Zaloguj
Reklama

Quantitative Light Induced Fluorescence czyli ilościowa indukowana światłem fluorescencja

Wizyta u dentysty
Fot. Panthermedia
Wizyta u dentysty
(0)

Zmiany próchnicze, zachodzące w twardych tkankach zęba, są efektem różnego rodzaju czynników i patologicznych procesów, których poziom rozwoju jest podstawą w diagnostyce próchnicy.

Reklama

Dobra metoda diagnostyczna to taka, która jest obiektywna, ilościowa, wykrywa próchnicę w jak najwcześniejszym stadium oraz jest dokładna, precyzyjna, ma wysoką czułość oraz specyficzność.

Istnieje podział metod diagnostycznych na subiektywne, do których zaliczmy, między innymi, inspekcję wizualną, rentgenodiagnostykę oraz radiografię cyfrową, oraz obiektywne, takie jak badanie przewodnictwa elektrycznego (ECM), tomografia komputerowa, fluorescencja pod światłem lasera oraz QLF (Quantitative Light Induced Fluorescence). QLF jest ilościową metodą wykrywania zmian próchniczych, indukowaną światłem fluorescencji. Ta nowa metoda jest bardzo czuła w określaniu krótkoczasowych zmian w ubytkach zębów w jamie ustnej.


fot. pantherstock

Metoda polega na oświetlaniu zębów intensywnym niebieskim światłem, powodując iż zęby zaczynają emitować światło w zielonej części widma. Ma to ścisły związek z zawartością mineralną szkliwa zębów- jeśli zęby słabo emitują zielone światło, świadczy to o demineralizacji. QLF, przez przewód wyprowadzony do jamy ustnej, emituje silne niebieskie światło. Przewód ten wyposażony jest w kamerę z odpowiednimi filtrami dzięki której, fluorescencyjny obraz z jamy ustnej widoczny jest na ekranie komputera.

Ostatnio przeprowadzona modyfikacja QLF, powala na dokładne określenie płytki nazębnej, kamienia, przebarwień, stanu higienicznego jamy ustnej. Jest to bardzo dobre narzędzie do zapobiegania powstawaniu zmian próchnicowych, gdyż za jego pomocą bardzo wcześnie można wykryć ubytki próchnicowe. Istotną cechą QLF jest również to, iż można za jego pomocą wykryć bakterie w jamie ustnej a to za sprawą czerwonej fluorescencji, którą emitują właśnie bakterie. Jeśli czerwona fluorescencja jest obecna w badaniu, świadczy to o aktywności bakterii w jamie ustnej. [1]

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • [1] „Wprowadzenie do stomatologii zachowawczej” E. Jodkowska, L. Wagner, Bestom DENTOnet.pl 2009

Reklama
(0)
Komentarze