Zaloguj
Reklama

Stopnie zaawansowania próchnicy

Mycie zębów
Fot. Shutterstock
Mycie zębów
(3)

Międzynarodowy system wykrywania i oceny próchnicy (ICDAS), bazuje na zmodyfikowanym podejściu do diagnozowania i oceny zmian próchnicowych. Polega on na ocenie zębów i ich charakterystycznym wyglądzie w związku z postępującym procesem deminezralizacji. Ocena szkliwa zębowego podlega następującej skali oceny.

Reklama

Zdrowe szkliwo jest stopniem 0 na sześciostopniowej skali. Oznacza on brak zmian w szkliwie lub zmiany wątpliwe, które zauważyć można po osuszeniu zęba sprężonym powietrzem. W przypadku widocznych zmian na powierzchni zębów, (które są spowodowane hipoplazją, fluorozą lub starciem zębów, a także przebarwieniami) klasyfikowane są one jako ubytki pochodzenia niepróchnicowego, stąd oznaczane jako zęby zdrowe. Należy jednak zwrócić uwagę, czy dany ubytek, w połączeniu z wieloma czynnikami próchnicowymi, może sprzyjać powstawaniu zmian próchnicowych.

Stopień 1 na skali ICDAS, oznaczany jest kiedy na zębach widoczne są zmiany w postaci bruzd i szczelin. Gdy bruzdy lub szczeliny są wilgotne, często nie są widoczne jakiekolwiek przebarwienia, jak po oszuszeniu powierzchni zęba. Czasami uwidaczniają się ograniczenia przezierności lub przebarwienia, które nie oddają obrazu szkliwa zdrowego. Czasem jednak przebarwienia w bruzdach i szczelinach są widoczne nawet przed osuszeniem.

Stopień 2 określa wyraźne zmiany w szkliwie, które są widoczne bez osuszania zęba. Zmiany te widoczne są jako brązowe, próchnicowe przebarwienie lub jako ograniczenie przezierności (biała plama).

Stopień 3 to wykrycie zmiany, która ma swoje konkretne umiejscowienie, gdzie nie widać zębiny ani cienia pod powierzchnią ubytku. Zmiana umiejscowiona w 3 stopniu klasyfikacji jest dobrze widoczna na wilgotnej powierzchni zęba, a po osuszeniu zęba uzyskać można dokładny obraz ubytku. W przypadku braku pewności, można użyć sondy, która dokładnie zbada ciągłość tkanki.

Kiedy lekarz diagnozuje powierzchniowy cień w zębinie, kwalifikuje zmianę do 4 stopnia rozwoju próchnicy. Przez, z pozoru nieuszkodzoną zebinę widoczny jest bowiem wyraźny cień, który łatwiej zaobserwować na wilgotnym zębie.Oznacza on początek rozwoju próchnicy na badanej powierzchni zęba.

Ubytek w stopniu 5, na matowej lub przebarwionej powierzchni zęba, wskazuje na ściemniałą zębinę leżącą poniżej. Osuszenie zęba pozwala dostrzec utraconą strukturę zęba.
Rozległy i wyraźny ubytek zęba, który zajmuje około 1/2 jego powierzchni lub sięga do jego miazgi, klasyfikowany jest jako 6 stopień rozwoju próchnicy.(1)

 

Piśmiennictwo

Źródło tekstu:

  • "Wprowadzenie do stomatologii zachowawczej", E. Jodkowska, L.Wagner, Bestom DENTOnet.pl 2009

Kategorie ICD:


Reklama
(3)
Komentarze