Artykuły z kategorii: Dziecko
Zdrowe zęby u dziecka – czym karmić najmłodszych? Sprawdź!
O zęby dziecka trzeba dbać od pierwszych dni jego życia. Istotna jest nie tylko regularna higiena jamy ustnej, ale także dieta – należy unikać produktów bogatych w cukier. Czym zatem karmić dziecko? Podpowiadamy w artykule.
Prawidłowa higiena „mleczaków” a zdrowie zębów stałych
Czy o zęby mleczne warto dbać szczególnie uważnie, skoro po kilku latach zastąpią je zęby stałe? Tak! Jak bowiem podkreśla ekspert, właściwa higiena „mleczaków” ma duży wpływ na stan zdrowia zębów stałych. Jednak nie wszystkie mamy są tego świadome, a w wyniku popełnianych błędów aż 46% dzieci w wieku od 3 do 7 lat miało już leczone ubytki [1]. Dlatego ekspert wyjaśnia, jak można w prosty sposób znacznie ograniczyć prawdopodobieństwo ich powstawania.
Infekcja zęba u dziecka? Poznaj 7 niepokojących objawów
Ból głowy, gorączka, rozdrażnienie i brak apetytu to objawy, które mogą towarzyszyć wielu chorobom. Jeśli jednak oprócz nich pojawią się te charakterystyczne, możemy być pewni, że przyczyną jest infekcja zęba. Warto znać sygnały, które mogą świadczyć o zaawansowanej próchnicy zębów i zareagować w porę!
Jak dbać o zęby dziecka?
Higiena jamy ustnej to zasadnicza prewencja wszelkich problemów związanych z uzębieniem. Bardzo istotna jest rola rodzica w codziennej pielęgnacji, od której zależy to, czy zęby dziecka będą zdrowo i prawidłowo się rozwijać. Zanim jeszcze pojawią się pierwsze ząbki, warto rozpocząć zabiegi higieniczne w jamie ustnej, by przyzwyczajać maluszka do tego typu czynności. Niezwykle ważna jest także odpowiednia dieta, zarówno kobiety będącej w ciąży, jak i maluszka, któremu pojawiają się pierwsze ząbki.
- Reklama
Ząbkowanie oczami matki – jak pomóc dziecku?
Każda mama z utęsknieniem upatruje pierwszego ząbka. U jednych dzieci pojawia się szybciej, u innych później – zazwyczaj nie jest to powód do niepokoju. Co jednak zrobić, kiedy ząbkującemu dziecku towarzyszy wiele dolegliwości, które sprawiają, że staje się marudne i płaczliwe?
Próchnica butelkowa
Przebieg próchnicy butelkowej jest w większości przypadków bardzo gwałtowny. Występuje ona u niemowląt oraz małych dzieci. Powstaje na skutek długiego podawania dziecku butelki.
Rozszczep podniebienia i wargi u dzieci
Rozszczep wargi i podniebienia jest przypadłością definiowaną jako niewielka przerwa/szczelina, która powstaje w wyniku niewłaściwego połączenia bądź niepołączenia się struktur odpowiedzialnych za formowanie się wargi (mówimy wtedy o rozszczepie wargi) lub podniebienia (mówimy wtedy o rozszczepie podniebienia).
Zęby mleczne jak dbać o nie oraz o przestrzeń po ich wypadnięciu?
Zęby mleczne pojawiają się u dzieci, przed zębami stałymi, jest ich dwadzieścia (dwa siekacze, jeden kieł oraz dwa zęby trzonowe, w każdej połowie szczęki). Ich rozstawienie jest zazwyczaj szersze niż w przypadku zębów stałych a co ważne są one delikatniejsze.
Co zrobić gdy dziecko wybije lub złamie stały ząb?
Zdarzają się sytuacje, iż dziecko podczas zabawy (zderzenia z drugim dzieckiem lub z jakimś przedmiotem), upadku, bójki, ćwiczeń, uprawiania sportów i innych sytuacji, które mogą zdarzyć się w każdym miejscu wybije sobie lub złamie ząb stały.
Szczoteczki do zębów dla dzieci
Dbanie o zęby jest ważnym nawykiem, który powinniśmy nabyć już w dzieciństwie.
- Reklama
Co zrobić gdy dziecko nie chce myć zębów?
Przekonanie dziecka do dbania o swoje zęby nie należy do łatwych obowiązków.
Gdy dziecko wybije stały ząb
W czasie zabaw na szkolnych przerwach, podczas gier grupowych i uprawiania sportów dzieci narażone są na różnego rodzaju urazy. Jednym z nich może być wybicie zęba. W przypadku mleczaków sytuacja jest łatwa do opanowania, jednak gdy chodzi o zęby stałe, liczy się nasze opanowanie i czas.