Chirurgia
Torbiele - wszystko co o nich wiemy i sposoby ich chirurgicznego usuwania
Torbiele, obecne w obrębie twarzoczaszki (tkanki miękkie oraz kości), to przestrzenie, które wysłane są najczęściej nabłonkiem, posiadają otoczkę (torebkę) a ich wnętrze wypełnione jest cieczą (różna gęstość, kolor, skład, struktura).
Złamany ząb i ciemne dziąsło - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń zęba lub zębów, które mogą zdarzyć się nam każdego dnia, koniecznie należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa. W większości przypadków istnieje możliwość uratowania złamanego zęba, zdarzają się przypadki, iż ząb musi zostać usunięty.
Wady rozwojowe twarzy i jamy ustnej
Rozwój tkanek i narządów rozpoczyna się już w 15 dniu życia zarodka ludzkiego, a kończy w okresie dojrzewania ok. 18 roku życia. Różne czynniki zewnątrz- i wewnątrzpochodne działające w okresie zarodkowym, płodowym i osobniczym wpływają na kształtowanie osobnicze. Na postać wady rozwojowej ma wpływ rodzaj i czas działania czynnika oraz okres rozwoju, w jakim działa.
Jak rozróżnić ból twarzy pochodzenia zębowego i niezębowego?
Ból w obrębie twarzy niekoniecznie musi być skutkiem zapalenia miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Inne choroby, które objawiają się dolegliwościami bólowymi to: zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego, zapalenie zatok, neuralgia nerwu trójdzielnego, zapalenie nerwu trójdzielnego, zapalenie gruczołów śliwowych, półpasiec czy dusznica bolesna.
- Reklama
Znieczulenie miejscowe w stomatologii
Wskazanie do znieczulenia stanowi każdy zabieg diagnostyczny lub leczniczy, w którym przewidywana jest bolesność.
Szczękościsk
Szczękościsk, definiowany jest jako brak możliwości, otwarcia jamy ustnej. Spowodowane jest to nagłym, odruchowym skurczem mięśni, odpowiedzialnych za unoszenie żuchwy.
Usuwanie zębów podczas ciąży
Zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży powodują, że dziąsła stają się wrażliwe, puchną, często krwawią i są bardziej narażone na występowanie próchnicy.
Jak długo utrzymuje się znieczulenie u dentysty?
Siadając na fotelu dentystycznym, bardzo często korzystamy ze znieczulenia, którego rolą jest uchronienie nas przed odczuwaniem bólu podczas zabiegu.
Czy mogą występować jakieś powikłania po znieczuleniu u dentysty?
Wiele osób twierdzi, iż znieczulenie u dentysty jest im koniecznie potrzebne. Zanim usiądą na fotelu już proszą o znieczulenie.
Wyrywanie zębów
Większość osób, mówi iż idzie do dentysty w celu wyrwania zęba, jest to jednak termin potoczny, prawidłowym określeniem jest usunięcie lub ekstrakcja zęba. Ekstrakcja zęba nie zawsze jest prosta i szybka do przeprowadzenia.
- Reklama
Szczękościsk po wyrwaniu zęba mądrości - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Szczękościsk definiowany jest jako ograniczenie, bądź uniemożliwienie rozwarcia szczęk, które ustępuje samo a spowodowane jest przykurczem mięśni odpowiedzialnych za unoszenie żuchwy. Zdarza się on po zabiegu usunięcia zębów mądrości (ósemek) szczękościsk utrzymuje się do kliku dni, po czym przemija.
Czy zęby mądrości trzeba wyrywać?
Zęby mądrości, inaczej ósemki, wyrastają zwykle w okresie dojrzewania (między 16 a 25 rokiem życia), choć jest to kwestia indywidualna (mogą pojawić się nawet około 40 roku życia). Służą one do rozdrabniania i połykania pokarmów. W wielu przypadkach kojarzone są one z silnym bólem, wizytami u stomatologa a nawet zabiegami chirurgicznymi.