Zaloguj
Reklama

Przyczyny nieprzyjemnego oddechu

Autorzy: Marta Wiśniewska
Afty
Fot. Panthermedia
Afty
(5)

Higiena osobista to niezbędny element naszego życia. Ale co zrobić, kiedy nawet po umyciu zębów z naszej jamy ustnej wydobywa się krępujący i nieprzyjemny zapach?

Reklama

Halitoza, bo tak fachowo jest nazywany jest uporczywy oddech, utrzymujący się przez dłuższy okres czasu, może się okazać trudna do wyleczenia, bowiem podłoże tego schorzenia może być różne. Występuje często w charakterze przejściowym, jednak nawet 30% społeczeństwa cierpi na halitozę przewlekłą.

Najczęstszą przyczyną przykrego oddechu są pozostałe w jamie ustnej resztki jedzenia, które zostają rozłożone przez mikroflorę bakteryjną, naturalnie występującą na języku. Bakterie rozkładają aminokwasy, wytwarzając przy tym lotne związki siarki, które są źródłem nieprzyjemnego zapachu.

Jeśli podłożem nie są jednak problemy stomatologiczne, warto się wybrać do laryngologa, gdyż często pojawiające się anginy, alergie lub nieżyty nosa powodują wysuszenie śluzówki i szybsze rozwijanie się bakterii. Często po przebytych chorobach laryngologicznych pojawiają się w migdałkach puste przestrzenie, w których mogą zalegać resztki jedzenia. Przebiegają tam procesy rozkładu z udziałem bakterii beztlenowych, które wytwarzają związki siarki. Inną przyczyną mogą być też leki odwadniające i przeciw nadciśnieniu tętniczemu, ponieważ zmniejszają produkcję śliny.
 fot. ojoimages

Duży wpływ na stan naszego oddechu mogą mieć również problemy żołądkowe. Zazwyczaj jest to związane z chorobą wrzodową, zapaleniem błony śluzowej żołądka, nieżytem przewodu pokarmowego lub grzybicą.

Schorzenie może mieć także podłoże psychologiczne, zwłaszcza w okresie silnego stresu, ryzyko wystąpienia halitozy wzrasta, ponieważ hormon stresu hamuje produkcję śliny, wywołując uczucie suchości w jamie ustnej.

Leczenie zależy od przyczyny schorzenia. Jednak istnieją naturalne produkty, zmniejszające przykry zapach z ust, są to m.in. olejek goździkowy, natka pietruszki, anyż czy nawet cynamon.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • "Halitoza – problem współczesnych pacjentów. Wspomaganie dietetyczne" - Monika Michalska, wyd: Dr Josef Raabe

Adres www źródła:


Reklama
(5)
Komentarze