Artykuły z kategorii: Chirurgia
Materiały kościozastępcze w chirurgii stomatologicznej – wskazania i zalety
Odbudowa kości i użycie materiałów kościozastępczych w obszarze ubytków, a także sterowana regeneracja tkanek, to obecnie jedne z istotniejszych metod terapeutycznych, jakie stosowane są w stomatologii.
Antybiotyki w leczeniu stomatologicznym
Zastosowanie antybiotykoterapii w stomatologii jest zjawiskiem powszechnym i nierzadko spotykanym. Jest to sposób leczenia, kiedy mamy do czynienia z infekcjami bakteryjnymi, co ma przeciwdziałać rozprzestrzenianiu się jej na inne, odległe narządy. Z drugiej strony stanowi ona rodzaj profilaktyki okołozabiegowej, która ma na celu zabezpieczenie pacjenta przed i po zabiegach, które stanowią potencjalne ryzyko zwiększonej bakteriemii.
Włókniaki zębopochodne
Włókniaki zębopochodne należą do nowotworów występujących niezwykle rzadko. Są to guzy o niezłośliwym charakterze zbudowane z pozornie nieaktywnej tkanki nabłonka zębopochodnego.
Zębiaki
Zębiaki stanowią największą oraz najczęściej występującą grupę guzów nowotworopodobnych. Etiopatogeneza tego zjawiska nie jest dziś do końca poznana, jednak przyjmuje się, iż powodem ich powstawania są nieprawidłowości występujące podczas procesu rozwoju i wzrastania zawiązka zęba. Główną metodą leczenia jest intrwencja chirurgiczna, przy bardzo dobrych rokowaniach.
- Reklama
Szkliwiaki - niezłośliwe nowotwory zębopochodne
Szkliwiaki to rozległa grupa nowotworów, która nastręcza wielu problemów lekarzom klinicystom zarówno ze względu na nazewnictwo jak również ze względu na ich przebieg i charakter. Szkliwiaki są grupą zawierającą w sobie guzy o zróżnicowanym obrazie kliniczym i histopatologicznym. Są one niezłośliwe, jednak ich rozwój i przebieg bywa bardziej agresywny niż rozwój nowotworów złośliwych. Niezwykle istotna jest odpowiednia diagnoza i dostosowane leczenie.
Owrzodzenia w jamie ustnej
Owrzodzenie (ulceratio) - w następstwie rozpadu tkanek pojawia się ubytek skóry lub błony śluzowej, który powstaje pod wpływem przewlekle działającego bodźca zewnątrz- lub wewnątrzpochodnego.Etiologia powstania owrzodzenia w jamie ustnej może być wieloraka. Nigdy jednak nie wolno lekceważyć niegojącej się rany, gdyż może ona być przyczyną poważnej choroby układowej lub nowotworu. W takim wypadku należy jak najszybciej udać się do lekarza dentysty.
Porażenie nerwu trójdzielnego
Nerwoból nerwu trójdzielnego nazywany jest rwą twarzową. Choroba objawia się gwałtownymi bólami, które są nie do zniesienia. Etiologia porażenia pierwotnego nie jest ostatecznie wyjaśniona. Obecnie uważa się, że przyczyną jest konflikt naczyniowo- nerwowy polegający na ucisku nerwu trójdzielnego przez tętnicę móżdżkową górną, lub jej gałąź, rzadziej tętnicę podstawną.
Porażenie nerwu twarzowego
Nerw twarzowy VII (nervus facialis) - unerwia wszystkie mięśnie mimiczne twarzy, na pewnym odcinku biegnie wspólnie z nerwem pośrednim, który prowadzi włókna wydzielnicze i smakowe. Nerw twarzowy opuszcza jamę czaszki przez otwór rylcowo-sutkowy, następnie dzieli się na część górną i dolną, mniejsze odgałęzienia tworzą splot przyusznicy unerwiający śliniankę przyuszną. Od splotu odchodzą gałęzie skroniowe, jarzmowe, policzkowe, żuchwowe i gałąź szyjna.
Tkanki przyzębia - charakterystyka
Periodontologia, jest nauką, która zajmuje się przyzębiem, czyli wszystkimi tkankami, odpowiedzialnymi za otoczenie zęba i utrzymanie go w zębodole. Prawidłowy stan tkanek przyzębia ma kluczowe znaczenie w zachowaniu zdrowych i mocnych zębów. W sytuacji gdy dojdzie do uszkodzenia (przez zranienie, rozcięcie, zgniecenie, niewłaściwą higienę, chorobę) tkanek przyzębia nasze zęby nie są bezpieczne. Warto zatem w sposób szczególny dbać o zdrowie tkanek przyzębia podobnie jaki i samych zębów.
Torbiele - wszystko co o nich wiemy i sposoby ich chirurgicznego usuwania
Torbiele, obecne w obrębie twarzoczaszki (tkanki miękkie oraz kości), to przestrzenie, które wysłane są najczęściej nabłonkiem, posiadają otoczkę (torebkę) a ich wnętrze wypełnione jest cieczą (różna gęstość, kolor, skład, struktura).
- Reklama
Jak rozróżnić ból twarzy pochodzenia zębowego i niezębowego?
Ból w obrębie twarzy niekoniecznie musi być skutkiem zapalenia miazgi zęba lub tkanek okołowierzchołkowych. Inne choroby, które objawiają się dolegliwościami bólowymi to: zaburzenia stawu skroniowo-żuchwowego, zapalenie zatok, neuralgia nerwu trójdzielnego, zapalenie nerwu trójdzielnego, zapalenie gruczołów śliwowych, półpasiec czy dusznica bolesna.
Wady rozwojowe twarzy i jamy ustnej
Rozwój tkanek i narządów rozpoczyna się już w 15 dniu życia zarodka ludzkiego, a kończy w okresie dojrzewania ok. 18 roku życia. Różne czynniki zewnątrz- i wewnątrzpochodne działające w okresie zarodkowym, płodowym i osobniczym wpływają na kształtowanie osobnicze. Na postać wady rozwojowej ma wpływ rodzaj i czas działania czynnika oraz okres rozwoju, w jakim działa.
Znieczulenie miejscowe w stomatologii
Wskazanie do znieczulenia stanowi każdy zabieg diagnostyczny lub leczniczy, w którym przewidywana jest bolesność.
Szczękościsk
Szczękościsk, definiowany jest jako brak możliwości, otwarcia jamy ustnej. Spowodowane jest to nagłym, odruchowym skurczem mięśni, odpowiedzialnych za unoszenie żuchwy.
Wyrywanie zębów
Większość osób, mówi iż idzie do dentysty w celu wyrwania zęba, jest to jednak termin potoczny, prawidłowym określeniem jest usunięcie lub ekstrakcja zęba. Ekstrakcja zęba nie zawsze jest prosta i szybka do przeprowadzenia.