Zaloguj
Reklama

Przechowywanie protezy

Autorzy: Patrycja Piechaczek
Sztuczna szczęka
Fot. medforum
Sztuczna szczęka
(4)

Higiena protez zębowych jest niezwykle istotna. Odpowiednia pielęgnacja pozwala utrzymać protezy w nienagannym stanie przez długi okres czasu oraz chroni użytkowników przed różnymi infekcjami jamy ustnej.

Reklama

Protezy zębowe przynoszą wiele korzyści, zarówno estetycznych, jak i fonemicznych. Bardzo istotne jest to, że protezy zębowe zapobiegają powstawaniu wielu dolegliwości zdrowotnych, np. ze strony układu pokarmowego (nieżyty i inne problemy trawienne), zaś nierozdrobniony pokarm obciąża żołądek. Protezy zapewniają również prawidłowe ustawienie żuchwy względem szczęki.

Jak przechowywać protezy, aby w pełni spełniały swoje funkcje?

Najistotniejsze jest to, aby protezy myć w preparatach wyłącznie przeznaczonych do tego typu pielęgnacji. Preparaty te mogą mieć różnorodną formę, np. płynu, tabletek. Należy pamiętać, że woda z dodatkiem detergentu służy do oczyszczenia a nie przechowywania protezy. Protezy zębowe powinno się również regularnie odkażać, np. w wodzie utlenionej. Protezy zębowe należy wymieniać po ich zużyciu, lecz nie rzadziej niż co 5 lat.

fot. pantherstock

Jakie błędy popełniamy najczęściej przy higienie protez zębowych?

Najczęstszym błędem jest trzymanie protezy w wodzie w czasie nocnego spoczynku, co powoduje jej pęcznienie. Akryl, z którego zbudowane są protezy, chłonie płyny, przez co staje się miejscem rozwoju grzybów i bakterii, co z kolei prowadzi do infekcji jamy ustnej. Bardzo często zdarza się, że protezy czyszczone są pastą do zębów. Pasta do zębów ma właściwości ścierne, a co za tym idzie, powoduje matowienie zębów i płyty protezy.

Uszkodzone protezy pacjenci często kleją ogólnie dostępnymi preparatami przeznaczonymi do tworzyw sztucznych. Kleje te zawierają cyjanoakryl, który jest bardzo trujący dla człowieka. W razie kiedy proteza jest uszkodzona należy skontaktować się ze specjalistą, który posiada odpowiednie preparaty do naprawy protez.Ważne jest to, aby nie spać w protezach zębowych. W ciągu dnia błony śluzowe są przykryte, zaś nocą należy,,dać im odpocząć”.

Odpowiednia pielęgnacja protez zębowych jest bardzo istotna. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej zasięgnąć rady specjalistów.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • "Gazeta Kuracjusza", nr 1, styczeń 2013

Reklama
(4)
Komentarze