Wiadomości z kategorii: Chirurgia
Dieta po usunięciu zębów mądrości: co jeść, a czego unikać?
Zęby mądrości generują dużo problemów i to zarówno przed, jak i już po ich wyrwaniu. Osoby będące po ich ekstrakcji nierzadko skarżą się na różne dolegliwości, ale i borykają z pewnymi dylematami – jednymi z nich są wątpliwości dotyczące tego, co można, a czego nie powinno się jeść po usunięciu zębów mądrości.
Usunięcie ósemki – kiedy jest nieodzowne?
Chirurgiczne usunięcie ósemki – pierwsze skojarzenie to ból i strach. Kiedy zabieg jest niezbędny do przeprowadzenia? Czy usunięcie ósemki musi być bolesne?
Jak długo trwa rekonwalescencja po usuwaniu zębów mądrości?
Usuwanie zębów mądrości (popularnie określanych jako ósemki) jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów stomatologicznych, mimo to wielu pacjentów bardzo obawia się tej procedury. Lęk przed tym zabiegiem bierze się chociażby z różnych opowieści na temat przebiegu rekonwalescencji po nim – jak więc długo tak naprawdę ona trwa i co zrobić, by szybciej dojść do siebie po usunięciu zębów mądrości?
Atraumatyczna chirurgia stomatologiczna
Usuwanie zęba łączy się ze znaczną utratą kości, wskutek wcześniejszego cięcia dziąsła. Proces gojenia tkanek w takim przypadku trwa długo, ponadto dziąsło i kość ulegają przy tym sporemu zanikowi. Zastosowanie techniki atraumatycznej ekstrakcji zęba pozwala maksymalnie zmniejszyć naruszenie tkanek, co jest niezmiernie istotne w dalszej części leczenia (m.in. protetycznego).
- Reklama
Leczenie ropni zęba - co o nim wiemy?
Ropień zęba leczony jest u pacjentów w każdym wieku (zarówno u dzieci, osób dorosłych oraz starszych).
Hemisekcja zęba
Hemisekcja, definiowana jest jako proces, który polega na oddzieleniu a następnie usunięciu części korony oraz korzenia zęba.
Wizyta u stomatologa a znieczulenie
Większość pacjentów udając się do stomatologa „od wejścia” prosi o znieczulenie. Nie zawsze jednak znieczulenie jest konieczne (choć każdy pacjent ma inny próg bólowy). W przypadku zabiegów, które nie powinny być bolesne nie ma potrzeby stosowania znieczulenia, chyba, że pacjent będzie innego zdania.
Operacja usunięcia zębów zatrzymanych
Zęby zatrzymane to takie, które prze wzgląd na swoje położenie, pozostały w kości i nie są widoczne w jamie ustnej. Przyczyn zatrzymania wzrostu zębów jest wiele np. nieprawidłowy kierunek wzrostu, wzrost w kierunku innego zęba. Wskazań do usunięcia takiego zęba jest bardzo wiele. Należy ten zabieg skonsultować ze stomatologiem gdyż nie jest to zabieg łatwy.
Usuwanie zębów podczas ciąży
Zmiany hormonalne zachodzące podczas ciąży powodują, że dziąsła stają się wrażliwe, puchną, często krwawią i są bardziej narażone na występowanie próchnicy.
Czy mogą występować jakieś powikłania po znieczuleniu u dentysty?
Wiele osób twierdzi, iż znieczulenie u dentysty jest im koniecznie potrzebne. Zanim usiądą na fotelu już proszą o znieczulenie.
- Reklama
Jak długo utrzymuje się znieczulenie u dentysty?
Siadając na fotelu dentystycznym, bardzo często korzystamy ze znieczulenia, którego rolą jest uchronienie nas przed odczuwaniem bólu podczas zabiegu.