Zaloguj
Reklama

Leczenie stomatologiczne na NFZ: co oferuje Fundusz?

Strach przed dentystą
Fot. panthermedia
Strach przed dentystą
(0)

Leczenie stomatologiczne w Polsce jest możliwe w ramach NFZ. Lista świadczeń gwarantowanych jest stosunkowo długa, a mimo to i tak dość duża liczba pacjentów uczęszcza do prywatnych placówek dentystycznych. Powodem tego mogą być chociażby ograniczenia dotyczące tego, jakie leczenie stomatologiczne jest refundowane przez NFZ. Tylko... z jakich zabiegów dentystycznych możemy tak naprawdę skorzystać w ramach świadczeń gwarantowanych?

Reklama

Teoretycznie do stomatologa dostać się można łatwiej niż do dermatologa, neurologa czy ortopedy – do specjalistów od zdrowia jamy ustnej nie potrzeba przecież skierowania. W praktyce okazuje się jednak, że polscy pacjenci wolą przeznaczyć na leczenie stomatologiczne swoje własne pieniądze i leczyć się prywatnie niż korzystać ze świadczeń refundowanych przez NFZ. Przekonuje o tym wydane w 2016 roku opracowanie „Korzystanie ze świadczeń i ubezpieczeń społecznych”, które przygotowane zostało przez Centrum Badania Opinii Społecznej. Okazuje się bowiem, że stomatologia stanowi w Polsce jedyną specjalność, w której pacjenci częściej leczą się prywatnie niż korzystają ze świadczeń gwarantowanych ubezpieczeniem zdrowotnym.

Co jest przyczyną tego, że Polacy preferują stomatologiczny rynek prywatny? Odpowiedzi jest prawdopodobnie co najmniej kilka, wpływ na taki stan rzeczy ma zapewne zarówno długość oczekiwania na leczenie w ramach NFZ, ale i to, co dokładnie jest opłacane przez Fundusz.

Leczenie stomatologiczne na NFZ: świadczenia dostępne dla wszystkich pacjentów

Regularne kontrole stomatologiczne pozwalają wykrywać zmiany chorobowe na wczesnych etapach, których leczenie jest zdecydowanie prostsze niż zaawansowanych stanów chorobowych. W ramach Funduszu każdego roku pacjenci mogą trzykrotnie skorzystać z wizyt kontrolnych u dentysty.

W ramach świadczeń gwarantowanych przez NFZ możliwe jest leczenie najczęstszej choroby zębów – próchnicy. Pacjenci mogą korzystać z usług placówek publicznych jednakże z pewnymi ograniczeniami. Podstawowe dotyczą tego, jakie rodzaju wypełnienia stosowane są do uzupełnienia ubytków. W przypadku płatnych wizyt pacjenci zwykle decydują się na wypełnienia światłoutwardzalne – są one nie tylko trwałe, ale i dostępne w wielu różnych odcieniach, dzięki czemu można wybrać wypełnienie najbardziej odpowiadające kolorowi zęba pacjenta. Fundusz takich wypełnień ogólnie nie refunduje – w ramach stomatologicznych świadczeń gwarantowanych możliwe jest wypełnianie zębów materiałem chemoutwardzalnym, a w przypadku zębów przedtrzonowych i trzonowych – amalgamatem.

Dość ciekawie prezentuje się aspekt leczenia kanałowego (endodontycznego) zębów w ramach NFZ. Otóż takie procedury znajdują się w ramach świadczeń gwarantowanych, jednakże Fundusz opłaca leczenie kanałowe tylko zębów siecznych oraz kłów (czyli, kolokwialnie mówiąc, od trójki do trójki). Co w sytuacji, kiedy inne zęby będą wymagały takiej konieczności? Pacjenci mają do wyboru dwa rozwiązania: mogą oni albo udać się do gabinetu prywatnego i leczyć kanałowo dalej położone zęby, lub też mogą oni... skorzystać z opcji refundowanej przez NFZ, czyli z ekstrakcji (wyrwania) takich zębów.

Wśród innych świadczeń stomatologicznych gwarantowanych przez NFZ, dostępnych dla wszystkich pacjentów, wymienia się:

  • usuwanie złogów nazębnych (tzw. kamienia) – jeden raz na rok,
  • znieczulenia do wykonywanych zabiegów,
  • założenie opatrunku leczniczego w zębie stałym,
  • zdjęcia RTG wewnątrzustne – do dwóch na rok.

Braki w uzębieniu: jakie sposoby ich uzupełniania finansuje NFZ?

Zęby można stracić na wiele sposobów, na wiele sposobów można również uzupełniać braki w uzębieniu. Obecnie jedną z najpopularniejszych metod odtwarzania brakujących zębów wydają się implanty stomatologiczne – są one jednak dość kosztowne i pacjenci, którzy chcieliby z nich skorzystać, muszą przygotować swój portfel na spory wydatek. NFZ oferuje pacjentom opcję odtwarzania uzębienia, lecz z pewnymi zastrzeżeniami. Protezę częściową w ramach NFZ można otrzymać, ale wtedy, gdy pacjent nie ma 5 lub więcej zębów w łuku zębowym. Istnieje również możliwość otrzymania protezy refundowanej przez NFZ służącej do odtworzenia uzębienia w bezzębnej żuchwie czy szczęce. Protezę wykonaną w ramach świadczeń gwarantowanych pacjent może otrzymać jeden raz na 5 lat, w przypadku napraw już otrzymanej protezy, Fundusz refunduje koszty napraw raz na dwa lata.

Krzywy uśmiech: leczenie ortodontyczne w ramach NFZ

Kiedyś aparaty ortodontyczne przyprawiały dzieci i nastolatków o kompleksy, dziś zauważyć można, że takie urządzenia noszą nawet dorośli – coraz więcej osób stara się bowiem o to, by ich zgryz miał prawidłowy kształt. W przypadku pacjentów pełnoletnich można mieć pewność, że leczenie ortodontyczne opłacają oni samodzielnie – Fundusz w ogóle nie refunduje aparatów ortodontycznych u osób dorosłych. Inna, aczkolwiek również nieidealna, jest sytuacja dzieci wymagających korekty wad zgryzu. U pacjentów mających mniej niż 12 lat NFZ refunduje koszty leczenia ortodontycznego, aczkolwiek dotyczy to tylko aparatów ruchomych (czyli wyjmowanych) – w przypadku aparatów stałych, koszty tej formy leczenia ortodontycznego ponosić muszą rodzice pacjentów.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze