Zaloguj
Reklama

Nakładki prostujące - fakty i mity

Autorzy: Marta Wiśniewska
Nakładki na zęby
Fot. panthermedia
Nakładki na zęby
(5)

Nakładki prostujące to innowacyjna metoda dotycząca korekty wad zgryzu. Jest idealnym rozwiązaniem dla osób posiadających problem krzywego uzębienia, których nie przekonuje leczenie tradycyjnym aparatem ortodontycznym ze względów np. estetycznych.

Reklama

Spis treści:

  1. Schemat leczenia
  2. Z czego są wykonane nakładki?

Przy ich pomocy możemy wyprostować zęby, a także zamknąć luki międzyzębowe, leczyć silne stłoczenie zębów, zgryz krzyżowy i diastemę. Jest to metoda nieiwazyjna, dzięki czemu nakładki możemy swobodnie ściągać przy jedzeniu i myciu zębów. Leczenie alignerami przynosi identyczne rezultaty, co aparaty ortodontyczne. Jednak w przeciwieństwie do nich zapewnia komfort i higienę w użytkowaniu. Do czyszczenia szyn wystarczy szczoteczka i pasta do zębów. Nakładki po nałożeniu są praktycznie niewidoczne, ze względu na materiał oraz sposób ich wykonywania.

Schemat leczenia 

Wygląda on następująco:

  • Wizyta u ortodonty w celu rozpoznania wady zgryzu oraz możliwości leczenia nakładkami.
  • Konsultacja z technikiem dentystycznym. Pobranie odcisku szczęki. Analiza cyfrowa oraz symulacja wyniku końcowego.
  • Konsultacja z lekarzem ortodontą powinna być co 3 tygodnie, gdzie pacjent otrzymuje 3 lub 4 szyny o różnych grubościach, które należy nosić po ok. tydzień każdą.
  • Retencja - stabilizacja nowej pozycji zębów, dzięki nakładkom retencyjnym, zwykle trwa dłużej niż leczenie, aby zapobiec cofnięciu się efektów.


Proste zęby, fot. pantherstock

Z czego są wykonane nakładki? 

Nakładki są wykonywane z biokompatybilnego materiału, który nie wywołuje reakcji alergicznych, zapewnia także dyskrecję w ich noszeniu. Metoda ta nie powoduje uszkodzenia szkliwa zębów, co za tym idzie powstawania próchnicy czy stanów zapalnych dziąseł. Każdy aparat jest dobierany indywidualnie do pacjenta, co zwiększa komfort noszenia. Koszt nakładek waha się w przedziale 1500 - 3000 zł. Jednak jest to dobra inwestycja dla tych, którzy marzą o pięknych, prostych zębach, jednak nie przemawia do nich wizja noszenia aparatu ortodontycznego.

Alignery to bezsprzecznie wynalazek, który sprawi, że leczenie wad zgryzu nie będzie już wstydliwym problemem.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze