Zaloguj
Reklama

Tkanki przyzębia - charakterystyka

Pielęgnacja ust i warg
Fot. medforum
Pielęgnacja ust i warg
(5)

Periodontologia, jest nauką, która zajmuje się przyzębiem, czyli wszystkimi tkankami, odpowiedzialnymi za otoczenie zęba i utrzymanie go w zębodole. Prawidłowy stan tkanek przyzębia ma kluczowe znaczenie w zachowaniu zdrowych i mocnych zębów. W sytuacji gdy dojdzie do uszkodzenia (przez zranienie, rozcięcie, zgniecenie, niewłaściwą higienę, chorobę) tkanek przyzębia nasze zęby nie są bezpieczne. Warto zatem w sposób szczególny dbać o zdrowie tkanek przyzębia podobnie jaki i samych zębów.

Reklama

Jak utrzymać prawidłowy stan przyzębia?

Niewłaściwe dbanie o tkanki przyzębia prowadzi do problemów z utrzymaniem się naszych zębów w zębodole. Problem ten dotyka zarówno kobiet jak i mężczyzn i nie tylko osób dorosłych ale także dzieci i osób starszych.

Przyczyną schorzeń przyzębia jest odkładanie się płytki nazębnej, inaczej bakteryjnej. Ilość oraz odkładanej płytki jest zależna od wielu czynników (rodzaj diety, składu bakteryjnego śliny, miejsca odkładania się płytki nazębnej czy higieny jamy ustnej). Wpływ na to ma także stan zdrowia pacjenta, palenie papierosów, picie kawy czy uwarunkowania genetyczne.

Zabiegiem pozwalającym na usunięcie płytki bakteryjnej jest piaskowanie oraz zabieg skalingu. Przeprowadzane one są w gabinetach stomatologicznych.    

Choroby związane z przyzębiem oraz ich chirurgia

Parodontoza jest chorobą zapalną, która dotyka około 90% całego społeczeństwa. W większości przypadków obejmuje dziąsła ale zdarza się i tak, że wszystkie tkanki wchodzące w skład przyzębia. Ponieważ płytka nazębna narasta cały czas konieczne jest właściwe szczotkowanie zębów oraz poddawanie się zabiegom piaskowania i skalingu. Wymaga ona specjalistycznego leczenia korzeni a czasem zabiegów chirurgicznych, których celem jest odtworzenie tkanki przyzębia. Bardzo często zabieg ten wspomagany jest środkami farmakologicznymi.

Zapalenie przyzębia, traktowany jest jako proces patologiczny, w którym zwykły stan zapalny przenosi się w głębsze struktury. Z czasem prowadzi to do utraty podłoża kostnego co prowadzi do ruszania się, przemieszczania a nawet wypadania zębów. Towarzyszy temu ból, problemy z pobieranie pokarmów, a także powstawanie ropnych wysięków. Proces ten wymaga leczenia farmakologicznego oraz chirurgicznego.

Zapalenie dziąsła, jest stanem zapalnym, któremu towarzyszy bolesność, opuchlizna oraz problemy z pobieraniem oraz żuciem pokarmów. Stan zapalny rozwija się na skutek nagromadzenia płytki bakteryjnej. Podczas szczotkowania zębów może pojawić się krwawienie. Zapalenie dziąsła wymaga szybkiego leczenia.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze