Porady specjalisty z kategorii: Chirurgia
Zabieg hemisekcji
Dla wielu pacjentów, nazwa hemisekcja w stomatologii jest nie znana, nie wiedzą oni bowiem na czym ten zabieg polega i kiedy jest wykonywany. Jest to zabieg, którego celem jest usunięcie korzenia lub korzeni zębów przy czym dotyczy to zębów wielokorzeniowych (zęby trzonowe). O wykonaniu zabiegu decyduje stomatolog na podstawie wskazań oraz stanu uzębienia pacjenta. Podczas zabiegu konieczne jest znieczulenie (najczęściej miejscowe). Po zabiegu pacjent może wrócić do domu, musi się stosować do zaleceń lekarskich.
Złamany ząb i ciemne dziąsło - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
W przypadku jakichkolwiek uszkodzeń zęba lub zębów, które mogą zdarzyć się nam każdego dnia, koniecznie należy jak najszybciej zgłosić się do stomatologa. W większości przypadków istnieje możliwość uratowania złamanego zęba, zdarzają się przypadki, iż ząb musi zostać usunięty.
Szczękościsk po wyrwaniu zęba mądrości - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Szczękościsk definiowany jest jako ograniczenie, bądź uniemożliwienie rozwarcia szczęk, które ustępuje samo a spowodowane jest przykurczem mięśni odpowiedzialnych za unoszenie żuchwy. Zdarza się on po zabiegu usunięcia zębów mądrości (ósemek) szczękościsk utrzymuje się do kliku dni, po czym przemija.
Czy zęby mądrości trzeba wyrywać?
Zęby mądrości, inaczej ósemki, wyrastają zwykle w okresie dojrzewania (między 16 a 25 rokiem życia), choć jest to kwestia indywidualna (mogą pojawić się nawet około 40 roku życia). Służą one do rozdrabniania i połykania pokarmów. W wielu przypadkach kojarzone są one z silnym bólem, wizytami u stomatologa a nawet zabiegami chirurgicznymi.