Zaloguj
Reklama

Pleśniawki - skąd się biorą, jak je leczymy, jak się przed nimi uchronić?

Dieta
Fot. Panthermedia
Dieta
(3)

Pleśniawki, definiowane są jako małe, białawe kropki (występujące pojedynczo  lub w większych skupiskach) w jamie ustnej. Mogą one występować zarówno u dzieci jak i u osób dorosłych. Pleśniawki, to najprościej mówiąc, grzybicze zapalenie, a pojawiają się na skutek zakażenia grzybami o nazwie łac. Can­di­dia­al­bi­cans. Nigdy nie należy ich bagatelizować, konieczne jest ich jak najszybsze wyleczenie i za wszelką cenę zapobieganie ich nawrotom.

Reklama

Spis treści:

 1. Pleśniawki u dzieci oraz u osób dorosłych przyczyny ich powstawania 
 2. Najczęstsze objawy posiadania pleśniawek
 3. Sposoby leczenie pleśniawek u dzieci i dorosłych

Pleśniawki u dzieci oraz u osób dorosłych przyczyny ich powstawania 

Przyczyn, powstawania pleśniawek jest bardzo wiele, mogą pojawić się one u niemowląt, dzieci oraz u osób dorosłych. Wśród najczęściej wymienianych przyczyn ich powstawania wymieniamy:

 • często pojawiają się u wcześniaków,
 • u niemowlęcia (do zarażenia dochodzi podczas porodu, jeśli kobieta wcześniej została zainfekowana grzybem),
 • u dzieci oraz dorosłych w stanach niskiej odporności, gdzie silnie narażone są na działania różnego rodzaju grzybów, bakterii i wirusów,
 • podczas ząbkowania,
 • w przypadku niewłaściwego dbania lub całkowitego dbania o higienę, zwłaszcza smoczków, butelek, gryzaków, pieluszki tetrowej oraz zabawek (przedmioty, które dziecko wkłada do buzi) ale także sztućców, talerzyków czy szklanek,
 • w trakcie antybiotykoterapii, zarówno u dzieci jak i osób dorosłych,
 • przy niedoborach witamin a w szczególności (witaminy B12, żelaza oraz kwasu foliowego),
 • po spożyciu bardzo ostrych i pikantnych pokarmów,
 • w przypadku długotrwałych chorób, ze stanem gorączkowym,
 • w chorobach zapalnych jelit,
 • w przypadku osób, które posiadają protezę, przy uszkodzonej lub niestabilnej protezie,
 • pleśniawkami mogą zarazić się także matki karmiące (odczuwają one swędzenie, pieczenie oraz ból sutków) i wiele innych.

Pleśniawki mają tendencję do nawracania, dlatego w sposób szczególny należy dbać zwłaszcza o higienę, gdy już raz je mieliśmy. Zawsze należy udać się na konsultację do lekarza (pediatra- w przypadku dzieci i niemowląt) oraz stomatolog, dermatolog w przypadku osób dorosłych.   

Najczęstsze objawy posiadania pleśniawek 

Objawy posiadania pleśniawek są podobne zarówno u dzieci ja i u osób dorosłych. Jest to jednak zawsze kwestia indywidualna dla każdego pacjenta. Białe plamki, obejmują cała jamę ustna od języka, po podniebienie, dziąsła czy policzki (od wewnątrz). Mogą tworzyć pojedyncze kropki bądź ich całe skupiska. Zmiany tej (wygląda jak nalot) nie można wytrzeć. Pacjenci skarżą się na problemy z pobieraniem, gryzieniem i przełykaniem pokarmu, odczuwają ból i dyskomfort w jamie ustnej, dzieci są bardzo często rozdrażnione, płaczliwe, mają problemy z zasypianiem.

Pleśniawki u dziecka, fot. ojoimages

Sposoby leczenie pleśniawek u dzieci i dorosłych 

Leczenie pleśniawek u osób dorosłych związane jest ze stosowaniem leków przeciwgrzybicznych w miejscu powstania zmian. Osoby te, często korzystają z innych sposobów zmniejszenia odczucia bólu i dyskomfortu w jamie ustnej, np. stosują różnego rodzaju napary i płyny do płukania jamy ustnej. W większości przypadków nie przynoszą one jednak pożądanych skutków. W przypadku zauważenia białego nalotu w buzi dziecka, konieczna jest wizyta u lekarza. Nie można samemu leczyć pleśniawek dziecka. Lekarz przepisze stosowne preparaty grzybobójcze przeznaczone dla dzieci. Leczenie jest kwestią indywidualną dla pacjenta, trwa średnio około jednego tygodnia.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

 • 1) Jańczuk Z., Stomatologia zachowawcza - zarys kliniczny, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
  2) Górska R. (red.), Choroby jamy ustnej - diagnostyka i leczenie, Urban & Partner, Wrocław 2006.
  3) Banach J., Jańczuk Z., Choroby błony śluzowej jamy ustnej i przyzębia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2003.

Adres www źródła:

Kategorie ICD:


Reklama
(3)
Komentarze