Zaloguj
Reklama

Nowoczesne leczenie endodontyczne

Wizyta u dentysty w czasie panedmii
Fot. panthermedia
Wizyta u dentysty w czasie panedmii
(5)

Endodoncja (leczenie kanałowe) odnosi się do leczenia chorób miazgi zęba i tkanek okołowierzchołkowych. Jest to jedna najtrudniejszych metod terapii w stomatologii zachowawczej. Do niedawna kojarzyła się z przykrymi odczuciami pacjenta, a także niepewnymi wynikami leczenia. Dzięki postępowi stomatologii leczenie endodontyczne stało się obecnie o wiele łatwiejsze.

Reklama

W endodoncji w ostatnim czasie nastąpił szybki rozwój – pozwala on spojrzeć inaczej na tę trudną procedurę medyczną. Postęp tej dziedziny stomatologii możliwy był dzięki:

  • udoskonaleniu narzędzi kanałowych,
  • wprowadzeniu mechanicznych systemów opracowywania kanałów,
  • zastosowaniu nowych materiałów służących do czasowego oraz ostatecznego wypełniania kanałów.

Ważne! Wprowadzenie innowacji do leczenia kanałowego zaowocowało uzyskaniem dobrych efektów leczenia, bezbolesnością zabiegów endodontycznych, a co za tym idzie: komfortem pacjenta. Ponadto pozwoliło rozszerzyć liczbę przypadków, w których można zastosować tego typu leczenie zakończone sukcesem.

Leczenie kanałowe, czyli…

Leczenie kanałowe umożliwia zachowanie „chorego” zęba w jamie ustnej bez konieczności jego usunięcia. Leczony w ten sposób ząb, mimo że martwy, służy bez żadnych dolegliwości przez długie lata, spełniając swoje dotychczasowe funkcje. Jest to niezmiernie istotne, należy bowiem pamiętać, że żaden zabieg nie zastąpi naturalnego zęba.  

Leczenie kanałowe – sprzęt i procedura

Etapem najistotniejszym leczenia endodontycznego jest chemiczno-mechaniczne opracowanie kanału korzeniowego zęba z zachowaniem jego pierwotnego przebiegu.

Leczenie tego typu wymaga specjalistycznego sprzętu, w którego skład wchodzi:

  • specjalistyczny mikroskop operacyjny,
  • elektroniczny endometr,
  • maszynowe narzędzia służące do opracowywania kanałów,
  • radiowizjografia (cyfrowy aparat rentgenowski).

fot. panthermedia

Urządzenia pozwalają na wgląd do wnętrza komory zęba, jak i kanałów. Umożliwiają ponadto dokładnie określić długość kanału.

Na podstawie wykonanego zdjęcia RTG stomatolog może określić etapy leczenia. Nowoczesne leczenie endodontyczne jest zabiegiem bezbolesnym. Po zastosowaniu znieczulenia na chorym zębie zakładany jest gumowy separator (osłona nazywana koferdamem). Rolą osłony jest zatrzymanie przedostawania się śliny do otwartego zęba, która zawiera bakterie. Następnie stomatolog usuwa próchnicę i odsłania ujścia kanałów.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze