Zaloguj
Reklama

Protezy, implanty, komórki macierzyste - współczesne możliwości uzupełniania braków w uzębieniu

Kobieta dbająca o pielęgnację protez zębowych
Fot. medforum
Kobieta dbająca o pielęgnację protez zębowych
(4)

Ubytki w uzębieniu to problem na pierwszy rzut oka estetyczny. W rzeczywistości braki zębowe mogą prowadzić do różnych trudności, począwszy na przeżuwaniu pokarmów, a skończywszy na zaburzeniach mowy. To właśnie z takich powodów ubytki w uzębieniu powinny być uzupełniane. Służyć do tego mogą zarówno dostępne od dawna protezy zębowe, jak i implanty stomatologiczne. Prawdopodobnie już niebawem uzupełniać braki zębowe będzie można dzięki wykorzystaniu komórek macierzystych.

Reklama

Współczesna stomatologia to zdecydowanie nie tylko wiertła i uzupełnianie ubytków próchnicowych z wykorzystaniem wypełnieniem światłoutwardzalnych. Coraz bardziej rozwinięta i zarazem coraz szerzej dostępna staje się implantologia, zajmująca się uzupełnianiem – spowodowanych różnymi przyczynami – braków w uzębieniu.

Teoretycznie wydawać by się mogło, że brak jednego czy kilku zębów to tak naprawdę wyłącznie problem estetyczny. W rzeczywistości jest jednak zupełnie inaczej – w sytuacji, kiedy człowiek traci ząb, znajdująca się w obrębie szczęki czy żuchwy tkanka kostna może ulegać zanikowi. Zaawansowanie tego procesu może być tak znaczne, że dochodzić może do tego, że osłabieniu ulegnie ulokowanie pozostałych w jamie ustnej zębów. Zanik kostny może być tak duży, że w razie podjęcia decyzji o uzupełnieniu braku zębowego, może nie być po prostu gdzie ulokować zastępczego zęba.

To właśnie z wymienionych powodów w sytuacji, gdy pacjent traci ząb, najkorzystniej jest jak najszybciej uzupełniać taki brak. W tym celu można skorzystać z którejś z kilku oferowanych przez stomatologów usług – obecnie najpopularniejsze są uzupełnienia protetyczne oraz implanty zębowe, coraz więcej mówi się jednak również i o tym, jak dużą rolę w stomatologii mogą odgrywać komórki macierzyste.

Protezy i ich rola w odtwarzaniu uzębienia

Choć nie są one rozwiązaniem idealnym, to jednak właśnie z protez najczęściej korzystają pacjenci. Wynika to zapewne z tego, że protezy stanowią najmniej kosztowną metodę odtwarzania ubytków zębowych. Oprócz tego protezy zębowe są tak naprawdę jedyną opcją uzupełniania ubytków zębowych, która jest refundowana przez Narodowy Fundusz Zdrowia – co prawda istnieją pewne tego ograniczenia (dotyczące m.in. tego, że protezy refundowane są dopiero przy braku kilku zębów oraz finansowanie możliwe jest tylko raz na kilka lat).

Protezy zębowe ogólnie podzielić można na dwie kategorie. Istnieją protezy częściowe, które służą do uzupełnienia braku jednego czy kilku zębów. Przy pomocy protez całkowitych można z kolei umożliwić odtworzenie uzębienia tym pacjentom, którzy stracili wszystkie swoje zęby czy to w obrębie szczęki, czy też żuchwy.

Z pewnością protezy mogą poprawić komfort pacjentów dzięki czy to temu, że umożliwiają im powrót do normalnego żucia pokarmów, czy że pozwalają one rozmawiać z innymi ludźmi bez martwienia się o to, że ktoś zauważy ich braki zębowe. Część pacjentów korzystających z tych urządzeń zmaga się jednak z różnymi problemami, takimi jak np. podrażnienie śluzówek jamy ustnej przez protezy czy dostawanie się drobinek pokarmów pod noszony przyrząd. Niektórym użytkownikom tych produktów dość dużo czasu zajmuje nauczenie się prawidłowego mówienia z założoną protezą. Wymienione aspekty stanowią jedną z przyczyn tego, dlaczego korzystniejsze wydaje się uzupełnienia braków zębowych z wykorzystaniem całkowicie odmiennych od protez zębowych rozwiązań.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze