Zaloguj
Reklama

Usuwanie kamienia na zębach

Ból zęba
Fot. Panthermedia
Ból zęba
(0)

Coraz więcej pacjentów, decyduje się na zabieg usuwania kamienia na zębach. Co ważne, coraz większa liczba osób zaczyna dbać o swój uśmiech. Zdrowe, białe i lśniące zęby są wizytówka każdego z nas. Zabieg usuwania kamienia na zębach, to inaczej skaling. Zabieg przeprowadzany jest w gabinecie dentystycznym, trwa około 40 minut i dla większości pacjentów jest bezbolesny.

Reklama

Spis treści:

  1. Przyczyny powstawania kamienia nazębnego
  2. Na czym polega zabieg skalingu i jakie są jego rodzaje?
  3. Metody usuwania kamienia nazębnego

Po zabiegu pacjent może odczuwać dyskomfort w jamie ustnej oraz nadwrażliwość zębów oraz dziąseł. Decyzję o konieczności jego wykonania podejmuje pacjent wraz ze stomatologiem. Nie powinno się wykonywać skalingu zbyt często.

Przyczyny powstawania kamienia nazębnego 

Kamień nazębny, to twardy w swej strukturze osad, który początkowo ma zabarwienie żółtawe, z czasem staje się ciemniejszy (brudno szary, brązowy). Osadza się on w okolicy szyjek zębowych bądź pod dziąsłami, a tworzą go bakterie oraz węglowodany. Niewłaściwa higiena jamy ustnej oraz nieregularne szczotkowanie zębów, palenie tytoniu, picie mocnej kawy oraz herbaty sprzyjają rozwojowi kamienia nazębnego.

Na czym polega zabieg skalingu i jakie są jego rodzaje? 

Skaling, definiowany jest jako zabieg, którego celem jest usunięcie kamienia nazębnego osadzającego się najczęściej w okolicach szyjek zębowych. Kamień nazębny gromadzi się w sposób naturalny (zarówno pod jak i nad dziąsłami), co w konsekwencji stanowi bardzo sprzyjające środowisko do rozwoju bakterii. Niestety kamień nazębny, który w strukturze jest twardy, może prowadzić do chorób dziąseł. Zadaniem skalingu, jest usunięcie kamienia nazębnego (twardych złogów nazębnych).

W chwili obecnej wyróżniamy dwa rodzaje skalingu:

  • poddziąsłowy, wykonywany rzadziej, którego zadaniem jest usunięcie twardych złogów kamienia spod powierzchni dziąseł. Zabieg ten wykonywany jest przy pomocy skalerów ultradźwiękowych. Końcowym etapem zabiegu jest polerowanie zębów,
  • naddziąsłowy, który wykonywany jest bardzo często, a jego zadaniem jest usunięcie kamienia nazębnego z powierzchni korony zęba. Zabieg ten miał wykonywany co najmniej raz w życiu każdy pacjent. Zabieg ten wykonywany jest za pomocą ultradźwięków, które wraz z woda mają za zadanie rozbicie i usunięcie twardych złogów. Po oczyszczeniu, zęby musza zostać wypolerowane.

Metody usuwania kamienia nazębnego 

Kamień nazębny powinien być zawsze usuwany z gabinecie stomatologicznym.  Znanych i stosowanych jest kilka metod usuwania kamienia nazębnego, są to:

  • metoda tradycyjna, gdzie stomatolog używa różnego rodzaju narzędzi (dłutka, pilniczki),
  • metoda ultradźwiękowa, stosowana bardzo często,
  • metoda mechaniczna, czyli za pomocą wierteł,
  • metoda chemiczna, gdzie stosowany jest 30% roztwór perhydrolu.

Wybór metody jest kwestią indywidualna dla każdego pacjenta. pamiętajmy o tym by nie próbować samemu usuwać twardych złogów kamienia nazębnego, gdyż jest to niebezpieczne.  

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze