Zaloguj
Reklama

Leczenie stomatologiczne w okresie ciąży

Autorzy: Katarzyna Pawłowska
Leczenie stomatologiczne w okresie ciąży
Fot. medforum
(0)

Ciąża jest szczególnym stanem w życiu każdej kobiety, w czasie którego należy wyjątkowo dbać o swoje zdrowie. Ważne jest nie tylko to, w jaki sposób dba się o stan fizyczny i psychiczny, ale także dieta i higiena osobista – w tym także higiena jamy ustnej.

Reklama

Zdrowie zębów i dziąseł może mieć także decydujący wpływ na zdrowie dziecka. W czasie ciąży należy wyjątkowo kłaść nacisk na stan zębów i dziąseł, a co za tym idzie często je szczotkować i czyścić nicią dentystyczną oraz regularnie odwiedzać dentystę.

W czasie ciąży następuje w organizmie kobiety wiele zmian hormonalnych. Dziąsła są przekrwione i bardziej wrażliwe na uszkodzenia. Znacznie zwiększa to ryzyko wystąpienia ich chorób. Mogą być one  bardziej wrażliwe na szkodliwą płytkę nazębną, czyli warstwę bakterii, które po każdym posiłku gromadzą się na powierzchni zębów.

Bardziej narażone na choroby dziąseł są też kobiety, które przed planowaną ciążą miały takie problemy. Każda kobieta, która planuje ciąże powinna wcześniej, przed koncepcją, zgłosić się do dentysty i zaplanować odpowiednio wcześniej stosowne leczenie, lub jeżeli problem nie jest poważny - odłożyć leczenie na czas połogu lub później.

Innymi czynnikami predysponującymi do pojawienia się próchnicy zębów są tzw "zachcianki pokarmowe". Wiele kobiet odczuwa naprzemienną ochotę na coś słodkiego i kwaśnego. Zwiększa to ryzyko osłabienia odporności na przeróżne stany zapalne dziąseł. Zrównoważona dieta jest wtedy najprostszym czynnikiem zapobiegawczym. Kobiety w ciąży powinny stosować zbilansowaną dietę bogatą w wapń, unikać nagminnego sięgania po słodycze, jeść często, ale w małych porcjach aby uniknąć dojadania. Dieta powinna zawierać dużo świeżych warzyw i owoców, najlepiej białe mięso i ryby i unikać tłustych potraw. Wartość energetyczna powinna być indywidualnie dobrana do aktywności fizycznej ciężarnej. Zęby płodu zaczynają się rozwijać w trzecim miesiącu ciąży, więc im bardziej zdrowa będzie dieta, tym większe prawdopodobieństwo, że zęby i dziąsła dziecka będą zdrowe.

Kolejnym czynnikiem mogącym powodować próchnicę lub stany zapalne są poranne wymioty. Kwas żołądkowy ma bardzo niekorzystny wpływ na twarde tkanki zęba. Najlepiej, jeżeli kobieta będzie unikać czynników, które wzbudzają w niej odruch wymiotny. Niejednokrotnie często jest to szczotkowanie zębów i tu pojawia się kolejny problem. Ciężarne zapominają o tym jak ważna jest higiena jamy ustnej, co powoduje często próchnicę lub stany zapalne, które nie leczone bywają bardzo groźne. Jeżeli wczesne szczotkowanie zębów jest czynnikiem wzbudzającym wymioty można zamiast tego przepłukać jamę ustną płukanką z fluorem. Na pewno poprawi to samopoczucie i nie dopuści do gromadzenia się szkodliwych bakterii na płytce nazębnej.

Wiele kontrowersji u kobiet w ciąży budzi pytanie skąd bierze się wapń do budowy kośćca płodu? Oczywiście błędną odpowiedzią jest, że z zębów matki! Nie istnieje żadna możliwość, aby wapń potrzebny do budowy kośćca płodu był pobierany z zębów matki. Nie ma mechanizmów, które by na to pozwalały. Ewentualne braki wapnia w organizmie matki zostaną pobrane z innych tkanek np. z kości.

Leki przeciwbólowe w ciąży

Ogólna zasada podawania leków przeciwbólowych ciąży jest taka, że do ukończenia trzeciego miesiąca ciąży powinno się unikać przyjmowania jakichkolwiek leków. Przy wystąpieniu dolegliwości bólowych powinno się jak najszybciej zgłosić do stomatologa. Po dokładnym zbadaniu stwierdzi on przyczynę bólu i w inny sposób postara się ją usunąć. Gdy ból będzie już bardzo rozległy to będzie trudniej go znieść i usunąć. Także większa będzie wtedy potrzebna dawka leku znieczulającego, gdy rozwinie się stan zapalny. W farmakologii uznaje się, że najbezpieczniejszym lekiem przeciwbólowym w ciąży jest Paracetamol. Jeżeli kobieta ma jakiekolwiek wątpliwości na temat szkodliwości zażywanych leków w czasie ciąży, porady zasięgnąć na forum dyskusyjnym naszego portalu. 

Znieczulenia miejscowe w ciąży

Jeżeli tylko kobieta upewni się, że jest w ciąży, powinna natychmiast powiadomić o tym swojego dentystę. Należy unikać zbędnego leczenia stomatologicznego w ciąży - czyli takiego, które można odłożyć na okres połogu lub tuż po nim. Nie należy jednak lekceważyć infekcji dziąseł. Mogą one być na tyle poważne, że mogą zaszkodzić zdrowiu kobiety i wtedy będzie konieczne podjęcie bardziej toksycznych leków i antybiotyków, a na pierwszym miejscu stało będzie zdrowie i życie matki.

Ogólnie stwierdza się, że ciąża nie jest przeciwwskazaniem do podawania znieczulenia miejscowego. Od czwartego miesiąca ciąży zakończony jest proces organogenezy (czyli kształtowania się wszystkich ważnych życiowo organów) i można bez większych problemów podawać leki. Oczywiście tylko te, dopuszczone do stosowania u kobiet ciężarnych.

Jeżeli wystąpi silny ból zęba lub stan zapalny to nie należy czekać z leczeniem do ukończenia pierwszego trymestru ciąży. Leki, które lekarze dentyści podają do znieczulenia miejscowego zawierają dodatek środków obkurczających naczynia. Teoretycznie mogłoby to zwiększyć ryzyko wystąpienia skurczów macicy. Jednak dawki stosowane są tak niskie, że jest to czysta teoria. Sam strach przed leczeniem zębów bez znieczulenia powoduje większe wydzielanie hormonu stresu z nadnerczy, niż jego ilość zawarta w ampułce z lekiem znieczulającym.

Czy można wykonywać badanie rentgenowskie ciąży

Samo w sobie promieniowanie rentgenowskie jest bardzo szkodliwe i teratogenne dla płodu. Szczególnie, gdy prześwietlenie wykonuje się w pierwszym trymestrze ciąży. Jeżeli sytuacja nie jest na tyle poważna powinno się odłożyć robienie prześwietlenia na okres połogu. Niestety, gdy stan zapalny jest bardzo ostry, towarzyszy mu ból, należy to natychmiast zdiagnozować. Prześwietlenie jest wtedy konieczne. Zdjęcie rentgenowskie wykonywane wewnątrzustnie jest jednak bezpieczne dla płodu. Wiązka promieni nie jest w żadnej projekcji kierowana na płód. W trakcie jego wykonywania ciężarna jest chroniona od szyi w dół ołowianym fartuchem. Chroni to macicę przed rozproszonym promieniowaniem. Dzisiejsza technika leczenia kanałowego (urządzenia tzw. Endometry) nie wymusza na ciężarnych robienia dużej ilości prześwietleń.

Leczenie chirurgiczne w ciąży

Leczenie chirurgiczne wiąże się z podaniem leków znieczulających i przeciwbólowych. Należy wszystkie zabiegi planowe w ciąży odkładać na okres drugiego trymestru. W przypadku ostrych stanów, wymagających podjęcia natychmiastowego leczenia, nie należy się wahać.

Zakładanie plomb w czasie ciąży a ich szkodliwość dla płodu

Jednym z najstarszych materiałów dentystycznych używanych do wypełniania ubytków  jest amalgamat srebra. Bardzo dużo osób ma zastrzeżenia co do jego bezpieczeństwa, ponieważ w jego skład wchodzi rtęć. Jednak w licznych badaniach potwierdzono, że jest on całkowicie bezpieczny dla zdrowia. Jest on i tak stosowany coraz rzadziej w stomatologii, prawie wyłącznie do wypełniania zębów bocznych.

Leczenie ortodontyczne w ciąży

Nie udowodniono żadnej szkodliwości leczenia ortodontycznego w ciąży. Nie ma żadnych przeciwwskazań do tego, by kobieta ciężarna mogła nosić aparat stały lub tymczasowy na zęby.

Jak zapobiec chorobom dziąseł i próchnicy w ciąży:

  • co najmniej dwa razy dziennie szczotkuj zęby, rano i przed snem,
  • używaj miękkiej szczoteczki żeby uniknąć podrażnień,
  • szczotkuj zęby co najmniej dwie minuty, nie spiesz się,
  • stosuj pastę z fluorem, zapobiega on powstawaniu ubytków,
  • używaj nici dentystycznych do usuwania resztek pokarmowych przestrzeni międzyzębowych,
  • unikaj dojadania słodyczy,
  • odwiedzaj swojego dentystę regularnie!
Piśmiennictwo

Recenzenci:

  • Prof. dr hab. n. med. Anita Olejek (Konsultant Wojewódzki z Zakresu Położnictwa i Ginekologii - woj. śląskie). Dr n. med. Piotr Bodzek.

Źródło tekstu:

  • Forum Ginekologiczne

Adres www źródła:

Kategorie ATC:


Reklama
(0)
Komentarze