Zaloguj
Reklama

Profesjonalne czyszczenie zębów - na czym polega?

Wizyta u dentysty
Fot. panthermedia
Wizyta u dentysty
(0)

Zaniedbane zęby sprawiają, że rzadziej się uśmiechamy i stajemy się mniej pewni siebie. Aby poprawić stan naszego uzębienia warto wykonać profesjonalne czyszczenie zębów co 6-12 miesięcy. W jego skład wchodzi: skaling, piaskowanie i fluoryzacja. Na czym dokładnie polega i dlaczego warto go wykonywać?

Reklama

Dzięki profesjonalnym czyszczeniu jamy ustnej w gabinecie dentystycznym pozbędziesz się:

  • przykrego zapachu z ust
  • stanów zapalnych dziąseł, w tym krwawień,
  • zapobiegniesz próchnicy, ograniczysz paradontozę.

Podczas profesjonalnego czyszczenia zębów wykonuje się:

  • Skaling (usuwanie kamienia nazębnego) - polega na rozbijaniu kamienia  i komórek bakteryjnych ultradźwiękami. Moc ultradźwięków dobiera się tak, aby kamień o mniejszej twardości odpadał od szkliwa, które pozostaje nienaruszone.
  • Piaskowanie - wykonuje się specjalnym proszkiem do czyszczenia, którego każde ziarenko ma sferyczną budowę, aby łagodnie przetaczało się przez każdy zakamarek w celu czyszczenia powierzchni zęba. Piaskowanie przywraca naturalną biel zębów. Zaleca się szczególnie osobom pijącym kawę, herbatę, palącym papierosy, w przypadku stłoczonych zębów, pacjentom ortodontycznym. Zabieg wykonuje się razem ze skalingiem.
  • Fluoryzację (lakierowanie) - wykonuje się ją po zabiegu skalingu i piaskowania, zalecana jest zarówno dzieciom jak i dorosłym. Wzmacnia zęby, sprawia, że są bardziej odporne na kwasy, zapobiega wypłukiwaniu ze szkliwa wapnia, znosi nadwrażliwość szyjek zębowych, zapobiega próchnicy wokół plomb i uzupełnień protetycznych.

Czym jest skaling?

Skaling polega na usunięciu z powierzchni zębów złogów kamienia nazębnego. Kamień nazębny składa się głównie z substancji zawartych w ślinie, bakterii próchnicotwórczych i ich produktów przemiany materii, złuszczonych komórek nabłonka, związków wapnia, fosforu i resztek pożywienia. Obecność kamienia nazębnego może wywoływać stany zapalne, krwawienie dziąseł, obniżanie się i odsłanianie szyjek zębowych, a nawet przyczyniać się do procesu zaniku kości wokół zębów, co może prowadzić do paradontozy. Do profesjonalnego zabiegu czyszczenia zębów ze złogów nazębnych stosuje się narzędzia mechaniczne, takie jak skaler ultradźwiękowy oraz narzędzia ręczne.

Wyróżnić można dwa rodzaje skalingu:

  • skaling naddziąsłowy - polega na usunięciu kamienia z powierzchni korony zęba. Ten rodzaj skalingu nie jest bolesny, może być natomiast nieprzyjemny.;
  • skaling poddziąsłowy -  polega na usunięciu kamienia nazębnego, który zaczął odkładać się pod powierzchnią dziąseł. Jest zdecydowanie bardziej bolesny niż usuwanie kamienia z powierzchni zęba. Ból mogą odczuwać szczególnie osoby, których dziąsła są nadwrażliwe.

Na czym polega piaskowanie?

Podczas zabiegu piaskowania piaskarka pod ciśnieniem i z odpowiednią ilością wody rozpyla w jamie ustnej drobny proszek. Dzięki temu z łatwością dociera do nawet najtrudniej dostępnych miejsc, jak na przykład przestrzeni międzyzębowych. Piaskowanie jest bezbolesne. Może być wykonywane po skalingu, ale także, jako odrębny zabieg. Zaleca się go szczególnie osobom palącym papierosy, noszącym aparaty ortodontyczne, a także pacjentom, w których diecie występują produkty mocno barwiące.

Fluoryzacja

Fluoryzacja, czyli inaczej lakierowanie to ostatni etap profesjonalnego czyszczenia zębów. Polega na nałożeniu na oczyszczone zęby preparatu z zawartością fluoru. Najczęściej są to preparaty w postaci pianki, żelu lub lakieru. Zabieg stosuje się jako profilaktyka przeciwdziałania próchnicy u pacjentów ze skłonnością do ubytków, jak również z nadwrażliwością zębów.

fot. panthermedia

Zalecenia po zabiegu profesjonalnego czyszczenia zębów

Bezpośrednio po zabiegu skalingu i/lub piaskowania zaleca się powstrzymywać od jedzenia i picia przez co najmniej 1 godzinę. Ponadto najlepiej w czasie 24 godzin po zabiegu należy stosować tzw. “białą dietę”, a więc unikać spożywania przebarwiających pokarmów (np. jagód, czy buraków) oraz niektórych napojów (np. kawy, czarnej herbaty czy czerwonego wina) oraz ograniczyć palenie papierosów. Ze względu na możliwość wystąpienia po zabiegu nadwrażliwości zębów zaleca się stosować pasty na nadwrażliwość. Dolegliwości ustępują zwykle po 3 dniach.

Natomiast bezpośrednio po lakierowaniu zębów nie należy przyjmować pokarmów i napojów przez minimum 2 godziny oraz powstrzymać się najlepiej do końca dnia od picia i spożywania kwaśnych produktów. Należy również unikać jedzenia twardych pokarmów, aby jak najdłużej lakier pozostał na zębach. Zaleca się picie wody. Po zabiegu niewskazane jest również szczotkowanie zębów, aby lakier lakier pokrywający zęby utrzymywał się przez około 12 godzin i fluor mógł się wbudować w szkliwo.

Dzięki skalingowi, piaskowaniu i lakierowaniu twoje zęby będą zdrowe, białe, a uśmiech szczery i szeroki!

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze