku dzieci jest to możliwe w momencie gdy mają one wszystkie zęby stałe (na mleczaki nie zakłada się aparatu ortodontycznego).

Młodzież oraz osoby dorosłe mogą go założyć w każdym wieku. W przypadku osób starszych, pojawia się jeszcze jeden problem (wada w budowie szczęki lub żuchwy) a wtedy konieczne jest np. usunięcie zęba, bądź inny zabieg chirurgiczny.

Kwestie te są rozstrzygane przez lekarza- stomatologa. Pamiętajmy, iż zawsze warto podjąć próbę wyprostowania zębów, bez względu na wiek. Proste zęby to nie tylko pozbycie się kompleksów (nie tylko u dzieci i młodzieży ale także u osób dorosłych), szansa na uniknięcie próchnicy, łatwy dostęp przy szczotkowaniu i używaniu nici dentystycznych. Pozwalają one na zmniejszenie lub całkowite pozbycie się wad wymowy i wiele innych.

Etapy zakładania aparatu ortodontycznego 

W momencie gdy zauważymy, iż zęby stałe dziecka, nie rosną prosto, jak najszybciej powinniśmy ustalić wizytę u ortodonty. Gdy jesteśmy dorośli i chcielibyśmy zmienić swój zgryz także musimy się do niego udać. Zakładanie aparatu ortodontycznego odbywa się w gabinecie stomatologicznym.

Na początku lekarz bardzo dokładnie oczyści kamień bądź osad z naszych zębów (czasem zabieg wymaga powtórzenia), następnie uzupełnione zostaną wszelkie ubytki.

Aparat na zęby, fot. panthermedia

Pacjentowi robi się także gipsowe wyciski wszystkich zębów.  Dopiero wtedy można rozpocząć zakładanie aparatu ortodontycznego.

Do zębów przymocowywane/ przyklejane są klamerki (zamki), a do nich mocowane są sprężyste druty (tzw. łuki). Następnie w ustalonym terminie (co około 4 tygodnie), pacjent musi przychodzić na wizytę kontrolną. Aparat nosi się około trzech lat, chyba że wskazania są inne.  

W każdym wieku warto podjąć decyzję o założeniu aparatu ortodontycznego i zadbaniu o swój uśmiech.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze