Zaloguj
Reklama

Włókniak, brodawczak, naczyniak - zmiany w jamie ustnej

Wirus
Fot. Panthermedia
Wirus
(4)

Zmiany łagodne (niezłośliwe) w jamie ustnej spotykane są bardzo często u osób pijących alkohol, nałogowo palących papierosy ale także u takich, u których w jamie ustnej doszło do jakiegoś urazu bądź uszkodzenia lub zakażenia wirusem HPV.

Reklama

Oczywiście zmiany nie stanowią zagrożenia dla życia pacjenta ale wymagają leczenia i regularnych konsultacji lekarskich. Zmiany te w większości przypadków nie dają przerzutów, nie naciekają okolicznych tkanek i bardzo przypominają pod względem budowy tkankę w pełni zdrową. Zmiany te mogą mieć zróżnicowana postać- od guzów po owrzodzenia.      

Co zaliczamy do zmian łagodnych jamy ustnej?

Zmiany łagodne (niezłośliwe) zawsze wymagają kontroli lekarskiej. Zdarza się, iż konieczne są także leczenie lub skomplikowany zabieg chirurgiczny.

Do najczęściej wymienianych zmian zaliczamy:

  1. Brodawczaka płaskobłonowego, którego przyczyną powstawania jest najczęściej zakażenie wirusowe (zmiana pojawia się najczęściej na podniebieniu bądź na spodniej części języka) lub urazy (zmiany obejmują czubek, brzegi języka a także wargi). Zmiany te w postaci małych około 1 cm grudek, przyjmujących kolor od białego po różowawy, w większości przypadków nie powodują bólu. Zarażenie następuje na drodze bezpośredniej (przez kontakt z zarażoną śluzówki, śluzówki zdrowej). Najlepszym rozwiązaniem jest usunięcie całkowite tej zmiany za pomocą np. zabiegu laserowego lub zamrożenia. Jeśli zmiana nie zostanie usunięta całkowicie, cały czas może dochodzić do zarażeń.
  2. Naczyniaka, który to wywodzi się z układu naczyń krwionośnych. Ma ona kulisty kształt i powoduje obrzęk języka oraz warg (tzw. naczyniak jamisty) lub dziąseł i języka (tzw. ziarniniak naczyniowy). Wśród przyczyn powstawania naczyniaków w jamie ustnej wymienia się zaburzenia rozwojowe, o podłożu genetycznym. Konsekwencja tego jest nadmierna produkcja komórek śródbłonka, odpowiedzialnych za budowę naczynia. Ale także przyczyna ich rozwoju mogą być nadczynność tarczycy, choroba reumatyczna czy przewlekła choroba wątroby. Naczyniaki w obrębie jamy ustnej, prowadzą bardzo często do jej obrzęku. Utrudnia to mówienie, połykanie, pobieranie i przeżuwanie pokarmów. Leczenie związane jest z umiejscowieniem zmiany i może obejmować ebolizacje naczynia doprowadzającego krew do naczynia oraz zabieg chirurgiczny podawanie leków.
  3. Włókniaka, jest to jedna z najczęściej występujących zmian łagodnych nowotworowych. Umiejscowiony jest on na błonie śluzowej policzków oraz podniebienia twardego i miękkiego (na jego granicy). Zmiana ta ma kształt kulisty lub owalny, jest to grudka, koloru różowego. Przyczyna ich powstawania są najczęściej stany przewlekłego drażnienia (głownie mechanicznego) wyżej wymienionych części w jamie ustnej. Najczęściej występuje jednak grudka, sporadycznie pojawia się ich więcej. W przypadku zmian, które występują w większej ilości przeprowadza się diagnostykę różnicową. Zmiana wycinana jest w całości i poddawana badaniu histopatologicznemu.  

 

Piśmiennictwo
Reklama
(4)
Komentarze