Zaloguj
Reklama

Wpływ fluoru na organizm człowieka

Pasta do zębów
Fot. pantherstock
Pasta do zębów
(5)

Coraz częściej mówi się o szkodliwym działaniu fluoru na organizm człowieka  przeciwnicy tego pierwiastka wykazują jego właściwości toksyczne. Zwolennicy argumentują zaś, że fluor to mikroelement, który odpowiada za wspomaganie walki z osteoporozą. Jak to naprawdę jest z tym fluorem: szkodzi czy nie? Przeczytaj artykuł i dowiedz, czym jest ten kontrowersyjny pierwiastek.

Reklama

Fluor jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania organizmu (rozwój kości oraz zębów). W organizmie człowieka pierwiastek ten występuje w ilości 3 mg/kg masy ciała. Zapotrzebowanie na fluor ulega zmianie w zależności od wieku, płci, jak i wspomnianej masy ciała.

Ważne! Organizm nie radzi sobie z nadmiarem fluoru. Tylko częściowo pierwiastek jest usuwany wraz z płynami ustrojowymi przez gruczołowy łojowe oraz potowe. Reszta kumuluje się w układzie kostnym i skórze.

Fluor, czyli co?

Fluor jest mikroelementem występującym naturalnie w pożywieniu (m.in. fasola, ziemniaki, szpinak, mąka pszenna), w wodzie, a także jest jednym z podstawowych składników środków służących do higieny jamy ustnej.

Fluor charakteryzuje się właściwościami przeciwpróchniczymi oraz bakteriobójczymi. Poprzez swoje działanie powoduje, że enzymy bakteryjne, które znajdują się w jamie ustnej, zostają zablokowane, zaś cukry nie przetwarzają się do kwasów. Dzięki temu szkliwo jest twardsze, jak i bardziej odporne na uszkodzenia.

Ważne! Fluor i jony fluorkowe są toksyczne. Działają drażniąco m.in. na układ oddechowy.

Ile fluoru nam potrzeba?

Do prawidłowego funkcjonowania organizmu potrzebne są „pewne ilości” fluoru:

  • dorosła kobieta – 3 mg,
  • Dorosły mężczyzna – 4 mg,
  • Dzieci – 1-2 mg.

Jak już była mowa powyżej, organizm człowieka nie radzi sobie z nadmiarem tego pierwiastka.

fot. panthermedia

Ważne! Codzienne dostarczanie organizmowi nadmiaru fluoru grozi wystąpieniem choroby zwanej fluorozą.

Nadmiar fluoru w organizmie powoduje zaburzenia procesów enzymatycznych w tkankach. Konsekwencją jest:

  • uszkodzenie kości,
  • zaburzenia pracy tarczycy,
  • zaburzenia pracy trzustki.

Fluor blokuje przyswajanie magnezu, który jest odpowiedzialny za właściwe przekazywanie sygnałów w układzie nerwowym. Niedobór magnezu objawia się m.in. ciągłym zmęczeniem, rozdrażnieniem, trudnością w koncentracji.

Piśmiennictwo
Reklama
(5)
Komentarze