Zaloguj
Reklama

Wybielanie martwych zębów

Wybielanie zębów
Fot. Panthermedia
Wybielanie zębów
(0)

Coraz więcej osób, chce mieć piękne, zdrowe, mocne i śnieżnobiałe zęby. Dotyczy to zarówno kobiet jak i mężczyzn. Proste, zdrowe i białe zęby, są bardzo ważnym elementem naszego wyglądu.

Reklama

Wraz z wiekiem, na skutek zażywania leków, chorób czy urazów, zęby stają się żółtawe, a nawet szarawe. Gromadzi się na nich osad lub kamień. Coraz częściej, zdarza się tak, iż pacjenci chcą wybielić zęby, które będąc martwymi stały się czarne lub fioletowo-szare. 

Wybielanie takie jest oczywiście możliwe tak jak w przypadku zębów naturalnych. Najlepiej wykonać je w profesjonalnym gabinecie stomatologicznym pod okiem specjalisty.

Jakie są przyczyny zmian koloru zębów martwych?

W praktyce stomatologicznej, zdarzają się takie przypadki, iż ząb, który poddawany był leczeniu kanałowemu, zaczyna robić się sinawy a nawet czarny. Proces ten rozwija się z czasem i nie zawsze ma miejsce.

W większości przypadków, martwy ząb (po leczeniu kanałowym) przebarwia się, gdyż komora zęba nie została właściwie opracowana, tzn. w pozostawione zostały fragmenty miazgi i krwi. Krew ulega hemolizie i ząb ciemnieje. Do przebarwienia może dojść także na skutek używanych przez stomatologa preparatów podczas leczenia kanałowego. Dla pacjentów stanowi to problem natury estetycznej.


fot. panthermedia

Sposoby wybielania zębów martwych

Najlepiej jest wybielać zęby martwe pod okiem stomatologa. Możemy to robić w gabinecie stomatologicznym (przy użyciu specjalnej lampy), używać specjalnych nakładek na zęby i robić to w domu a także stosować żele, plastry, paski, pasty itp. Jeśli chcemy wybielić wszystkie zęby, konieczne jest początkowo wybielenie zęba martwego a następnie pozostałych. Najczęściej jednak wybielanie martwych zębów, to nie tylko stosowanie preparatów na ich powierzchnie, ale także aplikowanie takiego preparatu do wnętrza zęba.

Ząb leczony jest ponownie kanałowo, następnie przy pomocy cementu lub kompozytu zabezpiecza się jego korzeń przez substancję wybielającą po czym wprowadza się preparat wybielający do komory zęba. Pacjent ma zakładany opatrunek na około trzy dni, zabieg jest powtarzany około trzech razy (kwestia indywidualna), po czym po zneutralizowaniu środka wybielającego (do dwóch tygodni), komora zęba wypełniana jest plombą.  

Podczas trwania zabiegu, w okresach noszenia środka wybielającego i po jego zakończeniu pacjent powinien stosować się do zaleceń lekarza.

Piśmiennictwo
Reklama
(0)
Komentarze