Zaloguj
Reklama

Chirurgia

Przeglądaj w kategorii Chirurgia:
Reklama

Chirurgia zębowa to dziedzina stomatologii zajmująca się diagnostyką i leczeniem chorób zębów oraz tkanek twardych i miękkich wokół nich. Jednym z najważniejszych zabiegów chirurgii zębowej jest ekstrakcja zębów (wyrywanie zębów). Większość zabiegów chirurgicznych jest wykonywana w znieczuleniu miejscowym, a ich celem jest usunięcie zęba lub tkanki, która jest uszkodzona lub martwa. Zębami, które najczęściej są usuwane są zęby mądrości (inaczej zęby ósemki). 

Chirurgia zębowa jest często wykonywana w gabinecie dentystycznym, ale w niektórych przypadkach konieczne jest wykonanie zabiegu w szpitalu lub na pogotowiu dentystycznym. Takim przypadkiem może być nagły nieustający ból zęba lub szczękościsk. 

Przed podjęciem decyzji o usunięciu zęba lekarz dentysta może zlecić wykonanie zdjęcia rentgenowskiego, często zachodzi potrzeba wykonanie zdjęcia panoramicznego zębów (jamy ustnej). Przed znieczuleniem u dentysty należy lekarza poinformować o ewentualnych uczuleniach. 

Istnieje kilka czynników wpływających na decyzję o wyrwaniu zęba. Często ząb jest wyrywany z powodów ortodontycznych - gdy w jamie ustnej nie ma miejsca dla wszystkich zębów, a zaplanowane jest leczenie ortodontyczne aparatami ruchomymi lub stałymi. Kolejnym powodem jest zniszczenie zęba wywołane przez próchnicę, w tak dużym stopniu, że lekarz podejmuje decyzje o ekstrakcji a nie o “ratowaniu” zęba. Złamanie zęba (powstałe np. w wyniku urazu lub wypadku) oraz ostre stany zapalne to kolejna przyczyna podjęcia decyzji o ekstrakcji, gdyż niemożliwe jest leczenie kanałowe i odbudowa. Po wyrwaniu zęba należy przestrzegać zaleceń lekarza dentysty.

Braki zębowe powinny być zabezpieczone protetycznie - protezą, mostem czy implantem i koronami protetycznymi.