Zaloguj
Reklama

Stany przednowotworowe w chorobach jamy ustnej

Rentgen zębów
Fot. medforum
Rentgen zębów
(0)

Około 4% -7% nowotworów złośliwych, stanowią nowotwory jamy ustnej. Niejednokrotnie, stan ten jest poprzedzony schorzeniem, które ewoluowało do poziomu nowotworu złośliwego. Choroby przednowotworowe stanowią właśnie tą grupę schorzeń, czyli chorób, co do których istnieje prawdopodobieństwo rozwoju w stan nowotworu.

Reklama

Czym jest choroba przednowotworowa?

Chorobą przednowotworową, określa się stan, co do którego istnieje prawdopodobieństwo, ale nie pewność, że na skutek jej dynamicznego rozwoju, przejdzie ona w stan nowotworowy. Z racji tego, iż od 4% do 7%, nowotworów złośliwych, stanowi grupa nowotworów jamy ustnej, warto zwrócić uwagę, na zmiany, jakie mogą zwiastować ich rozwój.

Jakie czynniki mają wpływ na powstanie zmian przednowotworowych?

Na powstanie warunków sprzyjających powstawaniu schorzeń przednowotworowych, ma wpływ wiele czynników, takich jak wrażliwość osobnicza, czynniki wewnątrzustrojowe związane z procesami wewnątrzwydzielniczymi, choroby przemiany materii oraz schorzenia układu pokarmowego, choroby krwi, czynniki nerwowo- psychiczne jak również przewlekłe stany niedoborów witaminowych. Nie należy również pomijać czynników miejscowych, takich jak uszkodzenia mechaniczne, termiczne, elektryczne, chemiczne czy nałogowe (związane na przykład z paleniem papierosów).

Pogranicze choroby przednowotworowej i raka

Grupę tego typu schorzeń stanowią choroby, których prawdopodobieństwo przejścia w stan nowotworu złośliwego, wynosi od 40% do 50%. Mowa tu o chorobach takich jak choroba Bowena, erytroplazja Queyrata, skóra pergaminowa i barwnikowa czy rogowacenie ciemne. Wszystkie wyżej wymieniona schorzenia, dotyczą zaburzeń, jakie pojawiają się w obrębie błony śluzowej jamy ustnej.

Stany przednowotorowe

Choroby zaliczane do tej grupy, mają niż prawdopodobieństwo przejścia w schorzenie o charakterze złośliwym, bo od 10% do 20%. Do grupy tej zalicza się choroba, zwana leukoplakią i również dotyka obszaru błony śluzowej jamy ustnej, co więcej, jest najczęściej występującym schorzeniem tego obszaru. Objawia się w postaci przewlekłej, białej plamy, której towarzyszyć może ból czy pieczenie. Zmiana zwykle pojawia się na policzkach, jednak może one dotknąć również wargi, języka czy podniebienia.

Innym rodzajem schorzeń przednowotworowych, są choroby warg, takie jak zapalenie gruczołowe czerwieni błony śluzowej warg, meteorologiczne zapalenie warg (związane z czynnikami atmosferycznymi), rogowacenie starcze, róg skórny, złuszczające zapalenie warg czy zapalenie wargi brodawkowate.

fot. panthermedia

Bardzo istotne w rozwoju chorób przednowotworowych są przewlekłe nadżerki i owrzodzenia, będące często symptomem obniżenia odpowiedzi immunologicznej naszego organizmu. Za stan taki najczęściej odpowiadają przyjmowane leki, w ramach terapii innych schorzeń. Niemniej jednak, istnieje również możliwość rozwoju owrzodzenia urazowego, które jak sama nazwa wskazuje, może powstać na skutek ostrego urazu mechanicznego, termicznego, chemicznego czy napromieniowania.

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • “Choroby przednowotworowe” [w:] “Fizjologia I patologia błony sluzowej jamy ustnej” pod re. Z. Knychalskiej- Karwan

Reklama
(0)
Komentarze