Zaloguj
Reklama

Paski wybielające szkodliwe dla zębów?

Wybielanie zębów
Fot. panthermedia
Wybielanie zębów
(0)

Zęby bez wątpienia są bardzo ważną częścią naszego wyglądu zewnętrznego. Piękny, zdrowy i w dodatku biały uśmiech dodaje nam pewności siebie i sprawia, że czujemy się bardziej atrakcyjni. Coraz więcej osób decyduje się na stosowanie produktów wybielających, które, według najnowszych badań, mogą być szkodliwe dla naszych zębów.

Reklama

Pomimo tego, że w rzeczywistości ludzkie zęby nie są perłowobiałe, istnieje powszechna opinia, szczególnie w społeczeństwach Ameryki Północnej, że idealnie białe uzębienie jest symbolem piękna. Z tego powodu wiele osób samodzielnie stosuje produkty mające działanie wybielające lub korzysta z pomocy dentysty kosmetycznego.

Nadtlenek wodoru wpływa niekorzystnie na zęby

Dotychczasowe badania sugerowały, że wybielanie zębów produktami do tego przeznaczonymi, zawierającymi nadtlenek wodoru, może zagrażać zdrowiu naszych zębów. Naukowcy ze Stockton University w Stanach Zjednoczonych postanowili dowiedzieć się, w jaki sposób ten związek chemiczny szkodzi zębom i jaką jego część atakuje.

Badacze zwrócili szczególną uwagę na to, w jaki sposób paski wybielające dostępne bez recepty uszkadzają jedną z trzech warstw zębów.

Najczęściej w skład pasków wybielających zęby wchodzi nadtlenek wodoru, który jest ich głównym składnikiem aktywnym. Substancja ta jest utleniaczem, który kojarzony może być przez większość ze środkiem rozjaśniającym kolory. Jest to jednocześnie również główny środek, który używany jest do rozjaśniania włosów.

fot. panthermedia

Nadmiernie używanie rozjaśniacza w celu zmiany koloru włosów może powodować znaczne uszkodzenie ich i skóry głowy. Teraz Kelly Keenan, profesor chemii na Stockton University, tłumaczy, że ​​nadtlenek wodoru może przenikać przez szkliwo i naciekać na zębinę, która zawiera około 90-95 procent białka kolagenu.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze