Zaloguj
Reklama

Dziecko

Przeglądaj w kategorii Dziecko:
Reklama

Zdrowe zęby u dzieci są sprawą bardzo ważną. Utrzymanie zdrowych zębów u dzieci i dziąseł od najmłodszych lat jest niezbędne, aby uniknąć problemów w późniejszych lata życia i rozwoju. zaburzenia rozwojowe zębów czyli hiperdoncja mogą się pojawić już w okresie ząbkowania. 

Istnieje wiele sposobów na poprawę zdrowia zębów dzieci. Obejmują one szczotkowanie zębów dwa razy dziennie, stosowanie pasty z fluorem i regularne wizyty kontrolne u dentysty

Ważne jest również, aby uczyć dzieci, jak ważna jest dobra higiena jamy ustnej. Można to zrobić za pomocą programów edukacyjnych lub samemu dając dobry przykład. Jeśli martwisz się o zdrowie zębów swojego dziecka, pamiętaj, aby regularnie zabierać je do dentysty.

Stomatologia dziecięca (inaczej pedodoncja), została wyodrębniona ze względu na specyficzną budowę zębów i układu stomatognatycznego w okresie rozwojowym. Zagadnieniami, którymi się zajmuje stomatolog dziecięcy (dentysta dzięcięcy) są: problemy z ząbkowaniem, leczenie zębów mlecznych i profilaktyka próchnicy.
W zapobieganiu próchnicy zębów stosowane są wielokierunkowe działania. Niezwykle istotne jest kształtowanie wiedzy prozdrowotnej z równoczesnym prowadzeniem działań profilaktycznych zapobiegających rozwojowi próchnicy, wdrażanie właściwych nawyków higienicznych, żywieniowych oraz odpowiednie stosowanie preparatów zawierających fluor.

Zabiegi stosowane w stomatologii dziecięcej to: fluoryzacja, lakowanie zębów, usuwanie kamienia nazębnego i lakierowanie zębów.