Porady specjalisty z kategorii: Dziecko
Próchnica mleczaków - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
W wielu przypadkach wyżynające się i rosnące u dziecka ząbki przysparzają rodzicom wielu kłopotów. Nasze pociechy w większości przypadków nie chcą myć zębów i chodzić na regularne wizyty u stomatologa (kończą się one zazwyczaj płaczem dziecka). W związku z powyższym rodzice, wychodzą z założenia, że o ząbki mleczne nie należy dbać bo i tak wypadną a ich miejsce zajmą piękne, białe i zdrowe zęby stałe. Nie ma bardziej mylnego przekonania!Wszelkie zmiany i choroby, które obejmą zęby mleczne mogą zostać przeniesione na zęby stałe. Warto w tej sytuacji wspomnieć u próchnicy, która jak twierdzą stomatolodzy bardzo często występuje u dzieci. Przyczyn jej powstawania u naszej pociechy jest bardzo wiele, podobnie jak i jej objawów.Pamiętajmy o tym by nie bagatelizować próchnicy u dzieci, gdyż może ona doprowadzić do konieczności usunięcia nie jednego a kilku ząbków. Wymaga ona leczenia stomatologicznego w tym regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym oraz zmiany u dziecka diety żywieniowej. Jak powstaje próchnica? Jakie są jej objawy?
Zwichnięcie i wybicie zębów mlecznych - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Wielu rodziców zakłada, że o zęby mleczne u dzieci nie trzeba dbać gdyż i tak wypadną. Jest to bardzo złe podejście, gdyż o pierwsze zęby dziecka należy także dbać. W sytuacji gdy dziecko ukruszy, zwichnie bądź wybije ząb mleczny należy z nim jak najszybciej zgłosić się do stomatologa dziecięcego.
Dziecko boi się wizyty u stomatologa
Media oraz stomatolodzy, apelują by dbać o zęby dzieci już od samego początku i uczęszczać z nimi na regularne wizyty do dentysty. Wielu rodziców, nie uczęszcza do stomatologa, gdyż zakłada, że pierwsze zęby „tzw. mleczaki”, wypadną same a po nich wyrosną zdrowe, piękne zęby stałe.
Jak często chodzić z dzieckiem do dentysty?
Podczas wielu rozmów z rodzicami można dowiedzieć się, że o zęby dzieci bardzo małych i tych w przedszkolu nie trzeba dbać, gdyż są to tzw. „mleczaki”, które same wypadną a na ich miejsce wyrosną zdrowie, białe i piękne zęby.
- Reklama
Czy o zęby mleczne należy dbać?
Zęby mleczne towarzyszą nam w rozwoju tylko przez krótki ułamek życia, dlatego często zdarza się, że są traktowane po macoszemu. Tymczasem zdrowe mleczaki to zdrowe zęby stałe, dlatego już od najmłodszych lat warto dbać o prawidłowe uzębienie i regularnie kontrolować je podczas wizyt stomatologicznych.
Styl życia, a stan uzębienia
Ładny uśmiech w obecnych czasach jest symbolem powodzenia i ważnym elementem w kreowaniu tzw. dobrego pierwszego wrażenia. Osiągnąć to można dbając o uzębienie, którego stan w dużej mierze zależy od nas samych, a w przypadku małego dziecka od jego rodziców.
Antybiotyki i próchnica u dzieci
Antybiotyk podawany małym dzieciom to zwykle zawiesina zawierająca słodkie dodatki smakowe. Zaburzenie równowagi flory bakteryjnej związane z antybiotykoterapią, karmienie słodyczami i pojenie słodkimi napojami, kładzenie dziecka spać z butelką mleka lub słodkiego soku, a także zaniedbania higieniczne jamy ustnej, szczególnie w czasie choroby dziecka przebiegającej z gorączką, odwodnieniem i zagęszczeniem śliny, są najczęstszą przyczyną próchnicy. Niektóre antybiotyki mogą być jednak szkodliwe dla zębów.
Czy suplementacja fluoru jest zalecana u dzieci i młodzieży?
Fluor jest pierwiastkiem niezbędnym do prawidłowej mineralizacji szkliwa zębów i ochrony przed próchnicą. Bierze także udział w wielu ważnych procesach metabolicznych ustroju. Zarówno jego niedobór jak i nadmiar jest szkodliwy.
Chemiczne wybielanie zębów - czy jest bezpieczne?
Ocena koloru zęba jest oceną subiektywną. Panujący obecnie model piękna, to śnieżnobiały uśmiech, więc drogerie i apteki oferują preparaty również do samodzielnej korekty barwy uzębienia.
Ząbkowanie u niemowląt - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Ząbkowanie to proces wyrzynania się zębów mlecznych u niemowlaków. Pierwsze ząbki mogą pojawić się już około 6 miesiąca życia, choć jest to kwestia indywidualna dla każdego maluszka. W większości przypadków ząbkowanie jest procesem bolesnym, źle znoszonym przez niemowlaki, zwłaszcza w przypadku pierwszych ząbków. Bardzo często maluszek ma opuchnięte, zaczerwienione dziąsła, jest niespokojny, płaczliwy, rozdrażniony. Dziecko nie chce także przyjmować pokarmów.
- Reklama
Czy zęby zdarzają się także u noworodka?
Noworodkiem określamy dziecko od urodzenia do czwartego tygodnia życia. W większości przypadków u noworodków nie są spotykane zęby. Pojawiają się one w okresie późniejszym życia. Zdarzają się jednak sytuacje, iż noworodek rodzi się już z zębami.
Czy należy dbać o zęby mleczne?
Zęby mleczne, nazywane są także czasowymi, pojawiają się u człowieka około 6 miesiąca życia i wyrastają do 13 miesiąca życia. Pamiętajmy jednak, iż jest to kwestia indywidualna dla każdej osoby. Zęby te następnie wypadają na rzecz pojawiających się zębów stałych. Nie jest prawdą, iż o zęby mleczne nie trzeba dbać, ich higiena jest bardzo ważna.
Higiena jamy ustnej u dziecka
Podatność zębów na próchnicę uwarunkowana jest genetycznie i kształtuje się już w okresie życia wewnątrzmacicznego. Właściwa dieta bogata w minerały i witaminy oraz dbałość o higienę jamy ustnej przez przyszłą matkę ma istotny wpływ na stan uzębienia dziecka.
Próchnica u niemowląt i małych dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Próchnica zębów rozwija się w wyniku oddziaływania bakterii jamy ustnej i węglowodanów zawartych w diecie na szkliwo zębów. Podatność na próchnicę jest zróżnicowana, kształtuje się już w łonie matki, ale w ogromnym stopniu zależy od właściwej higieny jamy ustnej i stosowanej diety.
Refundacja w stomatologii dla dzieci i młodzieży do 18 roku życia
W Polsce próchnica zębów jest nadal dużym problemem zdrowotnym. Według ekspertów wolnych od próchnicy jest zaledwie 14% dzieci w wieku 6 lat i około 19% 12-latków. Leczenie stomatologiczne osób ubezpieczonych w naszym kraju jest w pewnym zakresie refundowane przez NFZ, a zakres świadczeń zależy od wieku pacjenta.
Ząbkowanie - jak pomóc dziecku w czasie wyrzynania zębów mlecznych
Pierwsze zęby pojawiają się około 6-8 miesiąca życia, następne wyrzynają się po dwa w odstępach dwumiesięcznych. Ząbkowaniu mogą towarzyszyć objawy miejscowe i ogólne.
Wady zgryzu u dzieci - przyczyny, objawy, diagnoza, leczenie
Wada zgryzu jest zaburzeniem w budowie i czynności zębów i łuków zębowych. Może być wrodzona lub nabyta.Wady wrodzone powstają w życiu płodowym pod wpływem szeregu niekorzystnych czynników. Wady nabyte mogą pojawić się na każdym etapie rozwoju uzębienia, najczęściej u małych dzieci i wynikają ze złych przyzwyczajeń, m.in. :nieprawidłowego układania dzieci do snu i karmienia,przedłużonego ssania smoczków,zasypiania z butelką,ssania kciuka,nagryzania palców,gryzienia różnych przedmiotów,zgrzytania zębami,oddychania przez usta.Mogą powstać po urazach twarzy lub zbyt wczesnym usunięciu zębów mlecznych.
Pielęgnacja zębów niemowląt i dzieci
Higienę jamy ustnej u dziecka należy rozpocząć już w okresie niemowlęcym. Do czasu wyrznięcia się pierwszych zębów polega ona na przemywaniu dziąseł za pomocą jałowego gazika zwilżonego w przegotowanej wodzie po każdym karmieniu.
Lakowanie zębów
Lakowanie jest zabiegiem pozwalającym zabezpieczyć bruzdy zębów trzonowych i przedtrzonowych, w których nie ma jeszcze zmian próchnicowych.