Zaloguj
Reklama

Nowoczesne aparaty ortodontyczne z zamkami samoligaturującymi

Aparat nazębny, wizyta u ortodonty
Fot. medforum
Aparat nazębny, wizyta u ortodonty
(5)

Aparat ortodontyczny stworzony jest do leczenia wad zgryzu  krzywe zęby (stłoczenia zębowe) są najczęstszym powodem zakładania aparatów stałych. Do tej pory aparaty ortodontyczne wykorzystywały do działania ligaturę (małą gumową opaskę trzymającą łuk ortodontyczny w zamku i wywołującą przemieszczenie zębów do żądanej pozycji). Obecnie w leczeniu stosuje się także aparaty samoligaturujące  nieposiadające ligatur. Funkcjonowanie oparte jest o działanie klapek utrzymujących łuk ortodontyczny w zamkach.  

Reklama

Spis treści:

  1. System bezligaturowy – charakterystyka
  2. Podsumowanie

Aparaty ortodontyczne samoligaturujące należą do nowoczesnych aparatów ortodontycznych, które umożliwiają nowy sposób leczenia. W przeciwieństwie do klasycznych aparatów zamki bez ligatur mają mniejszy rozmiar oraz charakteryzują się łagodnością dla policzków i języka.

Ważne! Systemy samoligaturujące mogą być stosowane u pacjentów w każdym wieku.  

System bezligaturowy – charakterystyka 

Aparat ortodontyczny samoligaturujący w budowie posiada zamki, podobnie jak jest to w przypadku tradycyjnego aparatu stałego. Różnica polega na tym, że w systemie samoligaturującym zamki nie wymagają ligatur (tzw. gumek).

Ważne! Zamki samoligaturujące posiadają w swojej budowie mechanizm przesuwny blokujący łuk, dzięki czemu nie wymagają dodatkowego zabezpieczenia.

Aparat ortodontyczny tego typu ma w swojej budowie zamki porcelanowe, kompozytowe lub metalowe – przyklejane są one do powierzchni zębów i następnie zostają połączone metalowym łukiem. Istotna różnica aparatów ortodontycznych z zamkami samoligaturującymi od tradycyjnych aparatów polega na tym, że:

  • zamki tych pierwszych nie posiadają dodatkowych mocowań,
  • są wyposażone w specjalne klapki, których rolą jest zatrzaskiwanie łuku podczas każdej wymiany.

Brak ligatur wpływa na wiele kwestii:

  • zminimalizowanie tarcia, łuk przesuwa się swobodniej w szczelinie (proces ten ma znaczący wpływa na skrócenie czasu leczenia),
  • leczenie, które jest mniej bolesne (stosowane łuki mają niższe, przyjazne zębom siły),
  • zamki samoligaturujące nie są dużych rozmiarów, są zaokrąglone, a także mniej odstają od zębów (bardziej płaski kształt) – zapewnia to większy komfort pacjentowi,
  • zmniejsza liczbę potrzebnych wizyt w gabinecie stomatologicznym,
  • łatwiej jest utrzymać higienę (nie gromadzą się resztki jedzenia, jak ma to miejsce za gumką w aparatach tradycyjnych).

System bezligaturowy charakteryzuje się zastosowaniem w nim specjalnych, szerokich kształtów łuków – umożliwia to w większym zakresie poszerzenie łuku zębowego.

Ważne! Proces ten może odbywać się jedynie w granicach fizjologicznych, jakie wyznacza budowa kości. W sytuacji, gdy w łuku zębowym stwierdzony zostaje duży brak miejsca, założenie zamka samoligaturującego nic nie pomoże.

Podsumowanie 

Bardziej skomplikowana konstrukcja aparatów ortodontycznych z zamkami samoligaturującymi wpływa na ich cenę, która jest dużo droższa od tradycyjnych aparatów ligaturowanych.

Charakterystyczny dla tego typu aparatów delikatny mechanizm może ulec uszkodzeniu – jedną z przyczyn jest gromadzenie się kamienia nazębnego.

Aparat ortodontyczny samoligaturujący jest coraz bardziej popularny. Chwalą go sobie zarówno ortodonci, jak i pacjenci.

Ważne! Aparat samoligaturujący zapewnia wysoką skuteczność leczenia (pomimo zmniejszenia nacisku na zęby).

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze