Zaloguj
Reklama

Wpływ fluoru na organizm człowieka

Pasta do zębów
Fot. pantherstock
Pasta do zębów
(5)

Coraz częściej mówi się o szkodliwym działaniu fluoru na organizm człowieka – przeciwnicy tego pierwiastka wykazują jego właściwości toksyczne. Zwolennicy argumentują zaś, że fluor to mikroelement, który odpowiada za wspomaganie walki z osteoporozą. Jak to naprawdę jest z tym fluorem: szkodzi czy nie? Przeczytaj artykuł i dowiedz, czym jest ten kontrowersyjny pierwiastek.

Reklama

Spis treści:

 1. Fluor, czyli co?
 2. Ile fluoru nam potrzeba?
 3. Fluoroza – objawy oraz skutki
 4. Fluor i pasta do zębów
 5. Podsumowanie

Fluor jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu (rozwój kości oraz zębów). W organizmie człowieka pierwiastek ten występuje w ilości 3 mg/kg masy ciała. Zapotrzebowanie na fluor ulega zmianie w zależności od wieku, płci, jak i wspomnianej masy ciała.

Ważne! Organizm nie radzi sobie z nadmiarem fluoru. Tylko częściowo pierwiastek jest usuwany wraz z płynami ustrojowymi przez gruczołowy łojowe oraz potowe. Reszta kumuluje się w układzie kostnym i skórze.

Fluor, czyli co? 

Fluor jest mikroelementem występującym naturalnie w pożywieniu (m.in. fasola, ziemniaki, szpinak, mąka pszenna), w wodzie, a także jest jednym z podstawowych składników środków służących do higieny jamy ustnej.

Fluor charakteryzuje się właściwościami przeciwpróchniczymi oraz bakteriobójczymi. Poprzez swoje działanie powoduje, że enzymy bakteryjne, które znajdują się w jamie ustnej, zostają zablokowane, zaś cukry nie przetwarzają się do kwasów. Dzięki temu szkliwo jest twardsze, jak i bardziej odporne na uszkodzenia.

Ważne! Fluor i jony fluorkowe są toksyczne. Działają drażniąco m.in. na układ oddechowy.

Ile fluoru nam potrzeba? 

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebne są „pewne ilości” fluoru:

 • dorosła kobieta – 3 mg,
 • Dorosły mężczyzna – 4 mg,
 • Dzieci – 1-2 mg.

Jak już była mowa powyżej, organizm człowieka nie radzi sobie z nadmiarem tego pierwiastka.

Ważne! Codzienne dostarczanie organizmowi nadmiaru fluoru grozi wystąpieniem choroby zwanej fluorozą.

Nadmiar fluoru w organizmie powoduje zaburzenia procesów enzymatycznych w tkankach. Konsekwencją jest:

 • uszkodzenie kości,
 • zaburzenia pracy tarczycy,
 • zaburzenia pracy trzustki.

Fluor blokuje przyswajanie magnezu, który jest odpowiedzialny za właściwe przekazywanie sygnałów w układzie nerwowym. Niedobór magnezu objawia się m.in. ciągłym zmęczeniem, rozdrażnieniem, trudnością w koncentracji.

Fluoroza – objawy oraz skutki 

Pierwszym symptomem schorzenia zwanego fluoroząbiałe plamy na zębach. Wraz z upływem czasu (przyjmowanie kolejnych ilości fluoru) plamy ciemnieją i następnie przybierają barwę żółtobrunatną. Skutkiem jest kruchość szkliwa, które zaczyna odpadać. To nie jedyny objaw. Ponadto zmienia się struktura kości wskutek utraty wapnia (są bardziej kruche).

Ważne! Fluoroza u osób dorosłych prowadzi do uszkodzenia nerwów.

Przypadłość ma także wpływ na stan skóry – wywołuje trądzik fluorowy. Powodem jest drażniące działanie pierwiastka na gruczoły skóry oraz zwiększenie przepuszczalności błon i śródbłonków. W efekcie powstaje większa podatność na zakażenia bakteryjne.

Fluor w paście do zębów, fot. panthermedia

Fluor i pasta do zębów 

Wbrew opiniom używanie pasty do zębów z zawartością fluoru nie jest niebezpieczne.

Ważne! Ilość fluoru w paście do zębów jest niewielka, zaś działanie jedynie miejscowe. W przypadku dzieci należy zwracać uwagę, by podczas mycia zębów nie połykały pasty.

W temacie innych środków służących do higieny jamy ustnej, które mają w swoim składzie fluor – przekroczenie dopuszczalnej dawki nie jest możliwe przy oszczędnym oraz rozsądnym stosowaniu.

Podsumowanie 

Według opinii Europejskiego Urzędu do spraw Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) fluor nie jest składnikiem odżywczym, który należy zakwalifikować do niezbędnych. Jednakże nie oznacza to, że nie wykazano superlatyw, które przemawiają za jego stosowaniem.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze