Dziecko
Jak zapobiegać próchnicy u dziecka?
Próchnica jest najbardziej rozpowszechnioną chorobą jamy ustnej. Spowodowana jest m.in. złą pielęgnacją lub jej brakiem oraz nieodpowiednią dietą. Jak uchronić przed nią dzieci?
Lapisowanie zębów - czy jest bezpieczne?
Czy Twoje dziecko boryka się z problemem próchnicy? Być może warto rozważyć lapisowanie zębów, które jest metodą pozwalającą na zahamowanie rozwoju ubytków w zębach mlecznych.
Zdrowe zęby u dziecka – czym karmić najmłodszych? Sprawdź!
O zęby dziecka trzeba dbać od pierwszych dni jego życia. Istotna jest nie tylko regularna higiena jamy ustnej, ale także dieta – należy unikać produktów bogatych w cukier. Czym zatem karmić dziecko? Podpowiadamy w artykule.
Nieoczywista zależność: ząbkowanie a gorączka
Typowo wśród dolegliwości, które mogą towarzyszyć ząbkowaniu, wymienia się m.in. gorączkę. Zależność ta nie jest jednak tak oczywista, jak mogłoby się wydawać – podczas ząbkowania dziecko powinno mieć, jeżeli w ogóle, to raczej nieznacznie podwyższoną temperaturę ciała. Wtedy, gdy malec ma wysoką gorączkę, konieczne staje się poszukiwanie innych niż ząbkowanie przyczyn tego problemu.
- Reklama
Smoczek – co rodzic powienien wiedzieć?
Smoczek budzi wiele kontrowersji – jedni właśnie od niego rozpoczynają kompletowanie wyprawki niemowlaka, inni nigdy nawet nie rozważają jego zakupu. Budzi on sporo kwestii w sporach dotyczących ewentualnych szkód przez niego wyrządzonych, jak choćby wady zgryzu. Czy warto się jednak tego obawiać?
Jak dbać o zęby u dziecka?
Zawiązki zębów mlecznych pojawiają się już między 2. a 4. miesiącem ciąży, a ich mineralizacja jest zależna od prawidłowego odżywiania ciężarnej kobiety. O prawidłową higienę jamy ustnej dziecka należy zadbać już w pierwszym miesiącu jego życia.
Prawie połowa amerykańskich dzieci nadużywa pastę do zębów
Jak pokazują badania przeprowadzone w USA przez Rządowe Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) nawet około 40% amerykańskich dzieci w wieku od 3 do 6 lat używa niebezpiecznie dużych ilości pasty do zębów. Czy nadużywanie pasty do zębów jest niebezpieczne dla naszego zdrowia? Co może być tego przyczyną?
Największy wróg młodych zebów? Próchnica!
Czekoladowe bombonierki, cukierki i słodkie babeczki – to łakocie, przed którymi ciężko oprzeć się chyba każdemu dziecku. Tymczasem kuszące pyszności są główną przyczyną pojawiania się próchnicy u dzieci. Czy warto leczyć mleczaki, czy lepiej poczekać, aż problem zniknie sam wraz z wypadnięciem pierwszych zębów?
Prawidłowa higiena „mleczaków” a zdrowie zębów stałych
Czy o zęby mleczne warto dbać szczególnie uważnie, skoro po kilku latach zastąpią je zęby stałe? Tak! Jak bowiem podkreśla ekspert, właściwa higiena „mleczaków” ma duży wpływ na stan zdrowia zębów stałych. Jednak nie wszystkie mamy są tego świadome, a w wyniku popełnianych błędów aż 46% dzieci w wieku od 3 do 7 lat miało już leczone ubytki [1]. Dlatego ekspert wyjaśnia, jak można w prosty sposób znacznie ograniczyć prawdopodobieństwo ich powstawania.
Jak prawidłowo dbać o zęby z aparatem ortodontycznym?
Coraz więcej osób jest świadomych, że równy zgryz to nie tylko kwestia estetyczna, ale przede wszystkim zdrowotna. Dlatego aparaty ortodontyczne są coraz częściej noszone, również przez dzieci. Jednak założenie aparatu to tylko pierwszy krok do pięknego uśmiechu. Szczególnie ważna staje się w tym momencie właściwa higiena jamy ustnej. Ekspert radzi, jak dbać o zęby z aparatem ortodontycznym, aby móc cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem.
- Reklama
Infekcja zęba u dziecka? Poznaj 7 niepokojących objawów
Ból głowy, gorączka, rozdrażnienie i brak apetytu to objawy, które mogą towarzyszyć wielu chorobom. Jeśli jednak oprócz nich pojawią się te charakterystyczne, możemy być pewni, że przyczyną jest infekcja zęba. Warto znać sygnały, które mogą świadczyć o zaawansowanej próchnicy zębów i zareagować w porę!
Jak dbać o zęby dziecka?
Higiena jamy ustnej to zasadnicza prewencja wszelkich problemów związanych z uzębieniem. Bardzo istotna jest rola rodzica w codziennej pielęgnacji, od której zależy to, czy zęby dziecka będą zdrowo i prawidłowo się rozwijać. Zanim jeszcze pojawią się pierwsze ząbki, warto rozpocząć zabiegi higieniczne w jamie ustnej, by przyzwyczajać maluszka do tego typu czynności. Niezwykle ważna jest także odpowiednia dieta, zarówno kobiety będącej w ciąży, jak i maluszka, któremu pojawiają się pierwsze ząbki.
Ząbkowanie oczami matki – jak pomóc dziecku?
Każda mama z utęsknieniem upatruje pierwszego ząbka. U jednych dzieci pojawia się szybciej, u innych później – zazwyczaj nie jest to powód do niepokoju. Co jednak zrobić, kiedy ząbkującemu dziecku towarzyszy wiele dolegliwości, które sprawiają, że staje się marudne i płaczliwe?
Ile wiedzą mamy? - czyli dbałośc o higienę jamy ustnej dziecka
Prowadzenie odpowiedniej higieny jamy ustnej u dziecka, jest elementem sprawowania prawidłowej opieki rodzicielskiej. Ważnym aspektem jest więc prowadzenie edukacji w tym zakresie u kobiet ciężarnych, które w niedługiej przyszłości będą odpowiedzialne za prawidłowy rozwój dziecka. Jak wskazują badania, wiedza matek jest dość, choć nie zawsze jest zgodna z najnowszymi standardami i badaniami. Nie zmienia to jednak faktu, że prowadzona edukacja wśród ciężarnych matek, przynosi efekty, w postaci stosowania się do zaleceń.
Trwają prace nad przywróceniem opieki stomatologicznej w szkołach
Ministerstwo zdrowia planuje przywrócenia opieki stomatologicznej w szkołach. Prace nad tym projektem są w “fazie wstępnej”. Ministerstwo zapewnia, że nie planuje nakładać na samorządy obowiązku finansowania gabinetu.
"Aniołkowatość"
Aniołkowatość, czyli cherubinizm jest schorzeniem genetycznym polegającym na postawaniu obustronnychy, torbielowatych zmian w kościach szczękowych z charakterystycznym opuchnięciem policzków oraz węzłów chłonnych oraz opadnięciem dolnych powiek. Nie jest to schorzenie nowotorowe, jednak torbiele zawierają poatolgiczne tkanki.
Znieczulenie stomatologiczne a rozwój zębów u dzieci
Zbyt wysokie daki środków stosowanych do znieczulenia miejscowego u dzieci mogą prowadzić do zaburzeń w rozwoju ich uzębienia.
Próchnica mleczaków - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
W wielu przypadkach wyżynające się i rosnące u dziecka ząbki przysparzają rodzicom wielu kłopotów. Nasze pociechy w większości przypadków nie chcą myć zębów i chodzić na regularne wizyty u stomatologa (kończą się one zazwyczaj płaczem dziecka). W związku z powyższym rodzice, wychodzą z założenia, że o ząbki mleczne nie należy dbać bo i tak wypadną a ich miejsce zajmą piękne, białe i zdrowe zęby stałe. Nie ma bardziej mylnego przekonania!Wszelkie zmiany i choroby, które obejmą zęby mleczne mogą zostać przeniesione na zęby stałe. Warto w tej sytuacji wspomnieć u próchnicy, która jak twierdzą stomatolodzy bardzo często występuje u dzieci. Przyczyn jej powstawania u naszej pociechy jest bardzo wiele, podobnie jak i jej objawów.Pamiętajmy o tym by nie bagatelizować próchnicy u dzieci, gdyż może ona doprowadzić do konieczności usunięcia nie jednego a kilku ząbków. Wymaga ona leczenia stomatologicznego w tym regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym oraz zmiany u dziecka diety żywieniowej. Jak powstaje próchnica? Jakie są jej objawy?
Najczęstsze przyczyny aft u dzieci
Afty to dość często spotykana dolegliwość u dzieci. Pojawiają się one najczęściej gdy nasza pociecha ma osłabioną odporność np. po infekcji wirusowej czy bakteryjnej. Jakie są przyczyny powstawania aft u dzieci?
Ząbek u noworodka i konieczność jego usunięcia
Wielu rodzicom wydaje się niemożliwe by narodzone dziecko posiadało jeden bądź dwa ząbki. Nic bardziej mylnego!