Zaloguj
Reklama

Ropnie w jamie ustnej

Leczenie kanałowe
Fot. ojoimages
Leczenie kanałowe
(4)

Ropień definiujemy jako wypełnioną ropą przestrzeń (najczęściej kulistą), która powstała w jamie ustnej na skutek przedostania się tam bakterii np. po wcześniejszym uszkodzeniu, przy dużej próchnicy czy dziurach w zębie. Jest to nic innego jak zmiana, która pojawia się na skutek toczącej się w naszym organizmie infekcji.

Reklama

Ropnie w jamie ustnej

Zmiany te w większości przypadków są bardzo bolesne a powstają i rozwijają się bardzo szybko. Jeśli ropień w jamie ustnej nie będzie leczona, może się rozwijać, pozostanie tam na miesiące a nawet lata i w konsekwencji doprowadzi do uszkodzenia innych tkanek (mamy wtedy do czynienia z ropniem przewlekłym). Co ważne może ona się roznosić na inne części ciała, zatem nie można czekać aż zmiana zniknie sama - koniecznie należy udać się do stomatologa.

Rodzaje i objawy ropni w jamie ustnej

W chwili obecnej wyróżniamy dwa rodzaje ropni mogące wystąpić w jamie ustnej, są to:

  • ropień zęba, pojawia się najczęściej w sytuacji gdy nerw zęba jest martwy lub gdy powoli, stopniowo obumiera. Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna, gdyż bakterie mają ułatwioną drogę by przedostać się do kości,
  • ropień dziąsła, która umiejscowiona jest na dziąśle a najczęściej położona jest ona między dziąsłem a zębem lub wysoko na dziąśle i niema kontaktu z zębem.

W obydwu przypadkach konieczna jest wizyta u stomatologa.


fot. panthermedia

Objawami świadczącymi o obecności ropnia jest zmiana/zmiany (najczęściej kulistego kształtu), bardzo bolesne, wypełnione ropą, opuchlizna wokół miejsca występowania zmiany, problemy z pobieraniem pokarmu, silny ból podczas picia ciepłych lub zimnych napojów, uczucie ciągnięcia w jamie ustnej lub nieprzyjemny zapach.

Długotrwale nieleczona ropień ma tendencje do przekształcania się w tzw. cystę, która wymaga o wiele bardziej skomplikowanego zabiegu usunięcia przy pomocy chirurga stomatologicznego.

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze