Zaloguj
Reklama

Dziecko

Stomatologia dziecięca to inaczej pedodoncja, została wyodrębniona ze względu na specyficzną budowę zębów i układu stomatognatycznego w okresie rozwojowym. Wśród zagadnień, którymi się zajmuje znajdują się problemy z ząbkowaniem, leczeniem zębów mlecznych, stałych niedojrzałych, profilaktyką próchnicy.

Zęby u dziecka zaczynają się wyrzynać około 6 miesiąca życia. Zazwyczaj ząbkowanie jest procesem bolesnym. Pojawia się opuchlizna, zaczerwienienie dziąseł. Dziecko jest niespokojne, płaczliwe, rozdrażnione. Można zaobserwować także inne problemy związane z ząbkowaniem, np. stan podgorączkowy lub gorączka, obfite ślinienie się czy wodnisty katar. Aby zmniejszyć dolegliwości związane z objawami ząbkowania można smarować dziecku dziąsła preparatami zakupionymi w aptece. Warto także kupić dziecku gryzak. Środki przeciwbólowe stosowane są w ostateczności.

Próchnica to najbardziej rozpowszechniona choroba narządu żucia, występuje w każdym wieku. Jest to miejscowy proces patologiczny pochodzenia zewnątrzustrojowego prowadzący do odwapnienia i rozpadu twardych tkanek zęba, tworzenia ubytków, nieodwracalnej destrukcji zębów, zmian zapalnych w tkance okołozębowej, a w efekcie utraty uzębienia.

Zmiany próchnicowe rozwijają się na zębach pokrytych płytką nazębną zawierającą bakterie stanowiące florę jamy ustnej, rozkładające cukier zawarty w produktach spożywczych i wytwarzające kwasy organiczne niszczące szkliwo. Wczesny etap niszczenia zęba może być odwracalny, a odbywa się to poprzez wychwyt i odkładanie wapnia, fluoru i fosforanów w tkance zębowej. Istotną rolę odgrywa fluor, który jest katalizatorem umożliwiającym wbudowywanie składników mineralnych w  strukturę tkanek zęba. W zdrowych warunkach procesy niszczenia i naprawy tkanki zębowej pozostają w równowadze, a do powstania i rozwoju próchnicy dochodzi przy zaburzeniu proporcji między czynnikami ochronnymi a próchnicotwórczymi.

W zapobieganiu próchnicy stosowane są wielokierunkowe działania. Niezwykle istotne jest kształtowanie wiedzy prozdrowotnej z równoczesnym prowadzeniem działań profilaktycznych zapobiegających rozwojowi próchnicy, wdrażanie właściwych nawyków higienicznych, żywieniowych oraz odpowiednie stosowanie preparatów zawierających fluor.

Lakowanie to zabieg wykonywany u dzieci w wieku 4-13 lat. Polega na pokryciu głębokich bruzd zębów trzonowych specjalnym lakiem, który zawiera fluor - przez to nie osadzają się w nich bakterie.

Skaling to zabieg, podczas którego usuwa się osad i kamień z zębów, zapobiega to powstawaniu próchnicy i procesów zapalnych.

Nieco innym zabiegiem jest lakierowanie zębów - polega na nałożeniu odpowiedniej warstwy fluoru na zęby - jest to istotny element profilaktyki fluorowej - wzmacnia szkliwo.