Zaloguj
Reklama

Niepróchnicowe ubytki tkanek twardych zęba

Autorzy: Wioleta Chodkowska
Stan uzębienia
Fot. Panthermedia
Stan uzębienia
(5)

W ostatnich latach wzrasta częstość występowania ubytków twardych tkanek zęba niepróchnicowego pochodzenia.

Reklama

Zmiany mogą być wrodzone bądź nabyte w okresie rozwojowym lub po zakończonej mineralizacji twardych tkanek zęba. Zmiany dziedziczne dotyczą całego uzębienia. Niepróchnicowe ubytki tkanek twardych zęba oznaczają zniszczenie tkanek zmineralizowanych zębów bez działania drobnoustrojów lub proces fizjologicznego zużywania się zębów. Ubytki są trwałe i nieodwracalne.

Cechą charakterystyczną jest brak twardej tkanki na połączeniu szkliwa z cementem oraz brak próchnicy. Częstotliwość występowania rośnie z wiekiem, ale mogą się pojawić nawet przed 35 rokiem życia. Przyczyny i proces powstawania ubytków nie są do końca poznane. Przyjęło się, że powodem ich powstania jest połączone działanie czynników chemicznych i mechanicznych. Dużą rolę odgrywa zbyt intensywne mycie zębów twardą szczoteczką i używanie past o dużej ścieralności. Bardzo ważne jest używanie szczoteczek o odpowiedniej twardości i zaokrąglonym włosiu.

Abrazja spowodowana niewłaściwym używaniem szczoteczki przyczynia się do powstania recesji dziąsłowych i obnażenia zębiny. W konsekwencji zębina staje się wrażliwa na nieprawidłowe stosowanie pasty do zębów. Abrazja może dotyczyć każdej powierzchni zęba. Za najczęstszą przyczynę ubytków abrazyjnych uznaje się naprężenie w powstające w szyjce zęba podczas patologicznych jego obciążeń. Dochodzi do zginania zęba w kierunku policzkowym i językowym. W wyniku tego występują naprzemienne naprężenia rozciągające i ściskające w okolicy szyjki zęba. Skośnie działające siły powodują powstanie ubytków o asymetrycznych kształtach i lokalizacji.

Najczęściej spotykaną formą utraty tkanek twardych jest erozja. Dochodzi do niej pod wpływem kwasów pochodzących z pożywienia i napojów. Szczególnie dużą rolę mają kwaśne, gazowane napoje. W Wielkiej Brytanii u połowy osób w wieku 4-18 lat stwierdzono zmiany erozyjne. Demieralizacja tkanek twardych w warunkach obecności roztworu nienasyconego stanowi podstawę erozji.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • Wprowadzenie do stomatologii zachowawczej. Elżbieta Jodkowska, Leopold Wagner. Bestom

Kategorie ICD:


Reklama
(5)
Komentarze