Zaloguj
Reklama

Ropnie w jamie ustnej

Leczenie kanałowe
Fot. ojoimages
Leczenie kanałowe
(4)

Ropień definiujemy jako wypełnioną ropą przestrzeń (najczęściej kulistą), która powstała w jamie ustnej na skutek przedostania się tam bakterii np. po wcześniejszym uszkodzeniu, przy dużej próchnicy czy dziurach w zębie. Jest to nic innego jak zmiana, która pojawia się na skutek toczącej się w naszym organizmie infekcji.

Reklama

Spis treści:

  1. Ropnie w jamie ustnej
  2. Rodzaje i objawy ropni w jamie ustnej
  3. Jak postępować z ropniem obecnym w jamie ustnej?

Ropnie w jamie ustnej 

Zmiany te w większości przypadków są bardzo bolesne a powstają i rozwijają się bardzo szybko. Jeśli ropień w jamie ustnej nie będzie leczony, może się rozwijać, pozostanie tam na miesiące a nawet lata i w konsekwencji doprowadzi do uszkodzenia innych tkanek (mamy wtedy do czynienia z ropniem przewlekłym). Co ważne może ona się roznosić na inne części ciała, zatem nie można czekać aż zmiana zniknie sama - koniecznie należy udać się do stomatologa!

Rodzaje i objawy ropni w jamie ustnej 

W chwili obecnej wyróżniamy dwa rodzaje ropni mogące wystąpić w jamie ustnej, są to:

  • ropień zęba, pojawia się najczęściej w sytuacji gdy nerw zęba jest martwy lub gdy powoli, stopniowo obumiera. Jest to sytuacja bardzo niebezpieczna, gdyż bakterie mają ułatwioną drogę by przedostać się do kości,
  • ropień dziąsła, która umiejscowiona jest na dziąśle a najczęściej położona jest ona między dziąsłem a zębem lub wysoko na dziąśle i niema kontaktu z zębem. W obydwu przypadkach konieczna jest wizyta u stomatologa!

Objawami świadczącymi o obecności ropnia jest zmiana/zmiany (najczęściej kulistego kształtu), bardzo bolesne, wypełnione ropą, opuchlizna wokół miejsca występowania zmiany, problemy z pobieraniem pokarmu, silny ból podczas picia ciepłych lub zimnych napojów, uczucie ciągnięcia w jamie ustnej lub nieprzyjemny zapach.

Długotrwale nieleczona ropień ma tendencje do przekształcania się w tzw. cystę, która wymaga o wiele bardziej skomplikowanego zabiegu usunięcia przy pomocy chirurga stomatologicznego.


Ropień w jamie ustnej, fot. panthermedia

Jak postępować z ropniem obecnym w jamie ustnej? 

Wiele osób nie wie, czym jest ropień i jak z nim postępować. Bagatelizuje wszelkie zmiany w jamie ustnej co może mieć bardzo poważne konsekwencje. Gdy zobaczymy w jamie ustnej opuchliznę, na dziąśle lub w okolicy zęba, która z czasem będzie się powiększała i bolała, koniecznie należy zgłosić się do lekarza - stomatologa. Nie zaszkodzą także płukania jamy ustnej letnią wodą z niewielką ilością soli. Przynosi to ulgę w bólu i wspomaga proces gojenia.

Ropnie dziąsłowe goją się szybko, gdy w sposób szczególny dbamy o higienę jamy ustnej, w przypadku ropni zębowych, często konieczna jest pomoc stomatologa (wywiercenie niewielkiego otworu, który umożliwi wypłynięcie ropy). Zdarza się tak, iż konieczne będzie włączenie antybiotyku a nawet leczenia kanałowego zęba.

Na ropnie w jamie ustnej narażone są szczególnie osoby, które mają osłabioną odporność (np. w trakcie chorób, gdzie istnieje duże ryzyko infekcji).

Pamiętajmy, by już na początku zgłosić się do dentysty a nie czekać, aż zmiana zniknie sama!

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze