Zaloguj
Reklama

Korelacja pomiędzy infekcją zatok a bólem zęba

Krople do nosa, katar
Fot. medforum
Krople do nosa, katar
(0)

Do infekcji zatok dochodzi w momencie, gdy wirusy i bakterie umieszczone są w wyściółce zatoki. Zapaleniom lub innym zakażeniom często towarzyszy ból głowy, twarzy lub nieprzyjemny ucisk. W niektórych przypadkach występować może ból zęba. Jaka jest korelacja pomiędzy zatokami a tą dolegliwością? Wyjaśniamy.

Reklama

Zatoki to puste przestrzenie wypełnione powietrzem. Pełnią wiele funkcji, jednak jedną z najważniejszych ról jest ta związana z procesem oddychania. Umożliwiają one bowiem przepływ powietrza, który dostaje się do organizmu przez nos. Zatoki odpowiadają również za ogrzanie go, dzięki czemu oddech nie powoduje żadnego dyskomfortu.

Gdyby ludzkie ciało nie zawierało zatok, głowa byłaby cięższa, co tym samym obciążałoby kręgosłup. Określają one także dźwięk głosu – ponieważ rezonuje on lub zmienia się wraz z wibracjami powietrza w zatokach.

Cztery rodzaje zatok

Możemy wyodrębnić cztery rodzaje symetrycznie umiejscowionych zatok, których nazwy biorą się od lokalizacji, w których się znajdują.

  1. Zatoki czołowe znajdują się nad brwiami w kości czołowej, która nadaje kształt twarzy.
  2. Zatoka klinowa to jedyna niesparowana zatoka. Znajduje się w głębi czaszki, w pobliżu nerwu wzrokowego i przysadki mózgowej.
  3. Zatoki sitowe to grupa struktur powietrznych znajdujących się w okolicach kości sitowej, obecna jest pomiędzy oczami i nosem.
  4. Zatoki szczękowe znajdują się za kośćmi policzkowymi, po dwóch stronach nosa. Ich kształt przypomina piramidę i są największymi spośród wszystkich zatok.

Infekcja zatok a ból zęba

Jak donoszą amerykańskie źródła, ból zęba może być objawem zapalenia zatok. Z kolei infekcja zębowa może przekształcić się w zakażenie zatok.

Najczęstszą infekcją, która powoduje ból zęba, jest ta umiejscowiona w zatoce szczękowej. Jednak powiązanie jest znacznie większe, ponieważ niemal 40 proc. przewlekłych zakażeń w tym miejscu było spowodowane chorobami zębów.

fot. panthermedia

Zatoki, zęby i dziąsła mają wspólne nerwy, które mogą dawać sygnały dotyczące zakażenia. Zapalenie spowodowane infekcją zatok lub chorobą zębów może naciskać na te nerwy, co w następstwie prowadzi do bólu. 

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze