Zaloguj
Reklama

Rozszczep podniebienia i wargi u dzieci

Dziecko u dentysty
Fot. Shutterstock
Dziecko u dentysty
(0)

Rozszczep wargi i podniebienia jest przypadłością definiowaną jako niewielka przerwa/szczelina, która powstaje w wyniku niewłaściwego połączenia bądź niepołączenia się struktur odpowiedzialnych za formowanie się wargi (mówimy wtedy o rozszczepie wargi) lub podniebienia (mówimy wtedy o rozszczepie podniebienia).

Reklama

Spis treści:

  1. Przyczyny rozwoju rozszczepu podniebienia i wargi 
  2. Rodzaje rozszczepów
  3. Rozszczep wargi i podniebienia - czy operować? 

Rozszczep podniebienia i wargi zaliczany jest do deformacji rozwojowych i jest wadą wrodzoną. Co ważne zmiany te mogą występować osobno lub razem. Wada ta jest widoczna u dzieci i zazwyczaj wymaga zabiegu operacyjnego, gdyż wraz z rozwojem i wzrostem dziecka, prowadzi ona do wielu problemów, np. z jedzeniem, mówieniem czy przełykaniem pokarmów. Prawidłowo przeprowadzony zabieg i rehabilitacja w wielu przypadkach prowadzi do wyleczenia.

Przyczyny rozwoju rozszczepu podniebienia i wargi 

Rozszczep podniebienia może być widoczny bądź znajdować się we wnętrzu jamy ustanej- z tyłu. Wada ta diagnozowana jest u noworodka zaraz po urodzeniu. Zdarza się tak, iż nie jest ona widziana po urodzeniu ale zostaje wychwycona u dziecka, podczas wizyt u pediatry. Noworodek w przypadku rozszczepu podniebienia ma problemy z pobieraniem pokarmu (piciem mleka, przełykaniem), często się zachłystuje, krztusi, kaszle podczas picia a co ważne ma problemy z oddychaniem. Rozszczepienie podniebienia i wargi rozwija się już w życiu płodowym a za rozwój tej wady odpowiedzialne są geny. Rozszczep diagnozowany jest u noworodków, których matki nadużywały alkoholu w trakcie ciąży, zażywały niewłaściwe leki bądź niewłaściwei odżywiały się (niedożywione). Warto tutaj wspomnieć o różnego rodzaju zakażeniach bakteryjnych, wirusowych oraz grzybiczych podczas trwania ciąży.

Rodzaje rozszczepów 

W chwili obecnej wyróżniamy następujące rodzaje rozszczepów, są to:

  • rozszczep wargi (częściowy, gdy szczelina obejmuje tylko jedną wargę oraz całkowity, gdy zmiana/ szczelina przesuwa się od wargi do nosa). Rozszczep wargi może obejmować także obydwie wargi,
  • rozszczep podniebienia, ma miejsce wtedy gdy rozdzieleniu ulega podniebienie miękkie i twarde,
  • rozszczep wargi i podniebienia, który zajmuje jedną lub obie wargi, podstawę nosa, dziąsło, oraz podniebienia.

Rozszczep wargi i podniebienia - czy operować? 

W sytuacji gdy u noworodka bądź małego dziecka, zostanie zdiagnozowany rozszczep wagi i/lub podniebienia konieczny będzie zabieg chirurgiczny. Wada ta należy do skomplikowanych i wymaga współpracy chirurga jamy ustnej oraz szczękowo- twarzowego. Po zabiegu konieczna będzie rehabilitacja oraz zabiegi pod okiem logopedy. Kluczową rolę odgrywa wparcie ze strony rodziny, regularne wizyty u laryngologa oraz ortodonty.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze